Hintli tekstil devine danışmanlık yapacak

Hintli tekstil devine danışmanlık yapacak

İzmir’deki fabrikasında Endüstri 4.0 dönüşümü yapan Hugo Boss Tekstil Sanayi, dijital danışmanlık hizmeti de vermeye başladı. ‘Hugo Boss Solutions’ adlı bir birim kuran şirket, son olarak Hintli Aditya Birla Fashion & Retail ile danışmanlık anlaşması imzaladı.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

20 yıldır Türkiye’de faaliyeti olan Hugo Boss Tekstil Sanayi, İzmir’de yıllık ortalama 900 bin takım elbise, 2 milyon gömlek ve 550 bin parça kadın giyim üretimiyle grubun ana üreticisi konumunda.

Şirket, Almanya’daki merkez tarafından üretim becerileri, teknik bilgi ve inovasyon alanlarında grubun en önemli bilgi kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor.

Hugo Boss Tekstil Sanayi’nin 2015 yılından bu yana genel müdürlük görevini üstlenen Joachim Hensch, dijitalleşme, otomasyon ve yapay zeka uygulamaları ve insanların teknolojiyle entegrasyonuna odaklanan süreçler geliştirdiklerini belirtiyor.

Endüstri 4.0 ‘akıllı fabrika’ konseptini endüstriyel dönüşüm planlarının odağına alan şirket, iki yıl önce ‘Hugo Boss Solutions’ adında bir birim kurdu.

Üretim tesisindeki söz konusu teknolojik ve dijital dönüşüme IT ekibinin de desteğiyle liderlik eden Hugo Boss Solutions, artık sektör bağımsız diğer üreticilere de danışmanlık hizmeti sunmaya başladı.

Şirket, son olarak inovatif mühendislik çözümlerini yüksek katma değerli hizmet olarak sunmak için Hindistan tekstil devi Aditya Birla Fashion & Retail ile danışmanlık anlaşması imzaladı. Firmanın mevcut üretim yapısını Hugo Boss Solutions dönüştürecek.

DİJİTALE 1,3 MİLYON EURO
İşe başladığı yıl Almanya merkezi ikna ederek dijitalleşmeye 1,3 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını anlatan Joachim Hensch, bu yatırımının iki yılda geri döndüğünü ifade ediyor. Şirket bu süreçte yazılımı ekibinin personelini 15’ten 40’a çıkardı.

Ayrıca TechnoLab adında bir AR-GE birimi kurdu. Beş fabrikadan oluşan tesisteki dijital dönüşümün mimarı olan Hugo Boss Solutions ekibinin tamamı Türk mühendislerden oluşuyor. Hensch, “Bu ekip hem tekstil hem de tekstil dışı sektörlerden firmalara danışmanlık verir hale geldi ve her geçen yıl büyüyor” diye konuşuyor.

BİRLİKLERLE ÇALIŞACAK
Danışmanlık verdikleri şirketleri önce bir ‘dijital check up’tan geçiren ekip, böylece dijital dönüşüme uygunluk seviyesine ölçüyor. 2-3 günlük ölçümün ardından da süreç başlıyor.

Yurtdışında Bulgaristan, Romanya, Sırbistan gibi ülkelerdeki pek çok şirkete danışmanlık yapan Hugo Boss Solutions ekibi, yurtiçinde ise yakında İstanbul ve Bursa hazır giyim ihracatçıları birliklerinin üyelerine yönelik danışmanlık hizmeti vermeye başlayacak.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap