Mardin’de üçüncü fabrikasını açıyor

Mardin’de üçüncü fabrikasını açıyor

Mardinli Akkuş Grup’un şirketlerinden Akkuş Tekstil, denim ve örme konusunda Avrupa ülkelerine yılda 31 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Şirket, Avrupa pazarından gelen yoğun talep üzerine Mardin OSB’de yer alan iki denim fabrikasına ek yeni bir denim fabrikası yatırımı yaptı.

LEVENT GÖKMEN
lgokmen@ekonomist.com.tr

10 milyon TL yatırım yapılan ve ekim ayında devreye alınacak olan tesiste 200 kişiye istihdam sağlanacak. Tekstil ve hazır giyim sektörleri, Çin, Hindistan, Romanya başta olmak üzere birçok ülkedeki üreticilerle yoğun rekabet halinde. Ancak bu alandan güzel haberler de geliyor.

Mardinli Akkuş Grup’un şirketlerinden Akkuş Tekstil, Sisley’den Mango’ya, Pull & Bear’dan Calzedo-nia’ya kadar birçok dünya markasına denim ve örme üretimi yapan bir marka.

Almanya, Fransa ve Kuzey Avrupa ülkelerine yıllık 31 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren şirket bu yıl bu ülkelerden gelen talebin yüzde 25’ler seviyesinde artmasıyla yeni yatırım yaptı. Şirket, bu yoğun talebe yanıt verebilmek üzere Mardin OSB’de yer alan iki denim fabrikasına ek olarak 10 milyon TL’lik yeni bir denim fabrikası açıyor.

İS0 500 HEDEFİ
Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Mardin OSB’den teşvik kapsamında yer tahsisi alarak burada 10 milyon TL’lik bir fabrika yatırımı yaptık. Denim üretimi yapacak bu tesisimizle Avrupa’dan gelen talebi karşılamayı planlıyoruz. Ekim ayında devreye alınacak tesiste 200 kişiye daha ek istihdam sağlayacağız” diyor.

Şirketlerinin her geçen yıl büyüme kaydettiğine dikkat çeken Abdülkadir Akkuş, bu yılın ilk altı aylık döneminde 20 milyon Euro’luk ihracat gerçekleştirdiklerini, yılın geri kalanında da benzer bir performans sergileyip İSO
500 Büyük listesine girmeyi hedeflediklerini vurguluyor. Akkuş, tekstil, inşaat ve kimya sektörlerinde faaliyet gösteren grubun 2016 yılı cirosunun 171 milyon TL olduğunu, 2017 yılını ise 250 milyon TL ciro ile kapatmayı planladıklarını söylüyor.

BEŞ FABRİKASI VAR
Akkuş Grup’un, Güneşli’de penye fabrikası, Küçükçekmece Beşyol’da kimya fabrikası, Mardin’de faaliyette olan iki denim fabrikası, Ambarlı’da denim fabrikası olmak üzere şu anda faaliyette olan beş fabrikası bulunuyor. Şirket denimde yılda 3,5 milyon adetlik, örmede ise yılda 120 bin adetlik üretim gerçekleştiriyor.

Yeni yatırımla birlikte denim üretiminin yüzde 30 civarında artırılması planlanıyor. Grubun tamamında şu anda 500’ü aşkın kişi istihdam ediliyor. Regant markasıyla tuvalet kağıdı ve deterjan da üreten grup, iç pazara ve Arap ülkelerine bu marka ile satış yapıyor. Üç yıldan beri faaliyette olan bu alandan yılda 6 milyon TL’lik ciro elde ediliyor.

MARDİN’E YATIRIM ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR
Abdülkadir Akkuş, aynı zamandan İstanbul’da kurulu Mardinli İş Adamları Derne-ği’nin (MARİŞ) başkanlığını yapıyor. Bu derneğin aralarında Tarkan Kadooğlu’nun da bulunduğu 200 kişilik bir üye profili bulunuyor. Abdulkadir Akkuş, İstanbul’da yaşayan Mardinli işadamlarının Mardin’e yatırım yapmasını teşvik etmek için bu derneği 2006 yılında kurduklarını söylüyor.

Akkuş, “Derneğimizin üyelerine Mardin’de yatırım yapmanın avantajlarını anlatıyor ve şehrimize yatırım yapmalarını teşvik etmeye çalışıyoruz. Böylece ülkemizin ve bölgemizin de kalkınmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu işadamlarının kopuk ilişkilerini de restore edip birbirleriyle de ticaret yapmalarına vesile oluyoruz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap