Pazardaki payını yüzde 33’e taşıyacak

Pazardaki payını yüzde 33’e taşıyacak

Türk Telekom’un distribütörlüğünü aldıktan sonra iş faaliyeti değişip büyüyen Datagate Bilgisayar, daha fazla büyümek için de planlar yapıyor. Şirket, pazar payını yüzde 25’ten yüzde 33’e çıkarmayı hedefliyor. Datagate Bilgisayar Genel Müdürü Salih Baş, kârlılıklarının süreceğini söylüyor. Şirketin 2017 yılı kârından dağıtım yapması ihtimali de var.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

1992’de kurulan Datagate Bilgisayar, 2001 ve 2003 yıllarındaki yatırımlarla yüzde 85’i İndeks Bilgisayar tarafından satın alınarak Index Grup bünyesine dahil oldu. Şirket, yüzde 30’ların üzerinde payıyla grup içerisinde ikinci sırada yer alıyor. Şubat 2006’da halka açılan Datagate Bilgisayar’ın halen yüzde 35,75’lik hissesi Borsa İstanbul’da (BIST) ana pazarda işlem görüyor.

Index Grubu’nun önemli şirketlerinden biri olan Datagate Bilgisayar, üç yıl önce büyük bir dönüşümden geçerek distribütör şirketi haline geldi. Şirketin genel müdürü Salih Baş ile gelecek planlarını konuştuk.

İŞ ALANINI DEĞİŞTİRDİ
Kurulduğu günden bu yana yerli bilgisayar üreticilerine ihtiyaçları doğrultusunda bilgisayar parçaları ve bilişim ürünleri sağlayan Datagate Bilgisayar, Temmuz 2014’ten itibaren Türk Telekom bölgesel distribütörü olarak faaliyet alanını değiştirdi. Bu gelişme Index Grup’un telekom sektörüne adım atmasını sağladı.

Salih Baş, bu dönüşüm için, “2014’te IT sektörü küçülüyordu. Şirket için çıkış arıyorduk. Grupta olmayan sadece telekom işiydi. Biz de buraya yönelip farklı bir alana girmiş olduk. O dönüşümü yaparak ilerleme sağladık” diyor.

Şirket, başta İzmir, Antalya ve Konya olmak üzere 16 ili kapsayan bölgede telekom ürünlerinin dağıtımını yapıyor ve Türk Telekom kanalında Apple Master Distribütörü olarak faaliyet gösteriyor. Türk Telekom distribütörlüğünde pazar payı yüzde 25 olan şirket, bunu yüzde 33’e çıkarmayı hedefliyor. Diğer operatörlerin payı ise yüzde 35 ve yüz-de 40 olarak dağılıyor. Salih Baş, “Büyümek istiyoruz ve büyüme ancak bu şekilde olabilir” diyor.

CİRO YÜZDE 27 ARTTI
Datagate Bilgisayar, 2017 yılının ilk altı ayında konsolide net satış gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,4 artırdı ve 585 milyon TL’den 745,5 milyon TL’ye çıkardı. Böylece ciroda yüzde 27 büyüme gerçekleştirdi.

Bu yılın ilk yarısında hedeflerinin üzerinde satış gerçekleştirdiklerini söyleyen Salih Baş, bunun nedenlerini şöyle açıklıyor:

“Araştırma şirketlerine göre, bu yıl telekom sektörü yüzde 15 civarında küçüldü, dolar bazında da yüzde 7-10 civarında küçülme yaşandı. Kur artışı tüm sektörleri etkilediği gibi telekomu da etkiledi. Ancak Türk Telekom’un sabit ve internet kanalına taahhütlü telefon satışlarının eklenmesi gibi nedenlerden dolayı bizim satışlarımız daha iyi oldu.”

“KÂR DAĞITIMI YAPILABİLİR”
Datagate Bilgisayar Genel Müdürü Salih Baş, kâr dağıtımıyla ilgili olarak şunları söylüyor: “2014 yılından sonra hızlı ciro ve kâr artışı sağladık. Dolayısıyla o dönemden bu döneme bize yatırım yapan tüm yatırımcılar aslında hissenin yükselmesi ve kâr payı olarak kazançlı çıktı. Sürdürülebilir kâr eden bir şirket olarak, 2015’te kâr dağıtımı yapıldı. Büyüme sürecinde olduğu ve sermaye gerektiği için 2016 yılında yapılmadı ancak kâr dağıtımı 2017 için genel kurulda değerlendirilebilir.”

 İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap