Doğuş’ta imzalar 15 Şubat’ta atılacak

Doğuş’ta imzalar 15 Şubat’ta atılacak

Doğuş Grubu’nun 2,3 milyar Euro’luk kısa vadeli borçlarının yapılandırılmasına ilişkin anlaşmanın 15 Şubat’ta imzalanması bekleniyor. İlk iki yılda sadece faizler ödenirken borçlar altı yılda bitirilecek. Ayrıca 150 milyon Euro’luk yeni kredi tahsis edilecek.

TALAT YEŞİLOĞLU
tyesil@ekonomist.com.tr

Toplam borçlarının 2,3 milyar Euro’luk kısa vadeli kısmını ‘yeniden vadelendirme’ için masaya oturan Doğuş Grubu için hedef 15 Şubat tarihine kadar bankalarla imza atmak.

Edindiğimiz bilgilere göre, yeniden yapılanma sürecinde liderlik yapan Yapı Kredi, İş Bankası ve Akbank, geçen hafta, büyük alacaklılardan üç kamu bankası Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank yönetimiyle bir araya gelerek anlaşmanın son hali üzerinde mutabık kaldı.

Bir bankacı, “Muhtemelen bu hafta lider bankalar diğer bankaları davet edecek ve anlaşmaya imza atmalarını isteyecek. Bir aksilik olmazsa imzalar 15 Şubat’a kadar atılır” diyor.

ANLAŞMANIN KOŞULLARI
Alacaklı diğer bankalara da gönderilen anlaşma koşullarının nasıl oluştuğunu araştırdık. Ulaştığımız bilgilere göre, 2,3 milyar Euro’luk borç, ilk iki yılı anapara ödemesiz olmak üzere, toplam altı yılda ödenecek.

Faizin de yıllık yüzde 6,5 civarında olacağı konuşuluyor. Ayrıca, mevcut işlerin aksamaması, şirketlerin nakit akışlarında, tedarikçi ödemelerinde sıkıntı yaşanmaması için de bankalar 150 milyon Euro’luk kredi limiti tanıyacak.

Yeni kredinin sağlanmasına bütün alacaklı bankaların katılıp katılmayacağı ise tam bilinmiyor.
Bir bankacı, “Teminatlar güçlü ve geri ödemede bir sıkıntı yaşanacağını hiç sanmıyorum. Geçmişte ne yaptıysak bugün de aynısını yapıyoruz. Bu konular gereksiz bir şekilde abartıldı ve farklı yönlere çekildi” değerlendirmesini yapıyor.

VARLIK SATIŞI SÜRÜYOR
Ekonomist’in eski sayılarında yer verdiğimiz gibi, Doğuş Grubu, geçen yıldan bu yana hisse ve varlık satışlarıyla yaklaşık 800 milyon dolara yakın bir nakit yarattı. Yeni varlık satışlarının da devam etmesi bekleniyor.

İki hafta önce Habertürk.com internet sitesinde yer alan haberde İtalya ve Türkiye’deki bazı otellerin satışı için yapılan görüşmelerde sona yaklaşıldığı ifade ediliyordu. Alacaklı bankalardan bir yetkili, “İtalya ve Türkiye’nin yanı sıra Hırvatistan’daki otellerle de ilgilenildiğini biliyoruz.

Dubaili bir grubun Türkiye’den daha çok İtalya ve Hırvatistan’daki otellerle ilgilendiğini duyuyoruz” bilgisini iletiyor. Grubun yüzde 60 ortak olduğu ABD’nin Miami kentindeki otelin de satıldığı ve paranın tahsil edildiği söyleniyor.

Ulaştığımız bilgilere göre, Doğuş Grubu’nun yaptığı varlık satışlarından sağlanan fonlar öncelikle 150 milyon Euro’luk taze kredinin kapatılmasında kullanılacak. Geri kalan fonun yüzde 70’i alacaklı bankalara alacak paylarına göre ödenecek.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap