Yeni tesisi sayesinde üretimi üçe katlayacak

Yeni tesisi sayesinde üretimi üçe katlayacak

İklimlendirme sektörünün yerli oyuncularından Aldağ, İstanbul ve İzmir’deki üretim faaliyetlerini Akhisar’da devreye aldığı yeni tesise taşıdı. Şirket, 72 milyon TL’ye mal olan yeni tesisiyle üretimini üçe katlarken ihracatın payını da artırmayı planlıyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Dünya iklimlendirme pazarının büyüklüğü 2018 yılında 93 milyar doları aştı. Türkiye’de de pazar hem nicelik hem de nitelik yönünden hızlı bir gelişim gösteriyor. Yaklaşık 320 bin kişiye istihdam sağlayan Türkiye iklimlendirme sektörü 1 milyar dolarlık büyüklüğe sahip.

Sektör, yaklaşık 4 milyar dolarlık da ihracat yapıyor. Türkiye 2 milyon adetlik klima üretimiyle global oyuncuların Avrupa’daki üretim üssü konumunda bulunuyor.

Elbette sektörde yerli/yabancı rekabeti var. Aldağ, yerli üreticilerden biri. Bugün üçüncü kuşağın yönetiminde büyüme hamleleri yapan şirket, İstanbul ve İzmir’deki üretimini Manisa’nın Akhisar ilçesinde 72 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği yeni tesisine kaydırdı.

Yaz aylarında resmi açılışının yapılması planlanan yeni tesisle üretim üçe katlanacak. Bugün yüzde 17 seviyesinde olan ihracatın cirodaki payının da yüzde 35’e çıkarılması hedefleniyor. Geçen yılı 106 milyon TL ciro ile kapatan şirket, bu yıl ise büyümeden çok kârlılığa odaklanmayı planlıyor.

İHRACATI ARTTIRACAK
Aldağ, bundan üç yıl önce yatırım kararı aldığı Akhisar’daki yeni üretim tesisini kısa bir süre önce faaliyete soktu. 36 bin metrekare açık, 32 bin metrekare kapalı alana sahip olan tesis, tamamen öz kaynaklarla inşa edildi.

Yeşil bina konseptiyle inşa edilen yeni tesis, enerji tüketiminden atık yönetimine kadar ‘sürdürülebilir bina’ anlayışının bir örneği olarak tasarlandı.

Aldağ İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu, daha önce İstanbul ve İzmir’de bulunan dört tesiste üretim yaptıklarını söylüyor. Ancak Akhisar tesisinin açılmasıyla birlikte bütün üretimi buraya topladıklarını ifade ediyor.

Bu tesisle birlikte üretim kapasitesini üçe katlarken halen 25’e yakın olan ihracat pazarlarını da arttıracaklarını belirtiyor. Dağoğlu, “Ayrıca bu yıl Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’da ofisler açacağız. Bu ofislerin sayısı artacak” diyor.

YÜZDE 330 BÜYÜDÜ
24 yıl kadar profesyoneller tarafından yönetilen Aldağ’ın başına 2,5 yıl önce aileden bir isim olan Rebii Dağoğlu geldi. Şirketi büyütmeye yönelik stratejiler belirleyen Dağoğlu, yeni tesis yatırımını da hızlıca hayata geçirdi.

Dağoğlu, çalışmalarının ürünü olarak 2016’dan bu yana şirketi yüzde 330 oranında büyütmeyi başardıklarını ve istihdamı da 110’dan 270’e çıkardıklarını belirtiyor. Yeni tesis de yaklaşık 115 kişiye yeni istihdam sağlıyor. Dağoğlu, “İstanbul’da genel merkezimizin bahçesinde de AR-GE için bir bina yapıyoruz” diyor.

ALARKO İLE ORTAK KURULDU
Aldağ AŞ, 1967 yılında Alarko Grubu ile Dağoğlu Ailesi’nin yüzde 50-50 ortaklığıyla kuruldu. Dede Cafer Dağoğlu Sultanhamam’da tekstil işiyle uğraşırken Alarko’nun yetkilileriyle tanıştı ve bu alana yatırıma soyundu.

Şirket, Rami Topçular’da 500 metrekarelik bir atölyede, su soğutmalı gruplar, salon tipi soğutma cihazları, konvektör ve evaporatör üretimiyle faaliyete başladı. 1991 yılında Alarko Grubu aynı alanda başka şirketlere de sahip olduğu için hisselerini ortağına satınca, Aldağ’ın tamamı Dağoğlu Ailesi’ne geçti.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap