İstanbul Maratonu bağış rekoru kırdı

İstanbul Maratonu bağış rekoru kırdı

Bu yıl 38’incisi düzenlenen İstanbul Maratonu’na kurumların ve bağışçıların ilgisi geçen yılın çok üzerine çıktı. Geçen yıl 57 şirketten 418 çalışanın bağış toplama amacıyla koştuğu maratonda bu yıl 350 kurumdan 4 bin 600 koşucu yer aldı.

FATOŞ BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

Geçen yıl 2,4 milyon TL olan bağış tutarı da bu yıl 5 milyon TL’ye ulaştı. Sonradan yapılan bağışlarla bu rakamın 8 milyon TL’ye çıkması bekleniyor. Türkiye’de düzenlenen en önemli spor organizasyonlarından biri olan İstanbul Maratonu’nun 38’incisi Vodafone’un desteğiyle önceki hafta gerçekleşti.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
40114012Spor AŞ’nin rakamlarına göre bu yıl maratona 38 bin kişi katıldı. Kimi spor amaçlı katılsa da bu koşuya bağış toplamak amacıyla katılanlar da oldu. Bu yıl Vodafone İstanbul Maratonu’na “Adım Adım” (www.adima-dim.org) çatısı altında yardımseverlik koşusu yapan 350 kurum katıldı.

Geçen yıl bu sayı 57’ydi. 350 kurumdan 4 bin 600 koşucu katılarak bu yıl bir rekora daha imza atılmış oldu. Tabloda görüleceği gibi farklı vakıflara destek olmak amacıyla koşan kurum koşu ekipleri arasında en kalabalık ekip ise 141 koşucusu olan JLL Türkiye’ydi.

STK SAYISI 30’A ÇIKTI
Adım Adım Platformu Kaynak Geliştirme Sorumlusu Renay Onur, geçen yıla oranla kurumların yardımseverlik koşusuna katılma oranlarında ciddi bir artış olduğunu söylüyor. Onur, “Biz geçen yıl sekiz STK ile çalışıyorduk. Bu yıl STK sayısı 30’a çıktı. Ayrıca online sistemimizin devreye girmesi de artışı beraberinde getirdi” diyor.

Bu yıl bağış miktarında da ciddi artış kaydedildi. 15 Kasım itibarıyla Adım Adım platformu üzerinden 55 bin bağışçıdan toplam 5 milyon TL’lik bağış toplandı. Geçen yıl 2,4 milyon TL bağış toplandığını ve bağışların koşu öncesinde olduğu gibi sonrasında da yapıldığını anlatan Renay Onur, bu yılki bağış tutarının 8 milyon TL’ye ulaşmasını beklediklerini ifade ediyor.

2007 yılında kurulan ve bireysel bağışçılar ile dernek ya da vakıfları bir araya getiren, bağış toplamayı daha eğlenceli, koşmayı daha anlamlıhale dönüştüren Adım Adım, geçen yıla kadar sekiz STK’nın ortak kullanabildiği bir platformdu.

Bugün ise platformu 30 STK kullanıyor. Adım Adım, başta uzun mesafe koşuları olmak üzere, yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla Türkiye’nin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlıyor.

4013

KOŞULARDAN BAĞIŞ TOPLUYOR
Adım Adım yardımseverlik koşusuna katılan koşucular bütün sosyal çevrelerine uğruna koştukları amacı anlatıp, farkındalık yaratma ve bağış toplama hedefiyle koşulara katılıyor.

Vodafone İstanbul Maratonu dışında Runatolia Antalya ve Bozcaada’da yapılan koşularda da bağış toplanıyor. Dokuz yılda toplanan bağış miktarı 14,5 milyon TL’ye ulaşmış durumda. 111 bin bağışçı bu şekilde 70 bin kişiye destek olmuş bulunuyor.

Geçen hafta yapılan Vodafone İstanbul Maratonu’nda Adım Adım platformu dışında LÖSEV ve OD-TÜ’nün de bağış için koştuğunu söyleyen Renay Onur, “Yarışı bitiren koşucu sayısı 13 bin 400 oldu. Bunların yarısına yakını Adım Adım için koştu” diye konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap