Tuzla’yı fuarcılık merkezi yapacak

Tuzla’yı fuarcılık merkezi yapacak

Gürsoy Grubu ile ayrıldıktan sonra Via Fuarcılık’ı kuran Via Grup Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, tersaneler bölgesi Tuzla’yı gemi ve yat fuarcılığında küresel marka yapmaya soyundu. Via Fuarcılık, bu yıl üç büyük fuara imza atacak. Bayraktar, “Nisan’da Tuzla’da ilk kez gemicilik fuarı yapacağız.

Amacımız Tuzla’yı uluslararası bir gemi ve yat fuarı merkezi haline getirmek” diyor. Gürsoy Grubu ile ortaklığa son vermesinden sonra İstanbul Anadolu Yakası’nda Kurtköy Viaport ve Tuzla Viaport Marina ile yola devam eden Via Grup Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, fuarcılık sektörüne hızlı giriş yaptı.

Kurduğu Via Fuarcılık şirketiyle 2017’de üç büyük fuara imza atacak olan Bayraktar, “Amacımız tersaneler bölgesi olan Tuzla’yı uluslararası bir gemi ve yat fuarı merkezi haline getirmek” diye konuşuyor.

İLK FUAR NİSANDA
Geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracata imza atan gemi ve yat sektörü, 2008’den bu yana devam eden durgunluğu üzerinden atmak için gün sayıyor. Tersane kira sürelerinin 49 yıla uzatılması sonrasında üretime hız veren tersaneler, yeni siparişler için uluslararası fuarlarda boy göstermeye hazırlanıyor.

Bu kapsamda bu yıl Türkiye’de gerçekleştirilecek ilk uluslararası fuar, 5-8 Nisan’daki Europort Turkey olacak. Fuar, tersaneler bölgesi Tuzla’da yapılacak ilk denizcilik fuarı olma özelliğine sahip. Fuara 35 ülkeden 10 bin profesyonel ziyaretçinin katılması bekleniyor. Via Fuarcılık, bu yıl Europort Turkey’in ardından Boat Show Euroa-sia ve Yatch Show Euroasia fuarlarını da hayata geçirecek.

Via Grup ve Via Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, “Biz marina yatırımlarımızla başlayan denizcilik maceramızı gemi ve yat fu-aralığı ile devam ettirme kararı aldık” diyor.

Europort Turkey ve Boat Show Euroasia fuarlarını gerçekleştirecekleri Tuzla bölgesinin ilk kez uluslararası çapta denizcilik fuarlarına ev sahipliği yapacağını vurgulayan Bayraktar, bu kapsamda Avrupa’nın en önemli markalarından biri olan Ahoy ile beş yıllık anlaşma yaptıklarını kaydediyor.

HAFTADA 500 BİN ZİYARETÇİ
Coşkun Bayraktar, “Bugüne kadar 250 milyon doları aşan yatırımla hayata geçirdiğimiz Tuzla Viaport Marina, fuarlarımıza ev sahipliği yapacak. Haftada ortalama 500 bin kişinin ziyaret ettiği bir alanda fuar organize ediyoruz.

Böylelikle yalnızca sektör bileşenleri değil, vatandaşlar da fuarı gezebilecekler” şeklinde konuşuyor. Bayraktar, tersaneler bölgesi Tuzla’yı, uluslararası çapta tanınan bir denizcilik fuarı merkezi yapmayı hedeflediklerini belirtiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap