2017’de Türkiye’de üç yatırım yapacak

2017’de Türkiye’de üç yatırım yapacak

The Abraaj Group, Türkiye’de bugüne kadar 11 şirkete yatırım yaptı. Bunların beşinden çıktı, altısında ise ortaklığı sürüyor. Şirket, 2016’da oluşturduğu 525 milyon dolarlık yeni fon üzerinden Hepsiburada ve Fibabanka yatırımlarını yapmıştı.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

The Abraaj Group Ortağı ve Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu, “2017’de bizden üç tane daha yatırım haberi duyabilirsiniz” diyor.

The Abraaj Group, 17 büyük gelişmekte olan pazarda faaliyet gösteren ve 10 milyar doların üzerinde büyüklüğü yöneten bir özel sermaye fonu. Şirket 2008 yılından bu yana Türkiye’de 11 şirkete yatırım yaptı. Bunlardan ilk etap yatırımı olan beşinden çıktı.

2016 yılında Türkiye’ye yatırım için 525 milyon dolarlık Abraaj Türkiye Fonu I (ATF-I) adıyla yeni bir fon oluşturan Abraaj, bu fonla şimdiye kadar Türkiye ve bölgedeki en büyük e-ticaret şirketi olan Hepsiburada’ya yüzde 25 ve Fibabanka’ya yüzde 9,95 oranında hisse yatırımı yaptı.

ÜÇ ŞİRKET HEDEFTE
The Abraaj Group Ortağı ve Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu, bu yıl Türkiye’de üç önemli işlem daha yapmayı hedeflediklerini söylüyor. Yorgancıoğlu, “Hepsi konularında lider şirketler olduğu için sektör açıklamıyoruz, belli olur.

Ancak hepsi son tüketiciye yakın işler. Büyüme için sermaye arayışı olan başarılı şirketlere girip bu şirketlerin büyümesine katkı sağlıyoruz. 30 ile 300 milyon dolar arasında yatırım büyüklüğü skala-mız var” diyor.

The Abraaj Group, Türkiye için kurduğu fonla ilk etap yatırımlarını 2008’de yaptı. Acıbadem Hastaneleri, Acıbadem Sigorta, catering şirketi A+, APB (Acıbadem Proje Yönetimi) ve tekne yönetim şirketi Numarine’ye ortak oldu. 2012’de Acıbadem Hastaneleri, APB ve A+ şirketlerinden, 2014 yılında ise Acıbadem Sigorta şirketlerinden kârlı bir şekilde çıkış yaptı. Tekne endüstrisinde 2008 krizi sonrasında yaşanan sorunlarla birlikte Numarine’den ise küçük bir zararla çıktı.

The Abraaj Group, 2013- 2015 döneminde dört şirkete daha ortak oldu. 2013’te Serdar Bilgili’nin gayrimenkul fonu BLG ile öğrenci yurdu yatırımı yapan Republika’ya yüzde 40 payla yatırım yaptı.

Burada gayrimenkul fonu kullanıldı. 2014 yılında bölgesel fonu kullanarak Yörsan’da çoğunluk hisse aldıklarını söyleyen Selçuk Yorgancıoğlu, “Sektörün en büyük dördüncü şirketi. Üç yıl daha elimizde tutup sektörde ilk üçe sokmayı hedefliyoruz” diyor.

DOLAYLI YATIRIMLAR
Selçuk Yorgancıoğlu, Kayseri merkezli BRN Yatak ve Urfa ile İstanbul merkezli ameliyat ipliği ve sargı bazı üreticisi Yüce Medikal’e ise Avrupa Kalkınma Bankası ve KOSGEB ile birlikte yürüttükleri Anadolu Fonu üzerinden 2015’te kuvvetli azınlık şeklinde ortak olduklarını anlatıyor.

Yorgancıoğlu, “BRN Yatak, ağırlıklı olarak AB’ye olmak üzere yüzde 80 ihracata çalışıyor. Yüce Medikal, bizimle ortaklığının ardından ameliyat ipliği işine de girdi. Sargı bezinde devlet hastanelerinde yüzde 30 pazar payına sahibiz” diye konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap