Ciroyu beş yılda ikiye katlayacak

Ciroyu beş yılda ikiye katlayacak

Ulusoy Un, 2018’i yaklaşık 2,8 milyar TL’lik ciroyla kapattı. 2018 yılında kârın ise 40 milyon TL olduğu tahmin ediliyor. Samsun’da ikinci un fabrikasını devreye almaya hazırlanan şirket, bu yatırımın da etkisiyle cirosunu beş yılda ikiye katlamayı hedefliyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Son üç yıldır devreye aldığı ikinci un fabrikası ve üç lisanslı depoyla yatırımlarını büyük ölçüde tamamlayan ve 2018’i yaklaşık 2,8 milyar TL ciro ile kapatması beklenen Ulusoy Un, önümüzdeki beş yılda cirosunu ikiye katlamayı hedefliyor.

Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, son üç yıllık süreçte devreye aldıkları yaklaşık 100 milyon TL’lik yatırımların meyvesini bu yıl toplayacaklarını dile getiriyor. Ulusoy, “2019’da tamamlanan yatırımların meyvesini toplayıp kârlılığa odaklanacağız. Bu yıl hedefimiz yüzde 20 büyüme. Beş yıllık süreçte ise ciroyu iki katına çıkarmak üzere çalışıyoruz” diyor.

İHRACATTA ATAK YAPTI
Ulusoy Un olarak son 10 yılda ortalama yüzde 29 büyüdüklerini belirten Eren Günhan Ulusoy, zorlu piyasa koşullarında faaliyetlere hız kesmeden devam ettiklerini anlatıyor. 2007’de 100 milyon TL cirosu olan şirketin 2018 yılını 2,8 milyar TL ciro ile kapattığı tahmin ediliyor.

Ulusoy Un, 2018’de özellikle ihracat gelirlerinde önemli bir artış yakaladı. Ulusoy, “2018 yılında ihracatımız toplam gelirimizin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturdu. Katma değerli ürün üretimine ve endüstriyel müşterilere yöneldik” diye konuşuyor.

Ulusoy Un, 2019 yılında da büyümeye devam etmeyi hedefliyor. Bunun için 2019 yılının ikinci yarısında 60 milyon TL’lik yatırımla Samsun’da kurulan yeni fabrikanın ilk fazı faaliyete geçirilecek.

Bu fabrika yatırımıyla üretim kapasitesi iki katına çıkacak. Şirket, artan kapasiteyle ihracatta ciddi bir sıçramanın yanı sıra iç pazarda da konumunu güçlendirmeyi planlıyor. Eren Günhan Ulusoy, “Beş yıl boyunca sürdürülebilir büyüme oranını yüzde 20 olarak belirledik” diyor.

İSVİÇRE’DE ŞİRKET KURDU
Ulusoy Un, yurtdışı gelirlerde elde ettiği artışın sonunda İsviçre’de yeni bir şirket kurdu. Yurtdışı ticaret mart ayında açılan bu şirket üzerinden yürütülüyor.

Eren Günhan Ulusoy, yurtdışından finansman sağlamak ve yurtdışı gelirleri artırmak üzere böyle bir adım atıldığını söylüyor. Ulusoy, şu anda 80 ülkeye ihracatları olduğunu ve artık yeni bir pazardan ziyade mevcut pazarlarda büyümek istediklerini ifade ediyor.

“EN BÜYÜK TARIM ŞİRKETİ OLACAĞIZ”
Eren Günhan Ulusoy, yatırımlarına hep en büyük olma iddiasıyla yön verdiklerini söylüyor. Ulusoy, “2029’da en büyük hedefimiz, Türkiye’nin en büyük tarımsal sanayi şirketi olabilmek. Ulusoy Un olarak değirmencilik sektöründe yakaladığımız ivmeyi ülkemizin ekonomik hedefleri doğrultusunda azami gayretle korumaya devam ediyoruz” diye konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap