45 milyon Euro’ya İran’a fabrika kuruyor

45 milyon Euro’ya İran’a fabrika kuruyor

Beş kıtada 60 ülkeye ihracat yapan ahşap ürünleri üreticisi AGT, İran’da yatırım için düğmeye bastı. Şirket, Tahran’a 150 km mesafedeki Kazvin şehrinde 45 milyon Euro yatırımla panel üretimi yapacak bir fabrika kuracak.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

2018’de faaliyete geçecek fabrikadan İran’ın yanı sıra çevre ülke pazarlarına da satış yapılacak. AGT, bu yatırımla birlikte 2018’de yüzde 30 büyüme hedefliyor. Antalya’da 1984 yılında kurulan ahşap ürünler üreticisi AGT, yurtdışına açılıyor.

Dünyanın beş kıtasındaki 60 ülkeye ihracat yapan ve toplam cirosunun yüzde 40’ını ihracattan elde eden şirket, yurtdışındaki ilk fabrikasını 45 milyon Euro yatırımla İran’da kuracak. Geçen yılı 700 milyon TL ciro ile kapatan şirket 2017 sonunda ise ciroda 900 milyon TL’yi aşmayı hedefliyor.

AGT Genel Müdürü Şirzat Subaşı, “İran’daki tesisimiz hem İran pazarına hem de çevre ülkelere hitap edecek. 2018’de yeni yatırımlarla yüzde 30 büyüme hedefliyoruz” diyor.

ANADOLU 500’DE YÜKSELDİ
Ekonomist Dergisi olarak her yıl düzenli olarak yayınladığımız Anadolu 500 listesinde bu yıl 31 sıra tırmanarak 57’nci sıraya yükselen AGT, Akdeniz Bölgesi’nin en büyük şirketlerinden biri. Şirket, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde 400 bin metrekarelik alanda kurulu fabrikasıyla MDF, MDF-LAM, panel, profil, parke ve süpürgelik üretimi yapıyor.

AGT şimdi ise gözünü yurtdışında üretime dikti. Şirket, uzun yıllardır varlığını sürdürdüğü İran pazarında 2016 yılında başkent Tahran’da bir showroom ve ofis açtı. Şirzat Subaşı, şimdi ise İran’a doğrudan yatırım yapmak için kolları sıvadıklarını söylüyor.

AGT, Tahran’a 150 km mesafedeki Kazvin şehrinin Caspian Sanayi Bölgesi’nde bir fabrika kuracak. Şirket, bu tesis yatırımıyla yakın coğrafyada daha büyük bir oyuncu haline gelmeyi planlıyor. Önümüzdeki yıl faaliyete alınacak tesiste ilk etapta panel, sonraki süreçte ise diğer ürünlerin üretimi gerçekleştirilecek.

Şirzat Subaşı, “Bu yıl içerisinde İran’da yapılan en büyük ikinci yabancı yatırım olan AGT tesisinin bölge istihdamına da olumlu yönde katkı sağlamasını öngörüyoruz” diyor.

ÇEVRE ÜLKELER DE HEDEFTE
Şirzat Subaşı, söz konusu bölgeye son dönemde Polonya, Güney Kore, İtalya, Kanada, Almanya, Hindistan, Türkiye, Fransa, Ürdün ve Pakistan’dan gelen yatırımcılar tarafından 16 tesis kurulduğunu ve toplamda 265 milyon dolarlık yatırım yapıldığını dile getiriyor.

Subaşı, “İran pazarında gerçekleştirdiğimiz yatırım ihracat hacmimizi daha da artıracak. Çevre ülkelere gerçekleştireceğimiz ihracat yoğunluğu sayesinde bölgedeki pazar payımızı bir üst banda çekebileceğiz” diye konuşuyor.

“MDF’NİN YÜZDE 10’UNU BİZ ÜRETİYORUZ”
Dünya MDF üretiminin yüzde 6’sını bugün Türkiye’nin karşıladığını ifade eden Şirzat Subaşı, şöyle konuşuyor: “Laminat parkede Avrupa’da Almanya’dan sonra ikinci, dünyada Çin ve Almanya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyoruz. Türkiye bu alanda önemli bir üretim üssü. Ülkemizde üretilen 6 milyon metreküp MDF’nin bugün yüzde 10’unu AGT üretiyor. Laminat parkede yıl sonu itibariyle üretim kapasitemizi 20 milyon m2’nin üzerine çıkararak dünya pazar payının yaklaşık yüzde 2’sine sahip olacağız”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap