2017’de 22 oteli devreye alacak

2017’de 22 oteli devreye alacak

4016Turizm, iletişim, enerji ve danışmanlık sektörlerinde faaliyet gösteren IHK Holding, turizm ve enerjide yeni yatırımlara soyundu.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Holding, Molton Hotels markasıyla işlettiği otel sayısını 2017’de sekizden 30’a çıkarmayı planlıyor. Yeni oteller için hedefte İç Anadolu Bölgesi var.

Güneş enerjisinde ise 60 milyon Euro’nun üzerinde yatırımla 50 MW’lık kurulu güce ulaşılması hedefleniyor.
Turizm, iletişim, enerji ve danışmanlık sektörlerinde faaliyet gösteren İHK Holding, 1990’lı yıllarda
Rusya’da tur operatörlüğü ile başlayan yolculuğunu bugün farklı sektörlerdeki girişimleriyle sürdürüyor. Bünyesinde 800 kişinin istihdam edildiği grup, yeni yatırımlarla büyüyecek.

Holding, Molton Hotels markasıyla yer aldığı turizmde sekiz otelden oluşan zincirine 2017’de 22 yeni otel birden ekleyecek. Güneş enerjisine de 60 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapacak ve bu alanda 50 MW’lık kurulu güce ulaşacak.

ZİNCİRİ BÜYÜTECEK
İHK Holding Yönetim Kumlu Başkanı İbrahim Halil Korkmaz, İstanbul’da sekiz otelin işletmesini yürüttüklerini söylüyor.

Korkmaz, “Ayrıca Antalya’daki golf oteli Lykia World’ü de biz işletiyoruz. 2017’de İstanbul’un ardından İç Anadolu Bölgesi’nde de oteller açarak 30’un üzerinde otele ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

Yurtiçindeki büyümesini tamamladıktan sonra ‘Molton’ markasını yurtdışına da açmayı planlayan şirketin hedef pazarları ise Doğu Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri.

Şirketin iddialı olduğu alanlardan biri de enerji. Yenilenebilir enerjiye yönelen İHK Holding, 2,5 yıl önce girdiği enerji sektöründeki yatırımlarını önümüzdeki yıllarda artırmayı hedefliyor.

Grubun ilk enerji yatırımı olan ve Adıyaman Besni’de 8 milyon Euro’ya inşa edilen 6 MW’lık lisans-sız güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı Ocak 2017’de devreye girecek. Yeşil enerjide önceliklerinin güneş üzerine olduğunu belirten İbrahim Halil Korkmaz, şunları ekliyor: “Manisa’da 12 MW, Kahramanmaraş’ta ise 6 MW’lık bekleyen GES projelerimiz var.

Bu alanda 50 MW’a ulaşmayı ve yaklaşık 60 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapmayı planlıyoruz. Öte yandan biyoenerji konusunda da çalışmalarımız var.”

DANIŞMANLIK DA YAPIYOR
İHK Holding’in danışmanlık şirketi de var. Holding çatısı altındaki Blend Hospitality Consultancy, uluslararası şirketlere Türkiye’ye yapacakları yatırımlar konusunda danışmanlık yapıyor. Türkiye’de uzun vadeli yatırım yapmayı planlayan şirketlerle çalışmayı tercih ettiklerini vurgulayan İbrahim Halil Korkmaz, ağırlıklı olarak turizm ve enerji sektöründen yatırımcılara hizmet verdiklerini söylüyor.

İHK Holding’in pazarlama iletişimi alanında faaliyet gösteren şirketi Puck Global ise Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Katar ve Dubai’deki şubeleriyle network ajans ağını destekliyor. Şirket, yurtdışında büyümesini sürdürecek.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap