İbrahim Bodur’un anısı üç projeyle yaşatılacak

İbrahim Bodur’un anısı üç projeyle yaşatılacak

Kale Grubu’nun kurucusu Dr. Hacı İbrahim Bodur, önceki hafta 88 yaşında yaşama veda etmişti. Ailesi, İbrahim Bodur’un anısını yaşatmak için üç projeyi gündeme aldı. Bunlardan birincisi Çanakkale’nin Çan ilçesinde kurulacak çocuk bilim müzesi olacak.

MUSTAFA KEMAL ÇOLAK
mcolak@ekonomıst.com.tr

İkincisi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde bir girişimcilik enstitüsü kurulacak. Üçüncüsü ise Kaz Dağları’nda bir gençlik kampı yapılacak.

Görsele tıklayın.
hb229Kale Grubu’nun kurucusu, onursal başkanı Dr. Hacı İbrahim Bodur, önceki hafta 88 yaşında yaşama veda etti. Türkiye’nin ilk sanayi kuruluşlarından Kale Grubu’nun temellerini atan İbrahim Bodur’un kaybı, Türkiye kamuoyunda ve iş dünyasında büyük üzüntü yarattı.

Türkiye sanayisinin en önemli isimleri arasında yer alan İbrahim Bodur, girişimciliğinin yanı sıra sosyal ve birleştirici yönü ile de çok yakından takip edildi. İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası başta olmak üzere çok sayıda kuruluşun faaliyete geçmesinde önderlik yapan Bodur’un sıra dışı bir eğitim hayatı olduğunu da belirtelim.

ÜÇ ANI PROJESİ GELİYOR
1928’de Çanakkale Yenice-Nevruz Köyü’nde doğan İbrahim Bodur, ilkokula adı ‘Çul’ olarak konan ailenin eşeğinin sırtında gidiyor. Eşeğin okulun kapısına kadar götürdüğü İbrahim Bodur, akşama kadar kendisini bekleyen eşeğe binerek yine yalnız başına evine dönüyor.

Liseyi Robert Koleji’nde bitiren, ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenim gören, ABD’de MBA yapan Bodur’un çok geniş bir kulvarda geçen eğitim yaşamı, sosyal yönünün güçlenmesinde de önemli rol oynuyor.

Yakın çevresinin çok iyi bildiği gibi yaşamı boyunca çocuklara ve eğitime büyük önem veren İbrahim Bodur’un ardından ailesi, duayen işadamının anısını yaşatmak üzere üç değerli proje üzerinde çalışıyor. Her üç proje de çocukları, gençleri ve genç girişimcileri içine alacak içeriğe sahip.

ÇOCUK BİLİM MÜZESİ
İbrahim Bodur anısına Çanakkale’nin Çan ilçesinde deniz kenarında bir çocuk bilim müzesi ve teknoloji merkezi kurulacak. Ailenin, deniz kenarında bulunan arazisi üzerine inşaedilecek proje ile çocukların yararlanabileceği, teknoloji ve bilimsel eğitimler alabileceği çok yönlü bir müze planlanıyor. Düşünceler arasında, tamamı camdan yapılmış denizaltılar dahi var.

Sözünü ettiğimiz proje, ABD’deki ünlü Children’s Science Museum benzeri bir proje. Ancak bu kuruluştan çok daha kapsayıcı ve çok yönlü bir kurumun yaşama geçirilmesi planlanıyor. Bilim müzesinin hedefleri arasında, Çanakkale Boğazı’nın derinliklerinde bulunan uzak tarih ve yakın dönem batıklarına yönelik keşifler de var.

GİRİŞİMCİLİK ENSTİTÜSÜ
İbrahim Bodur’un hayır işleri arasında çok sayıda eğitim kurumu da bulunuyor. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi de merhum işadamının kuruluşuna katkı verdiği kurumlar arasında. Aile ve yakın çevresi, üniversitede bir girişimcilik enstitüsü kurulması için proje geliştiriyor.

Çok geniş bir sahada ortaya konacak fikirler ve projeler, çok ciddi bir taramadan ve akademik oluşumdan geçirilerek bir fikir fabrikası halinde formatlanacak.

Bunların yanı sıra duayen işadamı için Kaz Dağları’nda da bir proje düşünülüyor. Ailenin Kaz Dağları’nda bulunan arazisi üzerine bir gençlik kampı yapılması fikri var. Gençlerin hem doğa ile iç içe olacakları, hem eğitim alacakları hem de becerilerini geliştirecekleri bir kamp için de ciddi bir çalışma yürütülecek.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap