Eski sayfiye bölgesi banliyöye dönüşüyor

Eski sayfiye bölgesi banliyöye dönüşüyor

İstanbul’un eski sayfiyesi Büyükçekmece, şimdi kentin yeni banliyösü oluyor. Büyükçekmece ile Beylikdüzü Kavaklı bölgeleri, markalı konut projelerinin üssü haline geldi.

LEVENT GÖKMEN
lgokmen@ekonomist.com.tr

Bu bölgelerde Mesa-Nurol’dan Demir İnşaat’a kadar markalı üreticilerin konut ve villa projeleri birbiri ardına yükseliyor. Metro hattı ve Üçüncü Köprü bağlantı yolları Büyükçekmece’yi kent merkezine iyice yaklaştıracak.

Görsele tıklayın.
Mega şehir İstanbul’un batı yönündeki büyüme alanı olan Büyükçekmece, sayfiye görüntüsünden sıyrılıyor. Marmara Denizi ile Büyükçekmece Gölü arasında kalan ve geçmişte yazlıkları ve tarım arazileriyle öne çıkan bölge, imara açılmasıyla birlikte İstanbul’un banliyösü haline geldi.

Kentte yaşanan arsa sıkıntısı nedeniyle markalı projelerin yeni üssü haline gelen Büyükçekmece Göl Vadisi ve Beylikdüzü Kavaklı bölgesi, halihazırda 34 konut ve villa projesine ev sahipliği yapıyor. Büyükçekmece Gölü havzası imar durumu nedeniyle villa projeleri, Kavaklı ise çok katlı konut projeleri ağırlıklı bir gelişim gösteriyor.

Mesa-Nurol’dan Arıkan Yapı’ya, Ema-ar’dan Yalçınlar Grup’a kadar birçok şirket bölgede A+’dan B’ye kadar çeşitli gelir gruplarına yönelik villa projeleri geliştiriyor. Metro hattının gelmesi ve Üçüncü Köprü’nün bağlantı yollarının devreye girmesiyle kent merkezine yakınlaşacak olan bölgeye ilginin daha da artması bekleniyor.

VİLLA ŞEHİR OLACAK
Büyükçekmece ilçesine bağlı, TEM’den Hadımköy gişelerine girişten itibaren Büyükçekmece’ye doğru giden yolun göl tarafı, Göl Vadisi olarak adlandırılıyor. Birbiri ardına geliştirilen villa projeleriyle bu bölge, İstanbul’daki en önemli villa kentlerden biri olarak nitelendiriliyor.

Büyükçekmece’de şu anda yaklaşık 3 bin 500 civarında villa bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda bu sayının 5-6 bine ulaşması bekleniyor. Bölgenin önümüzdeki dönemde dünyadaki villa şehir örnekleriyle yarışır noktaya gelmesi, güzel bir yatay yerleşim merkezi olması da bekleniyor.

Bölgede Emaar Toskana Vadisi’nin üçüncü etabına, Mesa-Nurol ise üç etaplık Yeşil Yaka projesinin ardından Mavi Yaka projesinin hazırlıklarına başladı. Demir İnşaat da Demir Anatolia projesini hayata geçirmek üzere çalışmalar yapıyor.

1,7 milyon metrekarelik alanda gerçekleştirilen Toskana Vadisi Projesi toplam 469 lüks villa, ikiz villa ve villa dairelerinden oluşuyor. Projenin 187 villadan oluşan üçüncü fazının inşası Arıkan Yapı ortaklığıyla devam ediyor.

NEDEN İLGİ GÖRÜYOR?
Atatürk Havalimanı’na 20 dakika mesafede olan, TEM ve E5 bağlantı yolu bulunan bölgenin TEM gişelerine yakınlığı değerini artırıyor. Büyükçekmece Hadımköy güzergahı üzerindeki sanayi alanları, TÜYAP gibi büyük ölçekteki projelere yakın konumlu olması ve ulaşım imkanlarının her geçen gün daha da artması bölgeye değer kazandırıyor.

Beykent Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Arel Üniversitesi gibi üniversitelerin varlığı, Yakuplu’daki Avrupa Yakası’nın yeni yatçılık merkezi West İstanbul Marina, Bio İstanbul gibi Türkiye’nin ilk Bio Medikal parkına yakın olması da bölgenin gelişimine katkı sağlıyor.

Bu arada Büyükçekmece dev bir film platosuna ev sahipliği yapmaya da hazırlanıyor. Bölgeye büyük katkı sağlaması beklenen projenin temelleri geçen yılın ekim ayında atıldı. Projeyi geliştiren Midwood AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San, Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi’nin tamamlandığında Avrupa’nın en büyük film platosu olacağını açıklamıştı.

FİYATLAR YÜKSELİYOR
Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Büyükçekmece Gölü çevresi ve Kavaklı bölgesi yakınlarındaki villalarda ortalama metrekare fiyatlarının 4 bin 500 ila 9 bin TL/metrekare, dairelerin ise 3 bin 500 ila 7 bin TL/metrekare fiyat aralığında satıldığını söylüyor.

Yazıcı, Bakırköy-Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü-Büyükçekmece Tüyap metro hattı ile beraber bölgede konut fiyatlarında artış yaşandığına dikkat çekiyor. Cansel Turgut Yazıcı, Körfez ülkelerinden yatırımcıların ilgisinin sürmesiyle bölgede konut fiyatlarının önümüzdeki iki yıl içinde yüzde 8-10 bandında artış gösterebileceğini de belirtiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap