Yıldızlar’dan AdBlue hamlesi

Yıldızlar’dan AdBlue hamlesi

194AdBlue adlı katkı maddesinin bütün dizel yakıtlı motorlarda kullanılması zorunlu. AB’ye uyum çerçevesinde denetimlerin sıklaşmasıyla pazarın üçe katlanması bekleniyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ

obay@ekonomist.com.tr

Pazarın büyük oyuncularından Yıldızlar Yatırım Holding bünyesindeki İGSAŞ, Samsun’da bu ürünün üretimi için yeni bir fabrika kuracak. 9 milyon Euro yatırımla kurulacak fabrikada yılda 10 bin tonluk AdBlue üretimi yapılacak.

Çevre kirliliği, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya ilişkin gelişmeler dünya gündeminin en üst sıralarında yer alıyor. Çevre kirliliğinin ve iklim değişikliğinin etkisini hava kalitesindeki değişimden anlamak mümkün.

Tüm dünyada gelişen ulaştırma sektörü nedeniyle ortaya çıkan egzoz ve sera gazları bu anlamda büyük bir tehdit içeriyor. Hava kalitesini artırmak içinse sera ve egzoz gazı emisyonlarının azaltılması büyük önem taşıyor.

Buna yönelik olarak da özellikle AB ülkelerinde, çevre ve insan sağlığının korunması açısından ‘AdBlue’ adı verilen katkı maddesinin bütün dizel yakıtlı motorlarda kullanılması zorunluluğu var.

Hammaddesi üre olan bu katkı maddesi Türkiye’de ise 2010 yılından beri kullanılıyor. AdBlue kullanımının zorunlu hale gelmesiyle bu pazar da hızla büyüyor.

Yıldızlar Yatırım Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İGSAŞ, 150 bin tonluk üretim ve 100 milyon
TL’lik bir hacme sahip olan Türkiye AdBlue pazarının büyük oyuncularından biri. İGSAŞ, bir yıldır Kocaeli/Körfez fabrikasında ‘İGSAŞBLUE’ markasıyla AdBlue üretimi ve satışı yapıyor.
Bu alandaki yatırımlarının hızla ilerlediğini belirten Yıldızlar Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı HakkıYıldız, şunları ekliyor: “İGSAŞ, Türkiye’nin tek üre üreticisi. AdBlue’nun ana hammaddesi üre. Bu nedenle Türkiye’de AdBlue üreten diğer firmalara da IGSAŞ bayileri aracılığıyla satış yapılıyor. AdBlue’da da lider firma olmayı hedefliyoruz. Buna yönelik yeni yatırımlarımız söz konusu.”

YENİ FABRİKA KURUYOR
Kocaeli’ndeki tesislerinde AdBlue katkı maddesinin üretimini gerçekleştiren İGSAŞ, bu kritik ürün için Samsun’da yeni bir yatırıma soyundu.

9 milyon Euro’ya ulaşan bir yatırım yaptıklarını söyleyen Yıldız, “Bu yılın ilk yarısında tamamlanacak bu yatırımla, yıllık 40 bin ton olan İGSAŞBLUE üretimimiz 50 bin tona ulaşacak. Pazarın da yakında hızla büyüyeceği kanısındayız” diyor. 3.2 milyar TL cirolu holdingin cirosuna AdBlue’nun katkısının ne kadar olacağını zaman gösterecek.

1971’de Kocaeli’nde kurulan ve 2004’te özelleştirilerek Yıldızlar Yatırım Holding bünyesine katılan İGSAŞ, üre gübresi ve kompoze gübrelerini AB standartlarında üretiyor.

Ayrıca amonyum nitrat, amonyum sülfat ve benzeri gübreleri ithal ediyor. İGSAŞ Kütahya fabrikasında ise amonyum nitrat, nitrik asit, derişik nitrik asit ve PPAN üretiyor. Tesis, Türkiye’de prill poröz amanyum nitrat üretiminin yapıldığı tek işletme. Aynı zamanda Türkiye’nin tek derişik nitrik asit üreticisi konumunda.

DENETİMLER PAZARI ÜÇE KATLAYACAK
2015 yılında dünyada AdBlue pazarının 2,5 milyon tona ulaştığı hesaplanıyor. Tahminlere göre 2025 yılına kadar bu pazar yüzde 111 oranında büyüyerek 5 milyon tonu aşacak. Türkiye’de ise resmi rakamlara göre AdBlue pazarı 150 bin tonluk bir hacme sahip.

Ülkemizde bu alanda beş büyük oyuncu ve birçok merdiven altı üretici var. Yıldızlar Yatırım Holding sektörün büyüklerinden. AdBlue kullanımı 2005 yılında çıkarılan yönetmelikle zorunlu hale getirildi ama buna yönelik denetimler tam oturmuş değil.
AB’ye uyum çerçevesinde 2017’den sonra denetimlerin sıklaşması bekleniyor. Bunun da Türkiye’deki pazarı yaklaşık üç kat artırması bekleniyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap