Esas’tan yurtdışında gayrimenkul atağı

Esas’tan yurtdışında gayrimenkul atağı

Türkiye’de AVM yatırımlarıyla öne çıkan Esas Gayrimenkul, yurtdışında da atılım yapmaya hazırlanıyor. Grup, Amerika’da ve Ingiltere’de toplam 400 milyon dolarlık yatırımla iki AVM ve ofis satın almayı planlıyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Böylece Esas Gayrimenkul’ün yurtdışındaki toplam yatırım tutarı 650 milyon dolara ulaşacak. Esas Gayrimenkul Anadolu’da da yeni AVM yatırımları için arayışlarını sürdürüyor.

Havacılık, lojistik, sağlık gibi pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren Esas Holding, gayrimenkulde başlattığı büyüme hamlesini yurtdışına taşıyor. Türkiye’de AVM yatırımlarına odaklanan şirket, Amerika ve İngiltere’de de toplam 400 milyon dolara iki AVM ve ofis satın almaya hazırlanıyor.

Esas Gayrimenkul, Newyork Manhattan’da bir ofis binası satın almak için son görüşmeleri yapıyor. Bu, 150 milyon dolarlık bir satın alma olacak. Şirket İngiltere’de ise 200 milyon pound’luk (250 milyon dolar) bir portföyü almak üzere.

Bu portföy 100 bin metrekarelik iki AVM ile bir büyük ofis binasını içeriyor. Bu satın almalar tamamlandığında Esas Gayrimenkul’ün yurtdışındaki yatırım miktarı 650 milyon dolara ulaşacak.

OCAK AYINDA TAMAMLANACAK
Esas Gayrimenkul CEO’su Kazım Köseoğlu, ABD’deki 20 bin metrekarelik bir alanı olan ofis binasının Manhattan’da çok önemi bir noktada olduğunu söylüyor. Köseoğlu, “Görüşmeler tamamlanmak üzere.

Satın aldıktan sonra ofis binası olarak kalmaya devam edecek. ABD ve İngiltere’deki satın almaların ikisini de ocak ayında tamamlamayı planlıyoruz” diyor. Esas Gayrimenkul, diğer taraftan Almanya pazarında da araştırmalarını sürdürüyor.

Almanya’da yaklaşık 150 milyon Euro’luk bir portföy için dokuz ay uğraştıklarını söyleyen Kazım Köseoğlu, “Dokuz ofisi içeren bir portföydü. Ancak son dakikada anlaşamadık. Almanya’da çalışmalarımız devam ediyor” diye konuşuyor.

ARAYIŞLAR SÜRÜYOR
Esas Gayrimenkul, yurtdışı projelerinin yanı sıra yurtiçinde de Burda markasıyla AVM yatırımlarına devam ediyor. Türkiye’de 300 milyon dolarlık yatırım yapan şirketin Zonguldak, Kocaeli, Bolu ve Çanakkale olmak üzere dört ilde AVM yatırımları bulunuyor.

Bu yıl Kocaeli’nde 60 bin metrekarelik bir AVM açarak metrekare anlamında yüzde 50 büyüyen şirket, 2020 yılına kadar portföyündeki AVM sayısını 10’a çıkarmayı hedefliyor. 2020 yılına kadar 300 milyon dolarlık yatırım yapılması ve 6 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Böylece Esas Gayrimenkul’ün 10 AVM için toplam yatırım tutarı 1 milyar dolara ulaşacak. Yıllık 35 milyon ziyaretçiye ulaştıklarını söyleyen Kazım Köseoğlu, yeni açılacak üç AVM ile bu rakamı 50 milyona çıkaracaklarını belirtiyor.

8093İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap