Türkiye’de 100 otele ulaşmayı hedefliyor

Türkiye’de 100 otele ulaşmayı hedefliyor

Hilton, Türkiye pazarına 64 yıl önce giren ilk yabancı otel zinciri. 2006 yılından itibaren yatırım atağına geçen zincir, Türkiye’de sekiz olan otel sayısını yeni markalarla bugün 58’e ulaştırmış durumda. Şirket, bu sayıyı 4-5 yıl içinde 100’e çıkarmayı hedefliyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

Türkiye, dünya standartlarında bir otelle 64 yıl önce İstanbul Hilton’un açılmasıyla tanıştı. Hilton’un kurucusu Conrad Hilton’un üç uçak dolusu Hollywood yıldızı ve siyasetçiyle birlikte geldiği açılış töreni dünya basınında da yer almıştı.

Türkiye pazarını hiç terk etmeyen marka, 2006 yılında tüm dünyada zinciri büyütme stratejisi çerçevesinde Türkiye’yi de yatırım yapılacak ülkeler kapsamına aldı.

Türkiye’de sekiz oteli olan zincir, Doubletree by Hilton, Hampthon by Hilton, Garden Inn markalarını da Türkiye’ye getirerek pazardaki otel sayısını 58’e çıkardı. Şirket bu sayıyı 4-5 yıl içinde 100’e çıkarmayı hedefliyor.

100’ÜNCÜ YIL HEDEFİ
Hilton Kıdemli Yatırım Direktörü Tuğrul Temel, Hilton’un 2006 yılında bütün uluslararası markalarını dünyaya açtığı zaman Türkiye’yi stratejik bir pazar olarak seçtiğini ve ofis kurduğunu belirtiyor.

Temel, 2006 yılında Türkiye’de yedisi Hilton ve biri Conrad olmak üzere sekiz otelleri bulunduğunu, şu anda ise 58 otel ile 11 bin 525 oda sayısına ulaştıklarını söylüyor.

Bu yıl Türkiye’nin çeşitli kentlerinde toplam bin 180 odalı yedi otel açtıklarını, yıl sonuna kadar Maslak, Gaziantep ve Eskişehir’de üç otel daha açacaklarını belirten Temel, şöyle devam ediyor:

“İşletme ve franchise modelleriyle büyüyoruz. 100’üncü yılımız olan 2019’da Türkiye’de 10 yeni otel daha açmayı planlıyoruz. 33’ün üzerinde de anlaşması imzalanmış ama henüz açılmamış otelimiz var.

Şu anda dursak bile yapılan anlaşmalarla üç yıl içinde 90 otele ulaşabiliriz. Kısa zamanda otel sayımızı 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz.” Hilton Worldwide’in 2017 küresel cirosu 1 milyar 965 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Her geçen yıl büyüyen grup cirosunu da artırıyor.

Tuğrul Temel, Türkiye’nin Avrupa, Afrika ve Ortadoğu bölgesinde İngiltere’den sonra en büyük pazar olduğunu ifade ediyor. Temel’in verdiği bilgilere göre, şu anda Türkiye’de Hilton Garden Inn 20’ye ulaşmak üzere. 13 Hampthon by Hilton, 15 Doubletree by Hilton, 11 Hilton ve bir Conrad var.

15’in üzerinde otel İstanbul’da, geri kalanları ise Anadolu’ya yayılmış durumda. Kuşadası, Dalaman, Bodrum ve Kemer olmak üzere dört otel kıyı şeridinde bulunuyor. Şirketin Türkiye’deki çalışan sayı ise 5 bin kişiyi buluyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap