Büyük veri üzerine araştırma yapacak

Büyük veri üzerine araştırma yapacak

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından kurulan İstanbul Big Data Eğitim ve Araştırma Merkezi, üniversite-sanayi işbirliklerine imza atacak. Merkezde büyük veri analizi yanında eğitimler, sertifika programları da yapılacak.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Büyük veri alanında analizleri yapabilmek, süreçleri en verimli şekilde yönetebilmek ve anlamlı sonuçlar üretebilmek için teknolojik altyapılara ve araştırma-geliştirme (AR-GE) merkezlerine ihtiyaç duyuluyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) 2016 Yılı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklediği ve Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından kurulmuş olan İstanbul Big Data Eğitim ve Araştırma Merkezi, bu ihtiyaçlara gerçek zamanlı cevap vermeyi hedefliyor.

Toplam 2 milyon TL yatırımla kurulan ve İSTKA’nın 800 bin TL hibe ile desteklediği büyük veri merkezinde, güncel ihtiyaçlara karşılık verebilecek kapasitede bir bilgisayar kümesi oluşturuldu.

LİSELİLERE DE AÇILACAK
2017-2018 akademik yılı güz döneminde BAU Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yürütülmekte olan Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı dahilinde lisansüstü öğrencilerinin alabileceği uygulamalı bir seçmeli ders açıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, merkezde yürütülen bu dersle gerçek dünyada karşılaşılan büyük veri problemlerine yönelik çözümler üretmeye dayalı uygulamalar gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Big Data Eğitim Merke-zi’nin üniversite-sanayi işbirliğine de örnek teşkil edeceğini anlatan
Yalçın, bu kapsamda şirketler için de büyük bir fırsat sunulacağını sözlerine ekliyor.

Şenay Yalçın, merkez olarak büyük veri farkındalığı konusunda üniversite içinde ve Türkiye genelinde çalışmalarının devam edeceğini söylüyor. Yalçın, “Bunun yanı sıra eğitimler, sertifika programları, sektöre yönelik proje işbirlikleri yapmayı hedefliyoruz.

Aynı zamanda lise ve altı seviyesindeki öğrencilere büyük veri alanını ve merkezimizi tanıtıcı ve temel büyük veri konuları içeren eğitim programları yapmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor” diye konuşuyor.

80 MİLYON TL AYIRDI
Projeyi yüzde 85 oranında desteklediklerini söyleyen İSTKA Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz, projeye 800 bin TL hibe aktardıklarını belirtiyor. Yavuz, 2018 yılı çağrısına çıktıklarını ve bu kapsamda 20’ye yakın başvuru aldıklarını ifade ediyor. Özkan Yavuz, “2018-2019 yılında 80 milyon TL hibe verilmesi öngörülüyor. Sosyal hizmet projelerine de hibe vereceğiz.

Bu kapsamda ilk olarak bir huzurevinin içerisine kreş kurulması projesine hibe verdik. İnovasyon, nitelikli insan gücü, çocuklar ve gençlere yönelik projelere hibe aktarmaya devam edeceğiz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap