Global Karayipler’e yeni limanlar peşinde

Global Karayipler’e yeni limanlar peşinde

Global Yatırım Holding, Küba’nın başkenti Havana’daki kruvaziyer limanının 15 yıl işletilmesi ihalesini kazanmasının ardından Karayipler’de bu yıl 150 milyon dolar bütçeyle yeni limanlar da almayı planlıyor. Holdingin bölgede enerji işine girme planı da bulunuyor.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

Global Yatırım Holding, aldığı stratejik kararlar doğrultusunda son yıllarda liman, temiz ve yenilebilir enerji ile portföy yönetimi alanlarına odaklandı. Holding, bugünlerde Karayipler’deki yatırımlarıyla adından söz ettiriyor. Küba Havana’daki yıllık 500 bin yolcu kapasiteli kruvaziyer limanının 15 yıl süreyle işletilmesi için sözleşme imzalayan holding, böylece liman portföyünü 16’ya çıkardı.

Bu limanların toplam yıllık kapasitesi 8 milyon yolcu seviyesinde. Havana Limanı’nın imza töreni sırasında konuşma fırsatı bulduğumuz Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın verdiği bilgiye göre, şirketin Karayipler’de yeni yatırımları da olacak. Bu yatırımların bir ayağı yeni kruvaziyer limanlarını portföye eklemeyi, bir ayağı da enerji işlerini içeriyor.

YENİ LİMANLAR GELECEK
Mehmet Kutman, 150 milyon dolarlık bir bütçeyle, bu yılın sonuna kadar Karayipler’de dört kruvaziyer limanını daha portföylerine katmaya yakın olduklarını söylüyor. Hatta bu sayının altıyı bulabileceğini de ifade ediyor. Mehmet Kutman, Hırvatistan’daki Zadar Limanı’nın da bu yıl içinde portföye gireceğini söylüyor.

Bu arada Havana’daki limana da yatırım yapılacak. Yapılacak bu yatırımlarla Havana’daki kruvaziyer limanının kapasitesi üç yıl içinde 500 bin yolcudan 1,5 milyon yolcuya çıkarılacak. İki geminin yanaşabildiği liman altı geminin yanaşabileceği hale getirilecek. 2024 yılında tam kapasiteye ulaşıldığında ise kapasite 4 milyon yolcuya çıkacak.

Mehmet Kutman, liman operasyonlarının mevcut haliyle çok başarılı finansal sonuçlar verdiğini söylüyor. Kutman, “Benim için en önemlisi o limanlarda Türk bayrağının dalgalanması. Çünkü biz kapı açıyoruz. Sonrasında turizmci, otelci, çelikçi, çimentocu gibi birçok sektör bu pazarlara doğrudan gelecek” diyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETECEK
Global Yatırım Holding, Karayipler’de sadece liman işletmesi yatırımlarıyla kalmayıp, enerji tarafında da yatırıma soyunacak. Mehmet Kutman, enerji alanında yurtdışına yine Karayipler odaklı açılmak üzere olduklarını söylüyor.

Kutman’ın verdiği bilgiye göre, önümüzdeki hafta bölgedeki altı ada ülkesine toplam 200-300 megavatlık güneş enerjisi santrali kurmak için teklif verilecek. Burada 1 megavatlık yatırım maliyetinin 500-600 bin dolar civarında olması bekleniyor. Buna göre toplam yatırım maliyeti ise 150 milyon dolar civarında olacak.

KÜBA, TÜRKİYE’DEN YATIRIM BEKLİYOR
Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve DEİK Türkiye-Küba İş Konseyi Başkanı Mehmet Kutman, Küba Dış Ticaret ve Yatırımlar Bakan Yardımcısı Iliana Nunez Mordoche’yi ve beraberindeki heyeti Türkiye’de ağırladı.

Mordoche, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu: “Global Yatırım Holding gibi öncü bir şirket, THY ile çalışarak Küba’da birçok gelişmeye imza atacak. Türkiye ile işbirliğini sağlık, sanayi, gıda, inşaat ve tarım gibi sektörlerde de geliştirmeye karar verdik. Daha çok şirketin bu iş ortaklığında yer almasını sağlayacağız.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap