Bıçakçılar Urfa’da fabrika kuracak

Bıçakçılar Urfa’da fabrika kuracak

Türkiye’deki medikal gereçler sektörünün büyük oyuncularından biri olan Bıçakçılar, ‘Cazibe Merkezi Programı’ çerçevesindeki 23 ilden biri olan Şanlıurfa’da yatırım yapma kararı aldı.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Bıçakçılar icra Kurulu Başkanı Sadrettin Dai, lojistik ve işgücü avantajları nedeniyle Şanlıurfa’yı seçtiklerini söylüyor. Bıçakçılar, 50 milyon TL’lik bu yatırımla 550 kişiye de istihdam sağlamayı planlıyor.

Bıçakçılar, tek kullanımlık ürünler ve tıbbi cihaz üretimi yapıyor. 2011’de Kuveytli Global Investment House ile ortaklık yapan şirket, fonun da desteğiyle son yıllarda yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarını hızlandırdı.

Şirket, son olarak Kalkınma Bakanlığı bünyesinde ilerleyen ‘Cazibe Merkezi Programı’ çerçevesinde belirlenen 23 ilden biri olan Şanlıurfa’da yatırım kararı aldı.

Burada 50 milyon TL’lik yatırım yapılarak tek kullanımlık ürünler üretilecek. Kurulacak fabrikada yıllık 100 milyon adetlik üretim yapılacak.

İKİNCİ TESİSİ OLACAK
Bıçakçılar İcra Kurulu Başkanı Sadrettin Dai, yatırımın şu anda onay sürecinde olduğunu söylüyor. Dai, “Onay çıktıktan sonra 1,5 yıl içinde tesisi devreye almayı planlıyoruz. 550 kişilik istihdam yaratacağız. Burada üretilen ürünlerin hepsi iç piyasanın talebini karşılayacak” diyor.

Lojistik avantajları ve yetişmiş eleman sorunu olmaması nedeniyle Şanlıurfa’ya yatırım yapmayı uygun gördüklerini belirten Dai, İstanbul Esunyurt’taki 30 bin metrekarelik tesisin ardından ikinci tesisi hayata geçireceklerini ifade ediyor.

Üretim tesislerinde yılda 200 milyon adet üretim gerçekleştiren şirket toplam 750 kişiye istihdam sağlıyor. Üretiminin yüzde 50’sini 80 ülkeye ihraç eden Bıçakcılar, önümüzdeki yıllarda ihracatın payını yüzde 80’lere çıkarmayı planlıyor. İki yıl önce Tunus ve İran’da üretime soyunan Bıçakçılar, önümüzdeki dönemde birçok ülkede ofisler açmaya odaklandı.

Yurtdışı satışları artırmak için hedef pazarlara yakın olmak gerektiğini söyleyen Sadrettin Dai, bundan sonraki stratejilerinin yurtdışında bölgesel ofisler açmak olacağını dile getiriyor. Geçen yıl Riyad’ta ilk ofislerini açtıklarını belirten Dai, “Nijerya, Tunus, Endonezya ve Almanya’da da ofisler açacağız. Önümüzdeki üç yıl içerisin-de açılması hedeflenen ofislerin yıllık ortalama 10 milyon TL ihracat artışı getirmesini hedefliyoruz” diyor.

Bıçakçılar’ın Suudi Arabistan pazarına yönelik araştırmaları da bulunuyor. Çünkü Suudi Arabistan, 2030 devlet programına göre petrol dışı alanlara yöneliyor. Sadrettin Dai, Suudi Arabistan’a yatırım için görüşme halinde olduklarını aktarıyor.

PPP, PAZARI BÜYÜTECEK
Sadrettin Dai, Türkiye’de kamu-özel işbirliği (PPP) modeliyle yapılmakta olan hastane projelerinin sağlık alanında yapılan en önemli atılımlardan olduğunu söylüyor. Sadrettin Dai, şunları anlatıyor: “Hastanelerde kullanılan tıbbi malzeme ve cihazların yüzde 15’inin Türkiye’den karşılanması koşulu var.

Pek çok ürün ülkemizde üretiliyor. PPP projelerinde yerli ürün kullanım oranının artırılması sektörümüzün büyümesine çok katkı sağlar. Adana ve Yozgat’taki şehir hastaneleri cerrahi aspiratörlerini bizden tedarik etti. Diğer hastane projeleri için de görüşmelerimiz sürüyor.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap