70 milyon dolarlık antrepo yapıyor

70 milyon dolarlık antrepo yapıyor

Son yıllarda artan antrepo yatırımlarına bir yenisi daha eklendi. Doğa Şehircilik, Gebze Çayırova’da eski granit fabrikasını 70 milyon dolara Türkiye’nin en büyük antrepolarından birine dönüştürüyor. Ekol Lojistik’in kullanacağı antreponun 247 kapısı bulunuyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

Lojistik sektöründeki büyüme antrepo yatırımlarının da artmasına neden oluyor. Bu alandaki talebi gören yatırımcılar da antrepo yatırımlarına hız vermiş durumda. Bu şirketlerden biri olan Doğa Şehircilik, Gebze Çayırova’daki eski granit fabrikasının yerinde 160 bin metrekarelik bir antrepo yatırımına soyundu.

Doğa Şehircilik Yönetim Kurulu Üyesi İlyas Ayvacı, lojistik merkezi haline gelen bölgedeki fabrika arsalarında Ekol Lojistik ile 10+10 yıllık bir anlaşma yaparak Türkiye’nin en büyük antrepolarından birini inşa ettiklerini söylüyor.

70 milyon dolarlık bir yatırımla hayat bulacak olan ve 247 kapısı bulunan antrepoyu son teknoloji ürünleriyle donattıklarını belirten Ayvacı, antrepoyu Ekol Lojistik’e ocak ayı sonunda teslim edeceklerini vurguluyor.

BİR ANTREPO DAHA YAPACAK
Çayırova’daki antrepo binasının yanında 36 dönümlük bir arsaları daha olduğunu söyleyen İlyas Ayvacı, burada 60-70 bin metrekarelik bir antrepo daha yapmayı planladıklarını anlatıyor.

Ayvacı’nın verdiği bilgiye göre, bu yatırım için üç lojistik grubuyla görüşmeler yürütülüyor. Anlaşma sağlanması halinde bir antrepo yatırımı daha yapılacak. İlyas Ayvacı, bu yatırım için de yaklaşık 25 milyon dolarlık bütçe planlandığını söylüyor.

2011 yılı sonuna kadar Doğa Madencilik şirketiyle Türkiye’nin en büyük granitçilerin-den biri olarak faaliyet gösteren Doğa Grubu, Çin’in bu alandaki ezici rekabetiyle madencilik işinden ayrıldı. Tekstil, inşaat ve etiket üretimi gibi sektörlerde faaliyet gösteren grupta 2 bin kişi istihdam ediliyor.

ÜÇ SEKTÖRDE FAALİYETİ VAR
Doğa Şehircilik ile konut, işyeri ve AVM inşaatları yapan grup, Doğa Etiket ile Üni-lever’den Shell’e kadar yüzlerce dünya markasının etiketlerini üretiyor. Tuzla’daki 25 bin metrekare kapalı alanlı fabrikasında etiket işleri yapan şirketin, yaklaşık 100 milyon TL’lik cirosu bulunuyor.

Doğa Tekstil ile de İstanbul Bayrampaşa’daki 15 bin metrekare kapalı alanlı fabrikasında örme kumaş yapıp aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 20 ülkeye yaklaşık 80 milyon TL’lik ihracat gerçekleştiriyor.

TEKSTİL AVM’Sİ GELİYOR
Eroğlu ortaklığıyla satın aldıkları Merter’deki Vakko Fabrika arazisinde Platform Merter projesini üreten Doğa Şehircilik, buradaki yüzde 50’lik Eroğlu hissesini arazi takası şeklinde almış durumda.

Platform Merter’i yenileyip tekstilcilerin toptan satış yapacakları bir açık AVM haline getireceklerini belirten Doğa Şehircilik Yönetim Kurulu Üyesi İlyas Ayvacı, burada yapılacak düzenlemelerle tekstilcilerin yurtdışına yönelik satış yapmalarını kolaylaştıracaklarını da vurguluyor. Ayvacı, projenin yatırım bedelinin önümüzdeki dönemde netleşeceğini vurguluyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap