Vodafone Arena’ya girdi

Vodafone Arena’ya girdi

İsviçreli Franke, son dönemde sosyal ve ekonomik nedenlerle dünyada artan şiddet olaylarının bir sonucu olarak ‘anti vandalist’ yaklaşımla ürünler geliştirdi. Kırılmayan ve yerinden sökülmeyen ürünler, okul, otel ve hastanelere pazarlanıyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Franke, son olarak bu ürünlerin Vodafone Arena’da kullanılması için anlaşma imzaladı. Eviye ve ankastre cihaz pazarının oyuncularından İsviçreli Franke, sosyal ve ekonomik nedenlerle tüm dünyada artan şiddet olaylarından etkilenerek ürün gamında farklılaşmaya gitti. Şirketin AR-GE ekibi, insanı düşünen ‘anti vandalist’ bir yaklaşımla ürünler geliştirdi.

Hepsi paslanmaz çelikten üretilen bu ürünler kırılmıyor ve sökülmüyor. Su ve enerji tasarrufu da sağlayan anti vandalist ürün grubunun kullanım ömrü ise oldukça uzun. Bütün bu özellikleri nedeniyle Franke’nin banyo ve mutfak ekipmanları, kahve makinaları ve yüzey kaplamaları alanındaki anti vandalist ürünlerine ilgi artıyor.

300 MİLYON DOLARLIK PAZAR
Yüzde 100 geri dönüşümlü, darbeye ve kimyasala dayanıklı paslanmaz çelikten üretilen bu grubun halka açık kullanım alanlarında tercih edildiğini belirten Franke Güney Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Kafkasya Bölge Direktörü Özgen Özkan, “Bu malzeme AVM, stadyum, hapishane, havaalanı, okul, laboratuvar ve hastane gibi halka açık alanlarda daha çok tercih ediliyor.

Bugün, ciromuzun yüzde 20-25’i bu ürün grubundan geliyor. Vandalizmi azaltıcı etkilerini göreceğimiz çelik lavabo ve aynaların Türkiye’de yıllık 250-300 milyon dolarlık bir pazara ulaşmasını bekliyoruz” diyor.

Okul, otel ve hastanelere bu ürünleri sokmaya başlayan şirket, son olarak Vodafone Arena ile işbirliğine gitti. Stadyumda bulunan seramik lavabolar, pisuvarlar, aynalar ve diğer tuvalet aksesuarlan kırılmayacak ve yerinden sökülemeyecek.

OKULLARLA ANLAŞIYOR
Paslanmaz çelik ürünlerin zaman içinde zarar görmesi, yıpranması ve parçalanmasının söz konusu değil. Ürün gamlarında bulunan aynaların bile paslanmaz çeliğin parlatılması ile cam kullanılmadan üretildiğini belirten Özkan, “Böylece kişiler ürünlere, kendilerine ya da başkalarına zarar veremiyorlar.

Çınar Kolejleri ile çalışıyoruz. Okullar dışında, grubumuzun paslanmaz çelik malzemeler ile Ortadoğu ve Avrupa’da bulunan havaalanlarında kazandığı tecrübe, Türkiye’de bulunan havaalanları ile ilgili çalışmalarımıza da hız kazandırdı. NTV merkez binası, Bosphorus Swiss Otel son dönemde çalışma yaptığımız yerler. Büyük şehir hastaneleri ile ilgili Türkiye geneli tüm projelerde çalışmalarımız da var” diye anlatıyor.

Fanatiklere önlem!
Dünya genelinde sosyal ve ekonomik sebeplerle artan şiddet olaylarının yanı sıra, fanatizm de yaygın bir davranış biçimi. Franke bu kapsamda Vodafone Arena ile bir işbirliğine imza attı. Özgen Özkan bu konuyla ilgili şunları anlatıyor: “Stadyumlarda bulunan seramik lavabolar, aynalar ve diğer tuvalet aksesuarları şiddet olayları sırasında en çok zarar gören ve en kolay şiddet aracına çevrilen ürünler.

Franke paslanmaz çelik malzemelerin Vodafone Arena ve diğer stadyumlarda kullanımını ön plana çıkaran en belirgin özelliği ise kırılmayan, parçalanmayan ve sökülmesi profesyonel olmayan kişilerce yapılamayan güvenli yaklaşımlara sahip olması.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap