Siemens, laboratuvar işletmeye başladı

Siemens, laboratuvar işletmeye başladı

Dijital dönüşümle birlikte pek çok sektörün değişimden geçtiğini söyleyen Siemens Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Geliş, kendilerinin de yeni işlere girdiğini anlatıyor. Hastanelerde laboratuvar işletme işine giren şirket, büyük projelere hissedar olmaya da başladı.

FATOŞ BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

Türkiye’de enerji, altyapı, elektrifikasyon, otomasyon ve sağlık sektöründe çözümler geliştiren Siemens, dijitalleşme konusundaki çalışmalarıyla da biliniyor. Geçen yıl bu konuda danışmanlık vermeye başlayan şirket, farklı iş alanlarına da yönelmeye başladı.

Sektörün değişimden geçtiğini anlatan Siemens Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Geliş, konfor alanlarından çıkarak yeni hizmetler sunmaya başladıklarını söylüyor.

Bu anlamda sağlık sektöründe cihaz satışı gerçekleştiren şirket, laboratuvar işletmeye de başladı. Hüseyin Geliş, bugün ikisi özel sektörden olmak üzere üç hastanenin laboratuvarını işlettiklerini söylüyor. Şirket, bu alanda faaliyet göstermek üzere farklı hastane yatırımcılarıyla da görüşmelerini sürdürüyor. Geliş, farklı alanlarda bu tarz hizmetlerin artacağından bahsediyor.

“2018 EN İYİ YILIMIZ OLACAK”
Büyük projelere kredi getirerek hissedar olan Siemens, farklı projeler için son üç yılda 200 milyon Euro kredi getirdi. Şirket; bu anlamda Çanakkale Köprüsü’ne de yatırımcı olarak giriyor. Son olarak önceki hafta 10 setlik hızlı tren ihalesini de 349 milyon Euro teklifle Siemens kazandı.

Yine şirket, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini de kazandı. YEKA için yakın zamanda rüzgar türbini üretim tesisi kuracaklarının altını çizen Hüseyin Geliş, büyük projelere kaynak bularak ortak olacakları bir çalışma sistemlerinin olduğunu anlatıyor.

Her yıl Türkiye’de 80 milyon Euro’luk yatırımları olduğunun üzerinde duran Hüseyin Geliş, yeni yatırımlarla birlikte bu rakamın çok yukarılara çıkabileceğini de anlatıyor ve 2018 yılına ilişkin olarak “tarihimizin en güzel yılı olabilir”vurgusunu yapıyor.

2017 için ise “zor dönemdi” diyen Geliş şunları söylüyor: “Çoğu zaman biz CEO’lar pozitif konuşuruz. Bu sefer zor bir dönemden geçtik. Benim şirketteki 42’nci yılım, hiç böyle zorluk çekmedim. Yurtdışındakiler bu sefer Türkiye’deki fırsatları duymak istemediler. Daha çok riskleri anlatmam istendi. Daha önce hangi süreçlerden geçmiştik, bunu hatırlatmamız gerekti.”

DİJİTAL DÖNÜŞÜME DESTEK
Siemens, djital dönüşüm anlamında da yoğun bir mesai içinde. İşe de çalışanlarının dijital seviyesini ölçerek başladı. Türkiye’de bunu ilk ölçen şirket olduklarını söyleyen Hüseyin Geliş, 2018 sonuna kadar tüm çalışanların dijital ve olgunluk seviyesini ölçüp gerekli eğitimleri vermek istediklerini belirtiyor.

Bu konuda ürün ve hizmetin yanında danışmanlık da vermeye başladıklarının altını çizen Geliş, “Geçen yıl başlanan bu hizmette şirketlere bunu nasıl yapacaklarının master planını hazırlayarak yola çıktık. Bu hizmete büyük şirketlerin yanı sıra KOBİ’ler de ilgi gösteriyor” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap