Sodexo, Türkiye’de satın alma peşinde

Sodexo, Türkiye’de satın alma peşinde

Fransa merkezli Sodexo, 1992’den beri faaliyet gösterdiği Türkiye’de satın alma yaparak büyümeyi planlıyor. Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Genel Müdürü Ahmet Zeytinoğlu, binalara teknik alanda hizmet veren yerli bir şirketi satın almak için görüşmeler yürüttüklerini söylüyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Zeytinoğlu, bütçesi globalden sağlanacak bu satın almayı önümüzdeki yıla kadar tamamlayacaklarını ifade ediyor. Türkiye’de 1992 yılından beri faaliyet gösteren Fransa merkezli Sodexo, satın alma yaparak hızlı büyüme planlıyor.

200 kadar şirkete yemek, temizlik, bina yönetimi, teknik destek, çamaşırhane, resepsiyon, dokümantasyon yönetimi gibi hizmetleri tek elden sunan Sodexo, yine hizmet sektöründen bir şirketi satın alacak. Sodexo, AVM veya rezidans gibi binalara teknik alanda hizmet veren yerli bir şirketi satın almak üzere görüşmeler yürütüyor.

BÜTÇESİ GLOBALDEN GELECEK
Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Genel Müdürü Ahmet Zeytinoğlu, önümüzdeki yıla kadar bu satın almayı tamamlayacaklarını kaydediyor. Geçen yıl ciroda yüzde 45 büyüme elde ettiklerini ve bu büyümeyi devam ettirmek istediklerini anlatan Zeytinoğ-lu, “Satın alma için görüşmelerimiz sürüyor, çeşitli alternatifler üzerinde çalışılıyor. Tahminim önümüzdeki yıl satın alma işlemini tamamlamış olacağız. Bütçesi için de globalden kaynak sağlanacak” diyor.

Sodexo, bu satın almanın da katkısıyla önümüzdeki beş yıllık süreçte ciroyu her yıl yüzde 22 oranında artırmayı planlıyor. Bu yılı 250 milyon TL’lik ciroyla kapatacaklarını söyleyen Ahmet Zeytinoğlu, beş yıl içinde bu rakamı 500 milyon TL’ye taşımak hedefiyle çalıştıklarını ifade ediyor.

AKDENİZ’DE İLK ÜÇTE
Ahmet Zeytinoğlu, Akdeniz ülkeleri grubunda yer alan Türkiye’nin 2014 yılından bu yana gerçekleştirdiği büyümeyle bu ülkeler içinde ilk üçe girdiğini söylüyor. Zeytinoğlu, bu konuda şöyle konuşuyor: “Dünyada 80 ülkede faaliyet gösteriyoruz.

İtalya, İspanya, Fas ve İsrail’in de yer aldığı Akdeniz ülkeleri grubunda Türkiye üçüncü sırada bulunuyor. Fakat 2014 öncesinde Fas, İsrail ve Türkiye aynı sıralardaydı. 2014 yılında 90 milyon TL olan ciromuz, yıllık yüzde 30 büyümelerle bu noktaya geldi. Eğer dövizde son yıllardaki yukarı hareketler olmasa aslında bugün 100 milyon Euro’luk bir şirket olmuştuk.”

 

 İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap