Kazablanka’da fabrika kuracak

Kazablanka’da fabrika kuracak

Temizlik ve kişisel bakım markası Viking, yurtdışında hedef büyüttü. Ocak ayında Hollanda’da ofis açarak Avrupa operasyonlarını tek çatı altında toplayan şirket, Fas’ın Kazablanka kentinde de bir fabrika kuracak. 2017’de 150 milyon TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Viking Temizlik ve Kozmetik Genel Müdürü Hayrettin Avcı, “Yurtdışındaki ilk fabrikamızı Fas’ta kuracağız” diyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Önümüzdeki yıl temizlik ve kişisel bakım sektöründe 40’ıncı yaşını kutlayacak olan İzmirli Viking Temizlik, yurtdışında hem doğuda hem de batıda büyümek için kolları sıvadı. Ocak ayında Hollanda’da bir ofis açarak Avrupa ihracatını tek merkezde toplayan şirket, doğu pazarları için ise Fas’ta fabrika kurma kararı aldı.

2016’yı 115 milyon TL ciro ile kapattıklarını ve 2017’de yüzde 15 büyüme hedeflediklerini belirten Viking Temizlik ve Kozmetik Genel Müdürü Hayrettin Avcı, “Fas’ın Kazablanka kentinde kuracağımız fabrikada ilk kez çamaşır de-ter’anı üretimi yapacağız” diyor.

SEMT PAZARINDAN ÇIKTI
Türkiye’deki büyüklüğü 20,8 milyar TL’ye ulaşan temizlik ve kişisel bakım sektöründe, pazarın yüzde 85’ini küresel şirketler oluşturuyor. Çok az yerli şirket bu alanda istikrarlı bir başarı kaydedebiliyor. İşte bu şirketlerden biri de 1978’de İzmir Kemalpaşa’da kurulan Viking.

Semt pazarlarında seyyar satıcılıkla iş hayatına atılan dört kardeşin yarattığı Viking, bugün temizlik ve kozmetik sektöründe 52 ülkeye ihracat yapan bir şirkete dönüştü.

Şu anda çamaşır yumuşatıcısından ultra çamaşır suyuna, kireç çözücüden yüzey temizleyiciye, sıvı sabundan oda parfümüne kadar 100’ün üzerinde farklı deterjan ve kozmetik ürün yelpazesine sahip olan şirket, Türkiye pazarında yüzde 4 paya sahip bulunuyor.

2015’te Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında yer alan Viking, yeni dönemde yurtdışında büyümeye odaklandı. Hem doğu hem de batı coğrafyasında büyümek istediklerini kaydeden Hayrettin Avcı, yolharitasının ilk etabını 2017’nin ilk günlerinde Hollanda’da ofis açarak hayata geçirdiklerini söylüyor.

YURTDIŞINDA ÜRETİM
Hayrettin Avcı, Türkiye’nin yakın coğrafyasında yer alan Ortadoğu, Afrika ve Asya bölgesine yönelik olarak ise farklı bir planı hayata geçireceklerini söylüyor. Avcı, “Bu coğrafyada daha etkin olabilmek için Fas’ta bir fabrika kuracağız.

Bu bizim Türkiye dışındaki ilk üretim tesisimiz olacak. Fas’ta ilk kez çamaşır deterjanı ile birlikte yumuşatıcı, yüzey temizleyicileri ve kozmetik ürünleri üreteceğiz” diyor.

Fas’ın Kazablanka kentindeki Organize Sanayi Bölgesi içinde inşa edecekleri fabrika için görüşmelere Nisan 2017’de başlayacaklarını vurgulayan Avcı, ‘Ya bir yerli ortak ile ya da tek başımıza yatırımı yapacağız. Birkaç ay içinde bunu netleştirip 2018 başlamadan ilk kazmayı vuracağız” şeklinde konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap