Sağlıkçılar rotayı yurtdışına çevirdi

Sağlıkçılar rotayı yurtdışına çevirdi

Yapılan düzenlemeler ve ruhsat sorunları nedeniyle yurtiçinde büyümeyi yavaşlatan sağlık grupları rotayı yurtdışına çevirdi.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Artan yabancı hasta yoğunluğundan da cesaret alan gruplar, yatırımlarını daha çok yoğun hasta aldıkları ülkelere yapıyor. Yurtdışında hastane ve temsilcilik yatırımına başlayanlar arasında büyük gruplar kadar daha küçük ölçekliler de var.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
379Türkiye’nin önde gelen sektörlerinden biri olarak gösterilen sağlık sektörü, özellikle son 10 yılda ciddi bir büyüme gösterdi. Bir yandan özel sektörü teşvik eden uygulamalar devreye alınırken kamu da dev sağlık yatırımlarıyla öne çıktı.

Bugün itibariyle bin 530’un üstünde hastanenin hizmet verdiği sektörde sağlık turizmi de büyüme eğiliminde. 2015 yılında 1 milyar doları aşan sağlık turizmi cirosuna ulaşıldı.

Bu alanda hareketliliğin 2016’da da devam etmesi bekleniyor. Geçen yıl 580 bin yabancı hasta çeken Türkiye’nin bu alandaki 2016 hedefi ise 700 bin yabancı hastayı çekmek.

Bu yoğun yabancı hasta akışından cesaret alan sağlık grupları artık hizmeti yabancıların ayağına götürmeye de soyundu. Yapılan düzenlemeler ve ruhsat sorunları nedeniyle yurtiçinde büyümeyi yavaşlatan birçok grup, önümüzdeki dönemde yurtdışı yatırımlarına hız vermeyi planlıyor. Yurtdışına odaklananlar arasında Dünyagöz, Ethica, Medipol, Avrupagöz gibi büyük gruplar yanında daha küçük ölçekli şirketler de var.

YABANCI ORTAKLA BÜYÜYECEK
İhtisas hastanesi alanında 20 yıllık bir geçmişe sahip olan ve 2 bin kişiye istihdam sağlayan Dünyagöz Hastaneler Grubu, rotayı yurtdışına kıran sağlık gruplarının başında geliyor. Bu yıl yeni devreye girecek yatırımlarıyla birlikte 600 milyon TL’lik ciroya ulaşmayı hedefleyen grup, 2016’da yabancı ortaklık yapıp halka açılmayı ve yurtdışında büyümeye ağırlık vermeyi planlıyor.
Dünyagöz Hastaneler Grubu Başkanı Eray Kapıcıoğlu, yurtdışındaki ilk yatırımlarını Frankfurt’ta gerçekleştirdiklerini söylüyor. Kapıcıoğlu, “Bu yıl yoğun hasta trafiği gördüğümüz Bakü ve Amsterdam’da da hastaneler açıyoruz. Önümüzü gördükten sonra yurtdışında büyüyeceğiz. Gittiğimiz ülkeleri iyi seçiyoruz. Branş hastanesi olmayan yerlere yatırım yapıyoruz” diye konuşuyor.

SOFYA VE KİEV’E HASTANE
İstanbul’da İncirli, Bakırköy, Ataşehir ve Levent’te dört hastanesi bulunan Ethica Sağlık Grubu da yurtdışında büyümeye odaklandı. Şirketin bu yıl Bulgaristan Sofya ve Ukrayna Kiev’de hastane kurma planları var. Ethica Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan, ayrıca Kuveyt ve Katar’da da hastane yatırımına yönelik görüşmelerinin devam ettiğini ifade ediliyor

Murat Akdoğan, şunları söylüyor: “Bu ülkeler yetiştirilebilir ve geliştirilebilir doktor ve tıbbi personele sahip. Ayrıca buralarda açacağımız hastanelere sadece bu ülkelerin hastaları değil çevre ülke pazarlarından da çok fazla hasta gelecektir. Öte yandan önümüzdeki yıllarda Avrupa’daki yatırımlarımıza da hız vermeyi planlıyoruz. Yatırım planlarımızın başında da Almanya, Hollanda ve Danimarka geliyor.”

YATIRIM PROJELERİ VAR
Yurtdışında büyümeye odaklanan sağlık gruplarından biri de Medipol. İstanbul’da dokuz hastanesi ile hizmet veren Medipol Eğitim ve Sağlık Grubu’nun şu anda Bahçelievler, Acıbadem, Kavacık, Göztepe, Pendik ve Çamlıca hastane projelerinin yapımı devam ediyor. Yılda ortalama 10-12 bin yabancı hasta çeken grubun, İsveç, Azerbaycan ve Gürcistan’da ofisleri var. Bu yıl Romanya, Irak ve Ukrayna’da temsilcilik açılması planlanıyor.

Medipol Kurumsal Pazarlama ve Uluslararası Hasta Hizmetleri Koordinatörü Uygar Üstün, ayrıca Kazakistan ve Kırgızistan için özel yatırım projeleri bulunduğunu da söylüyor. Üstün, “Ortadoğu, Rusya, Balkanlar ve CIS bölgelerinde bulunan projelerimizi daha da kapsamlı hale getirmeyi planlıyoruz” diyor.

TANI MERKEZLERİ AÇACAK
Avrupagöz de yurtdışı yatırımlarına hız verdi. Avrupagöz İcra Kurulu Başkanı Ramazan Burak Telli, “Ortadoğu, Orta Asya ve Batı Avrupa’dan hastalarımız geliyor. 2016’dan itibaren hastalarımıza daha iyi ve etkin hizmet vermek ve pazarlama çalışmaları için yurtdışında 10 adet ön tanı merkezi ve temsilcilik açmayı hedefliyoruz.
Arnavutluk, Kosova, Almanya, Hollanda, İngiltere, BAE, Suudi Arabistan, Irak ve Kazakistan’da tanı merkezi ve şubeler açmak için girişimlerde bulunduk” diyor. 2017’de bu yapılanmayı tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Telli, yabancı hasta sayılarını bu sayede dört kat artırmayı planladıklarını da vurguluyor.

ÜÇ ÜLKEYE ODAKLANDI
Fizik tedavi ve rehabilitasyon branşında zincirleşen Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri altı şubesi ile hizmet veriyor. Geçen yıl yurtdışındaki ilk şubesini Bakü’de açan Romatem, Avrupa ve çevre ülkelerde yatırım planlıyor. Şirket, orta vadede yurtdışına 30 milyon Euro’luk yatırım yapmayı planlıyor.

Romatem Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Holoğlu, “Avusturya, Almanya ve İsviçre, yakından ilgilendiğimiz üç ülke. Rehabilitasyon hizmetlerinin yüksek maliyetli olması ve adil olmayan geri ödeme sistemleri yatırım planlarımızı bu ülkelere yönlendirdi” diyor.

ÇİN’İ GÖZÜNE KESTİRDİ
Hospitadent Diş Hastaneleri de yurtdışına yönelen gruplardan. Yurtiçinde sekiz hastanesi bulunan Hospitadent’in yurtdı-şında ise Almanya ve Hollanda’da hastaneleri var. Şirket, bu yılın sonuna kadar yurt içinde ve yurtdışında toplam 16 hastaneye ulaşmayı hedefliyor.

Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Diş Hekimi Ahmet Selvi, hedef pazarlarının Çin olduğunu söylüyor. Selvi, şöyle konuşuyor: “Ofisimiz bulunan Çin’den yoğun hasta alıyoruz. Yakında Çin’de hastane açma planımız da var.

Ayrıca Köln, Düsseldorf, Amsterdam, Londra, Viyana gibi yerlerde ofis, İsviçre ve Fransa’da da hastane açma projelerimiz bulunuyor. Arap hasta sayımızın artması nedeniyle Suudi Arabistan’da da hastane açmayı düşünüyoruz. Beş yıl içinde yurtiçinde 20, yurtdışında 11 olmak üzere toplamda 31 hastaneye ulaşmayı hedefliyoruz.”

10 YENİ OFİS AÇACAK
İstanbul’da iki hastane ve iki klinik olmak üzere iki sağlık yatırımı bulunan Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu da yurtdışındaki ofislerinin sayısını artıracak. Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Kağan Özsaraç, geçen yıl yurtdışı ofisleri için 2 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını söylüyor.

Özsaraç, “Şu anda dünyanın 25 ülkesinde 32 adet irtibat büromuz bulunuyor. 2016’daki hedeflerimiz arasında, ikisi Çin’de olmak Güney Amerika’da toplam 10 ofis daha açmak var” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap