Yemeksepeti halka açılıyor

Yemeksepeti halka açılıyor

Yemeksepeti.com, dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından 589 milyon dolar değerlemeyle satın alınmasının ardından şimdi bu şirketle birlikte dolaylı olarak Frankfurt Borsası’na açılıyor.

Yemeksepeti. com CEO’su Nevzat Aydın, “Delivery Hero’nun en büyük operasyonu biziz. Şirketi halka arz olmaya hazır hale getirmeye çalışıyoruz” diyor.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Türkiye’nin en büyük online yemek sipariş sitesi Yemeksepeti.com, uzun zamandır aldığı yatırımlar sonrasında başarılı bir çıkış yaparak, geçtiğimiz yılın en önemli internet satın almasına konu olmuştu.

Yemeksepeti, dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından 589 milyon dolar değerlemeyle satın alınmıştı.

Şirket, bu el değiştirmenin ardından şimdi ilk hamlesini yapıyor. Berlin merkezli Delivery Hero ile birlikte Yemeksepeti.com da yakın zamanda Almanya’da halka açılıyor. Böylece Yemeksepeti.com, Türkiye internet mecrasında halka açılan ilk şirket olacak.

EN BÜYÜK OPERASYON
Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın, “Şimdi halka açılma planımız var. Bizi alan Delivery Hero’nun halka açılması söz konusu ama bize orada çok iş düşüyor. Çünkü en büyük operasyonları biziz. Şirketi halka arz olmaya hazır hale getirmeye çalışıyoruz” diyor.
Halka arz, yılın ilk yarısında Almanya’da Frankfurt Borsası’nda olacak. Nevzat Aydın, 2008 yılından beri yabancı şirketler hissedar olduğu için finans ve raporlama yapılarının zaten hazır durumda olduğunu ifade ediyor.

Aydın, “Türkiye’de olmasa da bizi alan şirketin halka açılması önemli. Halka arz ile birlikte şirket içinde dokümantasyonlar ve raporlar hazırlanacak. Şirkette yatırımcı ilişkileri departmanları oluşacak ve tüm bunlar bizim için keyifli bir deneyim olacak” diye konuşuyor.

YENİ PROJESİ ‘VALE’
Yemeksepeti.com’un bir yeni projesi ise Yemeksepetivale olacak. Paket servisi olmayan restoranlardan siparişlerinizin gelmesini sağlayacak bir hizmet olan Yemeksepetivale, bu ayın sonunda lansmanı yapılarak devreye girecek.

Nevzat Aydın, “Yeni proje için şu anda İstanbul’da pilot çalışmalarına başladık. Paket servis hizmeti olmayan restoranların da etraflarındaki servis hizmeti olanlardan yararlanarak sipariş gönderdikleri bir sistem. Dünyada olmayan ilginç bir sistem” diyor.

Şu anda sistemin pilot çalışmasıyla ilgili 20 restorandan sipariş verilebiliyor. Lansmanının yapılmasıyla birlikte bu sistem İstanbul dışındaki illere de yayılacak.

“Türkiye odaklı yatırım yapıyorum”
Nevzat Aydın, Yemeksepeti.com dışında kendisi de melek yatırımcı olarak girişimcilere destek oluyor. Aydın, buradaki planlarını şöyle anlatıyor: “1-5 milyon dolarlık ciroya sahip şirketlerle melek yatırımlar ilgileniyor. Bunun daha da artmasını bekliyorum.

10’a yakın melek yatırımım var ve tamamı internetle ilgili. Önemli olan bu şirketlerden çıkış yapılması. 10 şirketten iki tanesinde başarılı olduğunda gerekli finansın sağlanması gerekiyor ki başka yatırımlar da yapılsın. Niş e-ticaret, pazar yeri, sosyal medya, video gibi alanlarda yatırımlarım var. ~

Bu alanlarla önümüzdeki dönemde de ilgili olacağım. Genelde Türkiye odaklı yatırım yapıyorum. Destek olabileceğim projelere bakıyorum. Verimlilikle ilgili projelerin başarılı olacağını düşünüyorum.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap