Türkiye’ye ilk adımı İstiklal’den atacak

Türkiye’ye ilk adımı İstiklal’den atacak

2044Eroğlu Holding, geçen yıl satın aldığı Hollanda kökenli Mexx’i büyütmek için harekete geçti. Mexx’in Türkiye’deki ilk mağazası temmuz ayında istiklal Caddesi’nde açılacak. Şirket, yıl sonuna kadar Türkiye’de 10 Mexx mağazası açmayı hedefliyor. Bu arada yurtdışında da büyüme planları var. Şirket, yurtdışında halen 150 olan mağaza sayısına bu yıl 30 tane ekleyecek.

AYŞEGÜL SAKARYA
asakarya@ekonomist.com.tr

Dünyanın önde gelen moda markalarından Hollandalı Mexx’i geçen yıl satın alan Eroğlu Holding, yaklaşık bir yıl süren yapılandırma çalışmalarının ardından Türkiye’de atağa kalkmak için harekete geçti. Şirket, Mexx’in Türkiye’deki ilk mağazasını alışverişin merkezi İstiklal Caddesi’nde açacak. İstiklal Caddesi’nde temmuz ayında yaklaşık bin metrekarelik bir mağaza açılacak. Yıl sonuna kadar Türkiye’deki Mexx mağazası sayısının 10’a çıkarılması hedefleniyor.

Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, yaklaşık bir yıldır çalışmaların sürdüğünü söylüyor. Eroğlu, “Mexx’i aldık, sarıldık ve şimdi büyütüyoruz. Temmuz ayında hem Türkiye’de hem de Avrupa’da mağaza açmayı planlıyoruz” diyor.

Eroğlu Holding, kadın, erkek ve çocuk ürünlerinden oluşan geniş bir yelpazesi bulunan markanın hem ürün hem mağaza tasarımlarını yeniledi. Şirket, yine kadın ön planda olmak üzere çanta, eşarp, parfüm ve gözlük gibi ürünleri de içeren geniş bir koleksiyonla Türkiye pazarına girecek.

KÖRFEZ VE HİNDİSTAN HEDEFTE
Nurettin Eroğlu, yurtdışında halihazırda kendilerine ait 60, franchise’larla birlikte 150 Mexx mağazası olduğunu söylüyor. Eroğlu, 2016 sonuna kadar yurtdışında 30 mağaza daha açmayı hedeflediklerini belirtiyor. Şirket, Mexx’i Körfez ülkeleri ve Hindistan gibi pazarlarda büyütmek istiyor.

Mexx’in mağazaların yanı sıra 5 bin satış noktası bulunuyor. Eroğlu Holding, Mexx’in satış noktası konusundaki gücünden faydalanarak bünyesindeki Colin’s markasının Avrupa’daki bilinirliğini artırmayı hedefliyor. 700 mağazaya ulaşan Colin’s markasıyla 2016’da 100 yeni mağaza açılması hedefliyor.

Perakende ve tekstilin yanı sıra inşaat sektöründe yatırımları bulunan Eroğlu Holding, 2016’da yüzde 15 civarında bir büyümeyle cirosunu 1,6 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Seyrantepe’de bulunan Skyland projesi üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Nurettin Eroğlu, “Skyland’i yılbaşında açmayı planlıyoruz. İnşaatta projelerimiz devam edecek. Şu an arsa almak için uğraşıyoruz. Şehir içinde konut ağırlıklı projelere odaklanacağız” diye konuşuyor. Holding, 2016’da 300 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Platform Merter outlete dönüşecek
Eroğlu Holding, Doğa Şehircilik ile 2013 yılında açtığı moda ve toptan tekstil ticaret temalı projesi Platform Merter Fashion Park’ı outlet’e çevirmeye hazırlanıyor. Ukrayna ve Rusya’da yaşanan krizler nedeniyle Merter piyasasında yaşanan sıkıntılar projenin beklenen ilgiyi görememesine neden oldu. Bu nedenle AVM’yi outlet’e çevireceklerini söyleyen Nurettin Eroğlu, “Halihazırda var olan mağazalara yenilerini ekleyerek outlet bir AVM yapmayı planlıyoruz. Ağustos ayında yeni konsepti hayata geçirmeyi planlıyoruz” diyor. 20 bin metrekare üzerine kurulu projede 110 mağaza bulunuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap