Yanına ortak alıp büyümeye hız verecek

Yanına ortak alıp büyümeye hız verecek

Türkiye’nin önemli zincir diş kliniklerinden Dent Group, yerli ve yabancı fonlarla masaya oturdu. Halihazırda 16 şubesi bulunan Dent Group, yapacağı ortaklığın ardından büyümesine hız verecek. Hedef önümüzdeki altı yılda 200 şubeye ulaşmak.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Türkiye’nin önemli diş kliniklerinden Dent Group’un temelleri 2006 yılında atıldı. Grubun ilk şubesi diş hekimi Efe Çelebi ve ortodonti uzmanı Dr. Cihan Çapan tarafından İstanbul Bağdat Caddesi’nde açıldı. Dent Group, daha sonra pedodonti uzmanı Neşve Çetin Kayabaşoğlu’nun da ekibe dahil olmasıyla birlikte büyümeye odaklandı.

2012 yılına kadar İstanbul’da Bağdat Caddesi ve Göztepe’de iki şubesi bulunan grup, o dönemde 0-12 yaş çocuklara özel diş tedavi hizmeti veren ‘DentGroup Kids’ markasını da yarattı.

2012 yılında kurumsallaşma ve şubeleşme sürecine giren Dent Group, beş yıl önce ise daha hızlı büyüyebilmek için franchise vermeye başladı. Bugün Dent Group 16 şubesiyle Türkiye genelinde hizmet veriyor.

HIZLI BÜYÜYECEK
Önümüzdeki dönemde daha hızlı büyüme hedefleyen Dent Group, yerli ve yabancı fonlarla masaya oturdu. Fon ortaklığıyla çok daha hızlı büyüyeceklerini belirten Dent Group Yönetim Kurulu Başkanı Efe Çelebi, hedeflerinin 2025 yılına kadar 200 şubeye ulaşmak olduğunu söylüyor.

Türkiye genelinde bin 700 civarında diş polikliniği olduğu tahmin ediliyor. Zincir kliniklerin toplam içindeki payı yüzde 5 civarında.

Avrupa’da ise zincir klinik sayısının daha fazla olduğu ifade ediliyor. Efe Çelebi, “Avrupa’da 600 şubesi bulunan klinikler var. Bu anlamda Türkiye’de önemli bir potansiyel bulunuyor” diyor.

SATIN ALMA DA YAPABİLİR
Ortaklığın ardından finansal olarak güçlenmeyi planlayan Dent Group, franchise sisteminin yanı sıra satın almayla da büyümeyi planlıyor. 2018’i 51 milyon TL ciroyla kapatan şirket, 2019’da yüzde 25-30 büyüme hedefliyor.

Halihazırda bir klinik açmanın ünite başına 5 bin dolar maliyeti bulunuyor. Dent Group, franchise şubelerde cirodan aylık yüzde 7 pay alıyor. Beş üniteli bir kliniğin maliyeti 1 milyon TL’ye ulaşıyor.

300 şirketle kurumsal anlaşması bulunan Dent Group, franchise verdiği kliniklere personel alımından yazılıma kadar her konuda destek oluyor. CRM-ERP özelliklerine sahip ilk online dental yazılım olan DentSoft’u geliştiren şirketin kendi dijital diş laboratuvarı da bulunuyor.

2019 sonuna kadar 16 olan şube sayısının 20’ye çıkması planlanıyor. İzmir, Bursa, İzmit, Trabzon ve Adana şirketin büyümeyi planladığı şehirler arasında yer alıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap