Kipaş’tan kağıtta ikinci fabrika geliyor

Kipaş’tan kağıtta ikinci fabrika geliyor

Kipaş Holding, ikinci kağıt fabrikasını açmaya hazırlanıyor. ilk fabrikasını 2014 yılında Kahramanmaraş’ta açan holding, yeni yatırımı için Aydın Söke’yi seçti. 350 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek fabrikada selüloz ve beyaz kaplı ambalaj kağıdı üretilecek.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, fabrikanın 250 milyon dolarlık ithalatın önüne set çekeceğini söylüyor. Kahramanmaraşlı Kipaş Holding, iki yıl önce girdiği kağıt sektöründe 350 milyon dolarlık ikinci bir yatırımı daha gündemine aldı. 2014 yılında Kahramanmaraş’ta ilk kağıt fabrikasını kurarak bu alana adım atan holding, ikinci yatırımı için Aydın Söke’yi adres seçti.

Yeni fabrika için Aydın Söke’deki OSB’de 400 dönümlük arazi satın alan grup, ÇED ve diğer çevre raporlarının çıkmasıyla yatırıma başlayacak. 2018 yılında açılması planlanan fabrikanın 250 milyon dolarlık bir ithalata set çekmesi bekleniyor. 2014 yılında Kahramanmaraş’ta devreye giren Kipaş Kağıt Sanayi, karton ambalaj kağıdı üretiyor. Aydın’da açılacak ikinci fabrikada ise selüloz ve beyaz kaplı ambalaj kağıdı üretilecek. Yeni fabrika yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlayacak.

KAĞIDIN PAYI ARTIYOR
Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, tekstil, çimento, konfeksiyon, enerji işlerinin yanı sıra kağıt sektörüne hızlı giren grubun 1 milyar dolarlık bir ciroya ulaştığını söylüyor. Öksüz, ikinci fabrikayla birlikte toplam gelirlerin yüzde 25- 30’unun kağıttan geleceğini kaydediyor.

Holdingin kağıtta ikinci fabrika yatırım kararını Aydın Söke’de aldığı arazi ile hızlandırdığını dile getiren Öksüz, şöyle devam ediyor: “400 dönümlük arazide çevre raporlarının alınmasıyla ilk kazma vurulacak. Önümüzdeki yılın ilk aylarında başlamayı planladığımız yatırımı 2018 yılında bitireceğiz.

Bu yatırımla Avrupa ülkelerinden yaptığımız 250 milyon dolarlık ithalatın önüne geçmekle kalmayıp, çevre ülkelere ihracat da yapacağız.” Kahramanmaraş’ta açtıkları ilk kağıt fabrikasının daha ikinci yılında 422,4 milyon TL’lik ciroya ulaşarak başarısını gösterdiğini söyleyen Hanefi Öksüz, bu fabrikadaki üretimin yaklaşık yüzde 40’ının ihraç edildiğini ifade ediyor.

İkinci fabrikada ambalaj alanında birçok sektöre hizmet sunacak daha özel ürünlerin üretileceğini dile getiren Öksüz, bu farikanın da 500 bin ton kapasitede olacağını söylüyor.

8014İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap