Yeni satın almalarla Türkiye’de büyüyecek

Yeni satın almalarla Türkiye’de büyüyecek

Küresel çapta 13 milyar dolarlık ciroya sahip olan su ve enerji yönetimi şirketi Ecolab, Türkiye’de büyüme kararı aldı. Bu büyüme sadece organik değil inorganik de olacak. Ecolab Türkiye Genel Müdürü Hülya İbrahim, “Yeni satın almalar gündemimizde” diyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Dünya genelinde 170 ülkede 48 bin çalışanı bulunan su, hijyen, enerji teknolojileri ve servis şirketi Ecolab, 1991’den beri faaliyette olduğu Türkiye’de operasyonunu genişletme kararı aldı.

Geçen yıl Deren Kimya’yı satın alarak Türkiye pazarındaki yerlerini sağlamlaştırdıklarını belirten Ecolab Türkiye Genel Müdürü Hülya İbrahim, “Şu anda 250’ye yakın çalışanımızla 2018’de çift haneli büyümeyi hedefliyoruz. Yeni dönemde turizm, gıda ve enerji gibi hayati sektörlerde işbirliklerine odaklanacağız. Yeni satın almalar gündemimizde” diyor.

Ecolab, dünya genelinde 1 milyondan fazla kurumsal müşterisine sağlıklı gıda, temiz çevre, optimize su ve enerji kullanımı ile operasyonel verimlilik hizmeti veriyor. Geçen yılı küresel çapta 13 milyar dolarlık ciro ile kapatan şirket, yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösterdiği Türkiye pazarında basının önüne çıkmayı çok tercih etmiyor.

Ecolab Türkiye, özellikle otel ve hastane zincirleri, otomotiv, tekstil ve makine sek-törlerinin büyük oyuncularına hizmet verirken, pek çok kamu kuruluşuna da enerji yönetimi konusunda hizmet sağlıyor.

DEREN KİMYA’YI ALMIŞTI
Global satın almalarla büyüyen şirket, geçtiğimiz yıl sağlık sektörü için hijyen ürünleri üreten Anios Laboratuvarları’nı 245 milyon dolara satın almıştı. Ecolab Türkiye ise 2017 yılında sektörün önemli oyuncularından Deren Kimya’yı bünyesine kattı.

Şirket, 2018 ve sonrası için ise hem organik hem de inorganik büyümeye odaklanacak. Hijyenin taviz verilemeyecek kadar kritik önem taşıdığı turizm, gıda ve sağlık sektörlerinde verimlilik artışı ve maliyet kontrolünün müşteri memnuniyeti kadar kritik olduğunu ifade eden Ecolab Türkiye Genel Müdürü Hülya İbrahim, “Önümüzdeki dönemde hedef sektörlere yönelik çalışmalar ve işbirliklerine odaklanacağız. Türkiye’nin ihtiyacı olan sürdürülebilir, temiz bir gelecek için 2018 yılını milat olarak belirledik” diye konuşuyor.

İHRACATA YÜKLENECEK
Hülya İbrahim, Tuzla’daki fabrikalarında gerçekleştirdikleri kapasite artışıyla 2017’de çift haneli büyümeye imza attıklarını, 2018’de de yine çift haneli büyüme hedefi koyduklarını anlatıyor. İbrahim, “Bir yandan fabrikamızı genişletmeye devam ederken, diğer yandan yeni dönemde ihracata da ağırlık vereceğiz.

Başta Kafkasya bölgesi olmak üzere Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan yakın coğrafyalardaki büyük şirketlere Türkiye’den su ve enerji yönetimi hizmeti sunacağız” diyor.

KÜLLİYE’NİN SU YÖNETİMİNİ YAPIYOR
Son yıllarda Türkiye’de su azlığının giderek arttığını, bu durumun da suyun daha tasarruflu kullanımını zorunlu hale getirdiğini vurgulayan Hülya İbrahim, ürettikleri temizlik kimyasalları ve enerji sistemleriyle şirketlerin su sarfiyatını yüzde 30’dan yüzde 60’a varan oranda azalttıklarını ifade ediyor.

İbrahim, “Türkiye’de pek çok farklı alandaki büyük yapılara bu kapsamda hizmet veriyoruz. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın su yönetimini de büyük oranda biz kurduk” diye konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap