Dördüncü deposunu Tekirdağ’da kuracak

Dördüncü deposunu Tekirdağ’da kuracak

Ulusoy Un, dördüncü lisanslı deposunu Tekirdağ’da kuracak. İlk deposunu 2017’de Çorum’da kuran şirket, ikinci deposunu gelecek ay Yozgat’ta, üçüncü deposunu ise eylülde Samsun’da açacak. Tekirdağ’daki depo 5 milyon dolara mal olacak ve 2019’da açılacak.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Samsun merkezli olan ve geçen yıl 1,8 milyar TL ciroya ulaşan Ulusoy Un, lisanslı depoculuk alanına yatırımlarını sürdürüyor. Yüzde 27 oranında halka açık olan şirket ilk lisanslı deposunu 12 milyon TL yatırımla 2017 yılında Çorum’da kurmuştu. Ulusoy Un, ikinci deposunu önümüzdeki ay Yozgat’ta, üçüncü deposunu ise eylül ayında Samsun’da açacak. Dördüncü depo yatırımı ise Tekirdağ’da yapılacak.

60 bin ton kapasiteli ve 5 milyon dolar bütçeyle yapılacak bu yatırım 2019 yılında devreye alınacak. Böylece toplamda 220 bin ton depolama kapasitesine ulaşacaklarını aktaran Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Eren Günhan Ulusoy, bu alanda yatırımlarının süreceğini söylüyor.Bu arada şirket Samsun’da 70 milyon TL bütçeyle ikinci un fabrikasını kurmak üzere de çalışmalara devam ediyor.

SEKTÖRE İLGİ VAR
Eren Günhan Ulusoy, lisanslı depoculuğa devletin verdiği teşviklerin ardından birçok şirketin bu alana yatırım yaptığını dile getiriyor. Ulusoy, “Çiftçiye stopaj,

SGK kesintisi uygulanmıyor. 25 TL ton başına nakliye bedeli ve analiz ücretini devlet ödüyor. Ürünün depoda ilk altı aylık kirasını devlet veriyor. Dolayısıyla sistem hızla büyüyor” diye konuşuyor.

Türkiye’de şu anda 41 lisanslı depoda 2 milyon ton civarında kapasite var. Fakat 130 yeni başvuru bulunuyor. Eren Günhan Ulusoy, “Önümüzdeki süreçte yapılacak depolarla 35 milyon ton olarak öngörülen kapasitede bizim payımızın ise 3 milyon ton olmasını hedefliyoruz. Bunun için de yeni yer arayışlarımız sürüyor” diyor.

HEDEF 2,4 MİLYAR TL
Öte yandan şirket bu yıl yüzde 35 büyüme hedefliyor. Böylece cironun 2,4 milyar TL’yi aşması bekleniyor. Eren Günhan Ulusoy, bu büyümenin yüzde 20’lik kısmının enflasyon ve dolardaki artış kaynaklı olacağını, yüzde 15’inin ise transit ticaretteki artışla reel büyümeden geleceğini kaydediyor.

Eren Günhan Ulusoy, 82 ülkeye ihracat yaptıklarını ve ihracatın gelirler içinde yüzde 10 paya ulaştığını belirtiyor. Ulusoy Un, bu dönemde özellikle Vietnam, Malezya ve Endonezya gibi pazarlara yoğun transit satış yapıyor.

Ulusoy, “70 milyon TL bütçe ile yatırımı devam eden Samsun’daki ikinci fabrikanın gelecek yıl devreye girmesiyle ihracatın payı daha da artacak. Dolayısıyla asıl önemli reel büyümeyi gelecek yıl bekliyoruz” diye konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap