Enerji ve gıdaya 110 milyon $ yatırıyor

Enerji ve gıdaya 110 milyon $ yatırıyor

Saray Holding, enerji ve süt işinde 110 milyon dolarlık yatırım yapmak için düğmeye bastı. Şirket, jeotermal enerjide Denizli’de 80 megavatlık ek yatırıma başladı. Süt ürünlerinde ise Milkman şirketinin üretim kapasitesinin iki katına çıkarılması planlanıyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Gıda sektöründe atıştırmalık alanında bisküvi, çikolata ve kaplamalı ürünleriyle 60 yılı geride bırakan Saray Holding, enerji, süt ve tarım alanlarında toplam 110 milyon dolarlık yatırım planlıyor.

Enerjide Denizli Sarayköy’de daha önce devreye aldığı 420 megavatlık jeotermal yatırımda yeni faz yatırımına başlayan holding, 2014 yılında Milkman ile girdiği süt ürünleri alanında ise ikinci etap yatırımı devreye almayı planlıyor.

Şirket, bu yıl enerjide 80 megavatlık ek yatırımla toplamda 500 megavatlık güce ulaşacak. Süt ürünlerinde ise 300 ton olan süt işleme kapasitesi yeni yatırımla 650 tona çıkarılacak. Bir gıda şirketi olarak tarım alanında da yatırım planladıklarını söyleyen Saray Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sami Özdağ, bu alanda çalışmalarının sürdüğünü dile getiriyor.

920 MİLYON TL CİRO
Gıda, mobilya, enerji, ambalaj sektörlerinde faaliyet gösteren Saray Holding, geçen yılı 767 milyon TL ciroyla kapattı. Grubun bu yılki büyüme hedefi ise yüzde 20. Yeni yatırımların katkısıyla ciroda bu yıl 920 milyon TL’ye ulaşılması planlanıyor.

Grup olarak yaklaşık 60 yıldır ülke ekonomisine ve sanayisine önemli katkılar sunduklarını kaydeden Sami Özdağ, her şeye rağmen büyümeye devam edeceklerini ve bu süreçte yatırım kararlarında revizyona gitmediklerini aktarıyor.

80 milyon doların üzerinde yatırımla Greeneco Enerji Elektrik Üretim şirketiyle jeotermalde 500 mega-varlık bir güce ulaşacaklarını belirten Özdağ, “Yatırım planlarımız bununla sınırlı değil. Önümüzdeki dönemde Özdağ Tarım olarak yeni yatırımlar planlıyoruz” diyor.

TARIMDA HEDEF BÜYÜK
Saray Holding, mevcut yatırımını konjonktürel ve piyasa koşullarına göre yaklaşık 300 bin metrekareye kadar, salkım domatesi, çiçek serası ve farklı meyve çeşitlerinde büyütmeyi hedefliyor. Hatta Türkiye’de üretimi çok fazla olmayan yaban mersini meyvesi üretimi için 120 bin metrekarelik bir alanda yatırım süreçlerine de başlandı.

Sami Özdağ, “Tarıma yönelik araştırma ve geliştirme sürecimiz devam ediyor. Süt ve süt ürünleriyle ilgili şirketimiz Milkman’da ise kapasitemizi iki katına çıkaracağız” diye konuşuyor.

İHRACAT HEDEFİ 95 MİLYON DOLAR
Yurtdışına ilk adımı 1987 yılında atan Saray Holding, bisküvi, gofret, çikolata gibi ürünlerle bugün 110 ülkede yer alıyor. Şirket, 2018’de 80 milyon dolar olan ihracatını bu yıl 95 milyon dolara çıkarmayı planlıyor.

Sami Özdağ, “Yurtdışında 1998 yılında Ukrayna’da bisküvi, çikolata, kek, şekerleme üretimi tesisi yatırımı gerçekleştirdik. 2003 yılında stratejik bir yatırım olarak Suudi Arabistan’ın Cidde şehrine bir bisküvi üretim tesisi kurduk ve buradan tüm Ortadoğu ülkelerine ihracat yapar noktaya geldik. İhracatı büyütecek yatırımlara devam edeceğiz” diyor.
İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap