190 milyon Euro’luk yeni yatırım çekti

190 milyon Euro’luk yeni yatırım çekti

Otomotiv yan sanayiinde Türkiye’nin ihracatinın yüzde 20’sinin yapıldığı Gebze’deki TOSB, yeni yatırımlara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. TOSB’de yatırım kararı alan alti yeni şirket, 120 bin metrekarelik alanda 190 milyon Euro’luk yatırımı hayata geçirecek.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Otomotiv yan sanayi alanında önemli bir üretim ve ihracat merkezi olan Gebze’deki Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB), bu yıl altı yeni yatırıma ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Toplam 120 bin metrekarelik bir alanda kurulacak olan altı yeni üretim tesisinin toplam yatırım tutarı yaklaşık 190 milyon Euro olacak. Beyçelik, Autoliv, Tırsan, Kar Plastik, Cengiz Makine, Mazsan gibi yan sanayi alanında önemli şirketlerin üretime dönük sıfırdan yatırım yapacakları OSB’de doluluk oranı yüzde 90’ları aşacak.

100’ün üzerinde şirketin yer aldığı TOSB’da Türkiye’nin otomotiv yan sanayi ihracatının yüzde 20’si yapılıyor. Yeni yatırımlarla ihracattaki payını artırmayı planlayan TOSB, bu yatırımlarla ilk etapta 2 bin kişilik yeni istihdama da kapı aralayacak.

YABANCI YATIRIMCI
Bölgede yatırım yapacak şirketler içinde otomotiv emniyet sistemleri üreticisi olan İsveç merkezli Autoliv de yer alıyor.

Şirketin, 20 milyon Euro yatırım bütçesiyle inşaatına başladığı yeni fabrikasında direksiyon, emniyet kemeri ve hava yastığı üretimi yapılacak. Üretim yapan iki fabrikasını buraya taşıyacak olan şirket, yeni fabrikada haziran ayına kadar üretime geçmeyi planlıyor.

Henüz sözleşmesi yeni imzalanan Kar Plastik ise yaklaşık 10 milyon Euro’luk yatırımla bölgedeki yerini alacak. Sektörün önde gelen oyuncularından Tırsan, test sürüş merkezi açacak.

Tofaş, Ford gibi dev şirketlere üretim yapan ve otomotiv sektörüne kalıp dışında panel radyatör üretimi de yapan Beyçelik Gestamp’ın da TOSB’da yeni tesis yatırımını bu yıl devreye alması gündemde.

İHRACAT ARTIYOR
2019 yılında tedarik sanayiinde büyük yatırımlar olacağını belirten TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, yeni yatırımlarla bölgenin üretim ve ihracat gücünün en az yüzde 20 artacağını ifade ediyor.

Otomotiv sektöründe üretim ve satışta yaşanan düşüşe rağmen yan sanayi ihracatında artış olduğunu belirten Burhanoğlu, 2018 yılında 31 milyar dolarlık ihracat yapıldığını ve bunun 10 milyar dolarının tedarik sanayi tarafından gerçekleştirildiğini aktarıyor.

Ömer Burhanoğlu, “TOSB üyeleri bu yıl mevcut kapasitelerini ağırlıklı olarak ihracata yöneltecek. 2019 yılında otomotiv endüstrisinde toplam 32 milyar dolarlık ihracat gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Tedarik sanayinin hedefi de geçtiğimiz yıla göre yüzde 20 artışla 12 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak” diye konuşuyor.

ÜÇ AYLIK VERİLER POZİTİF
Ömer Burhanoğlu, TOSB’de yer alan 100’ün üzerindeki şirketin bu yılın ilk üç aylık elektrik ve doğalgaz kullanımlarının pozitif seyir izlediğini ifade ediyor.

Burhanoğlu, “İlk üç ayda doğalgaz tüketimi yüzde 1,77 artış gösterdi. Elektrik tüketimi ise ocak ayında küçük bir düşüş göstermesine rağmen, mart ayı sonuna baktığımızda geçen yılın aynı dönemine göre arttı. Kısacası ilk üç aylık veriler pozitif bir tablo ortaya koyuyor” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap