Etiya Kanada’ya uzandı

Etiya Kanada’ya uzandı

196Türk yazılım şirketi Etiya, Kanadalı telekom firması Roger Telecom’un ihalesini kazandı. Roger Telecom artık Etiya’nın kurumsal çözümlerini kullanacak. Yurtdışına yöneldiklerini ve 2016’da beş kıtaya odaklanacaklarını belirten Etiya CEO’su Aslan Doğan, “Geçen yıl 1 milyon dolar olan yurtdışı ciromuzu bu yıl 12 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ

obay@ekonomist.com.tr

2004 yılında ODTÜ mezunu üç mühendis arkadaş, Aslan Doğan, Ali Durmuş ve Serdar Dağdelen tarafından kurulan Etiya, yönünü yurtdışına çevirdi.

Kısa bir süre önce Singapur ve Toronto’da ofis açan şirket, son olarak Kanada’da önemli bir anlaşmaya imza attı.

Etiya, ABD’li, İsveçli ve Çinli rakiplerini geride bırakarak, Kanada’nın en büyük telekom şirketi Roger Telecom’un kurumsal çözümlerine yönelik olarak yaptığı ihaleyi kazandı.

GÜÇLÜ RAKİPLERİ GEÇTİ
Etiya Kurucu Ortağı ve CEO’su Aslan Doğan, ihalede Oracle, Ericsson ve Huawei gibi pazarın güçlü firmaları ile yarıştıklarını belirtiyor. Doğan, şunları söylüyor: “Kanadalı partnerimiz ile birlikte ihaleyi kazandık. Roger Telecom artık bizim kurumsal çözümlerimizi kullanacak.

Yaptığımız anlaşmanın bir süresi yok. Kanadalı şirket anlaşmayı istediği kadar sürdürebilecek. Türk yazılım şirketleri daha çok Körfez ülkelerine yönelirken biz Kanada’da, güçlü rakiplerimizin olduğu bir pazarda satış yaptık.”
Yazılım alanında yapılan ihracatın lisans satışı olduğunu da ifade eden Aslan Doğan, “Katma değerli ürün ihracatı yapıyoruz. 2015’te Etiya olarak gerçekleştirdiğimiz yurtdışı satışı 1 milyon dolardı.

Bu yıl ise yurtdışından 12 milyon dolarlık ciro bekliyoruz. Bu yıl büyüme planlarımız yurtdışı odaklı” diyor. Etiya, zaman içerisinde yurtdışı faaliyetlerinden elde ettiği geliri birkaç kat artırmayı hedefliyor.

Etiya, Türkiye’de ve yurtdışında telekom, enerji, medya ve finans sektörlerine, CRM, satış sipariş yönetimi ve data analitiği çözümleri sunuyor.

Aslan Doğan, hedeflerinin Türkiye’de AR-GE çalışmaları yapan ve ürün geliştiren, bunları global pazara satan bir dünya şirketi olmak olduğunun altını çiziyor. Doğan ayrıca, 2023 yılına kadar global yazılım pazarının lider şirketleri arasında yer almayı hedeflediklerinide ifade ediyor.

TEKNOLOJİ İHRAÇ EDECEK
Aslan Doğan, bu konuda şunları anlatıyor: “Kanada’ya yapılan ihracat bunun önemli ayaklarından biri. Kanada’nın en büyük telekom şirketi Roger Telecom bundan böyle kurumsal çözümlerimizi kullanacak. China Mobile ve Huawei gibi Çinli dev firmalarla da ARGE çalışmaları yürütüyoruz.

Tamamı yerli 500’ü aşkın mühendisten oluşan ekibimizle dünyaya teknoloji ihraç etmeye hazırlanıyoruz.” Aslında Kanada Etiya’nın ilk durağı değil. Şirket, kısa bir süre önce Singapur’da da bir ofis açtı.

Aslan Doğan, global pazardaki hedeflerini ‘Etiya International’ adlı yeni yapılanmalarıyla güçlendirdiklerini ifade ediyor. Şirket, bu yeni yapılanmayla öncü şirketler arasında yer almayı planlıyor.

Singapur ofisi ile Asya-Pasifik bölgesini, Toronto ofisi ile Amerika’yı, Türkiye ofisi ile de Avrupa’yı, Körfez ülkelerini ve diğer yakın ülkeleri hedefliyor. 2016’da beş kıtaya da ulaşabilir bir satış organizasyonu oluşturmak istiyor.

AMERİKALI CEO İŞ BAŞINDA
Etiya International’ın CEO’luk koltuğu, telekom ve IT pazarının deneyimli ismi Amerikalı Chun Ling Woon’a emanet edilmiş durumda. Chun Ling, hayata geçirdiği iki start-up projeyi, Oracle ve Ericsson’a satmasıyla biliniyor. Bu nedenle sektörün dikkatlerini üzerine toplayan Ling, son yılların en çok takip edilen isimleri arasında yer alıyor.



İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap