764,5 milyon TL’lik yeni yatırım yapacak

764,5 milyon TL’lik yeni yatırım yapacak

Abdi İbrahim’in 2018 yatırım ajandası oldukça yoğun. Şirket, 600 milyon TL’lik steril ürün yatırımına başladı. 14,5 milyon TL’lik yatırımla hormon üretim alanına giriyor. 150 milyon TL’ye mal olan oftalmoloji üretimi yatırımını da tamamlamak üzere bulunuyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

105 yıllık bir geçmişe sahip olan Abdi İbrahim, 2020 vizyonu doğrultusunda uluslararası marka olma yolunda yatırımlarını sürdürüyor. Şirketin 2020 hedefi, 1 milyar dolar ciro ile dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasına girmek.

Abdi İbrahim, 2016 yılını 1,65 milyar TL ciro ile tamamlamış, 2017 yılı için de 2,2 milyar TL’lik ciro hedefi koymuştu. Bu hedefe yekleşen şirket,

2017’de 40 milyon doları aşan bir ihracat rakamına ulaştı. 2020 vizyonuna yönelik olarak mevcut ürünlerdeki liderliğini pekiştirmek, yeni ürünleri hizmete sunmak, farklı şirketler için yaptığı üretimin hacmini artırmak, uluslararası pazarlarda daha da güçlendirmek ve yeni satın alma-birleşme fırsatlarını değerlendirmek şirketin öncelikli konuları arasında yer alıyor.

BU YIL DEVREYE GİRECEK
Büyüme alanındaki aksiyonları ve 2020’de dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasına girmeyi hedeflediklerini belirten Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu, “2018 yatırım ajandamız oldukça yoğun. Ülkemizde eksikliği hissedilen Türkiye’nin en büyük Steril Üretim Tesisi’nin inşaatına başladık.

600 milyon TL yatırım bedeline sahip bu tesisimizde 2020 yılında üretime başlayacağız ve farklı formlarda olan steril ürünlerin üretimini yapacağız. Şirket olarak 2018’de ciro ve ithalatta 2017’de olduğu gibi çift haneli büyüyeceğiz” diyor.

Abdi İbrahim, 2015 yılında 100 milyon dolarlık yatırım tutarıyla Türkiye’nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisi AbdiBio’nun temellerini atmıştı. AbdiBio, bu yıl üretime başlayacak. AbdiBio ile sadece dünya standartlarında yüksek teknolojiyle donatılmış bir tesis kurmakla kalmayan şirket, aynı zamanda yetişmiş insan gücünün az olduğu bu alanda, yurtdışından uzmanlar getirerek bilgi transferi sağlayacak.

Yeni uzmanlar yetiştirerek sektöre ve Türkiye’ye önemli katkıda da bulunacak. Şirketin yerelleşme anlamındaki yatırımı AbdiBio, Türkiye’de ilaç sektöründe çok sayıda biyoteknolojik ithal ürünü ikame etme anlamında da önemli bir rol üstlenecek.

Üretilen biyoteknolojik ilaçlar, Türkiye’nin yanı sıra şirketin faaliyet gösterdiği ülkelere de ihraç edilecek. Bu şekilde ithalatın azalmasında ve ihracatın artmasında rol oynayarak cari açığın düşürülmesi için çift yönlü bir katma değer sağlanması amaçlanıyor.

GÖZ DAMLASI ÜRETECEK
Şirketin 14,5 milyon TL yatırım bedeline sahip ve bu yıl içinde üretime başlayacak yatırımlarından biri de hormon üretim alanı. Diğer üretim alanlarından tamamen ayrılmış olarak dizayn edilen bu alan, ülkemizde bu yöndeki önemli bir ihtiyacı giderecek.

Öte yandan 2019 yılında üretime başlayacakları 150 milyon TL yatırım bedeline sahip Oftalmoloji Üretim Alanı yatırımını tamamlamak üzere olduklarını ifade eden Süha Taşpolatoğlu, “Bu alanda steril göz damlaları üreteceğiz. Bize, Avrupa için de üretim yapabilme yetisi verecek olan bu alanın ve üretim sistemlerinin dizaynı FDA standartlarını karşılar nitelikte” diye ekliyor.

SEKTÖRE ÜRETİM YAPACAK
Şirket, son dönemdeki bu üç yatırımında kendi ürünlerini üretmenin yanı sıra sektörün ihtiyacı olan üretim hizmetini de verecek. Abdi İbrahim, uluslararası şirketlerin çoğunlukta ve rekabetin oldukça yüksek olduğu Türkiye ilaç pazarında yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olarak 2003 yılından bu yana hem ciro hem kutu bazında lider durumda. 180’i aşkın markası ve 350’den fazla ürünüyle faaliyet gösteren şirketin 13 tedavi alanında ürünleri var. Bugün Türkiye’de tüketilen her 12 ilaçtan biri Abdi İbrahim’in ürünü.

YURTDIŞI PLANLARI
Uluslararası pazarlarda büyümeye de devam edeceklerini dile getiren Süha Taşpolatoğlu, Türkiye dışında Kazakistan, Cezayir, Azerbaycan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Irak, Gürcistan ve Portekiz’de kendi yapılanmalarıyla faaliyet gösterdiklerini belirtiyor.

Kanada’dan İngiltere, Almanya gibi Avrupa Birliği ülkelerine, Kuzey Afrika’dan Asya’ya 50 ülkeye ihracat gerçekleştirdikleri söyleyen Taşpolatoğlu, “Uluslararası pazarlarda güçlü bir marka olma yolunda kararlı olduğumuzun bir göstergesi olarak Kazakistan yatırımımızı tamamladık. 220 milyon TL yatırım tutarına sahip Kazakistan’daki fabrikamız yılda 24 milyon kutu üretim kapasitesiyle faaliyetlerine başladı” diye konuşuyor.

Şirketin Kazakistan tesisinden Azerbaycan ve Gürcistan’a ihracatı sürüyor. Abdi İbrahim, Kazakistan’da başta diyabet ve antiviral ürünler olmak üzere, merkezi sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan ürünler ve kardiyovasküler ürünlerden oluşan yaklaşık 100 ürünü içinde barındıran geniş bir portföye sahip.

CEZAYİR YATIRIMI
Kazakistan’dan sonra Cezayir’de de ülkenin en modern ilaç üretim tesisini inşa ettiklerini ifade eden Süha Taşpolatoğlu, şöyle devam ediyor: “Cezayir üretim tesisimiz yılda 51 milyon kutu üretim kapasitesine sahip. Bu tesisimizden de yakın coğrafyalara ihracat yapacağız.

Temmuz 2017’de üretime başlamak için gerekli olan GMP onayını alan tesisimizde ilk üretimlere başladık. İsviçre firmasından lisanslı ürünlerimizi de bu fabrikamızda üretiyoruz. Cezayir’de demir eksikliği tedavisi, üroloji ve psikiyatri alanındaki birçok ilacımızda pazar lideriyiz.”

YURTDIŞINDA ŞİRKET ARIYOR
Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu, uluslararası pazarlardan elde ettikleri geliri 2018 yılında yüzde 30 oranında artırmayı hedeflediklerini söylüyor. Taşpolatoğlu, bu konuda şunları anlatıyor: “Cezayir’deki tesisimizden gerçekleştireceğimiz ihracatla birlikte uluslararası pazarlardaki gücümüzü 2018 yılında daha da artıracağız.

Cezayir’deki tesisimiz için yapılan üretim hizmeti anlaşmaları ve önemli sayıdaki teknoloji transferleri 2018 yılındaki bir diğer gündem maddemiz. Diğer taraftan, Amerika ve Avrupa’dan da satın almak üzere şirket arayışlarımız devam ediyor. Planladığımız bu satın almaların firmamıza yeni iş alanları, üretim teknolojileri ve coğrafi bölgelere direkt giriş imkanı sağlamasını bekliyoruz.”İlgili Haberler
1 Yorum
  1. Can Ocak 20, at 02:36

    Şirketlerin gelişmesi ve yatırımlarını takip etmek için üye olmayı istiyorum.Bilgili olmak maksatım,ilginiz için teşekkür ederim.

    Reply
Yorum yap