Borsada 8’inci Yıldız olacak!

Borsada 8’inci Yıldız olacak!

Yıldız Holding’in sekizinci şirketi de borsa yolunda. Polinas, halka arz için SPK’ya başvurdu. 2015’te 611 milyon TL ciroya ulaşan Polinas, halka arz gelirini büyüme yolunda kullanacak. Murat Ülker, “Grubumuzun büyümesinde önemli katkısı olan Polinas’ı satmaya kıyamadık, halka arz ediyoruz” diyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
hb297Yıldız Holding, Türkiye’nin en köklü grupları arasında yer alıyor. Sermaye piyasalarının da yakından tanıdığı holding, bir iştirakini daha borsaya açma yolunda. Holding, kuruluşunda Sabri Ülker’in büyük katkısı olan, Türkiye’de lider ve Avrupa’da ikinci büyük konumunda bulunan, entegre esnek ambalaj film üreticisi Polinas Plas-tik’in halka arzı için 18 Nisan’da Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu.

SERMAYE ARTIRIMI
Polinas, Yıldız Holding çatısı altında faaliyet gösteren Gözde Giri-şim’in yüzde 100 hissedarı olduğu İsmet Ambalaj Yatırımları’nın bağlı ortaklığı konumunda. Şirket, son genel kurulunda yine Gözde Girişim Sermayesi bünyesinde bulunan Ratopaş Ambalaj ile birleşme kararı aldı.

Ratopaş Ambalaj sayesinde de ürün yelpazesini genişleterek, gıda tipi streç filmler, çöp torbaları, alüminyum folyo ve diğer mutfak sarf malzemeleri alanında da üretim ve satış yapar konuma ulaştı. Polinas, söz konusu gıda muhafaza ve mutfak sarf malzemesi ürünlerini Sera markası adı altında piyasaya sunuyor.

Polinas’ın halka arzının sermaye artırımı yoluyla yapılması planlanıyor. Halka arzdan elde edilecek gelirin de şirketin büyümesi için kullanılması hedefleniyor.

Bu arz için Ünlü Menkul Değerler ve Bizim Menkul Değerler yetkilendirildi. Bu halka arzın gerçekleşmesi halinde, Ülker, Kerevitaş, Gözde Girişim, Makina Takım, Bizim Toptan, Fon Sınai Yatırım ve Kerevi-taş’ın ardından sekizinci Yıldız şirketi de Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak.

AVRUPA’DA İKİNCİ
Ratopaş’ın da Polinas çatısı altında birleşmesiyle iki şirketin 2015 yıl sonu itibariyle toplam cirosu 611 milyon TL’yi buldu. Şirketin satışlarının sadece yüzde 9’u grup şirketlerine yapılıyor. Polinas, geniş ürün yelpazesi ile gıda ve gıda dışı ambalaj filmlerinin üretimini gerçekleştiriyor.

Polinas, son yatırımlarıyla birlikte 190 bin ton esnek ambalaj, gıda muhafaza ve mutfak sarf malzemeleri üretim kapasitesiyle Türkiye’de lider, Avrupa’da ikinci büyük ambalaj filmleri üreticisi konumunda. Şirket, 2015 yılında satışlarının yüzde 68’sini iç pazara yaptı. Yüzde 32’sini ise 65 ülkeye ihraç etti.

MURAT ÜLKER’DEN POLİNAS’IN HİKAYESİ

• 1980’lere gelirken bisküvi ve çikolatayı geliştirmek için kullandığımız hammadde ve hizmetlerin kalitesini ve sürekliliğini garantilememiz lazımdı. Bu dönemde ana işimize hizmet eden girdi alanlarına yatırım yaptık. 1982’de Polinas’ı kurduk.

• Dünya Bankası kredi vermeyince, Sabri Ülker, Polinas’ı kurmak için Anadolu Holding’den Kamil Yazıcı ve yabancı ortaklarla konuşarak10 milyon doları denkleştirdi.

• Polinas Türkiye’nin ilk BOPP (Çift Yönde Gerdirilmiş Polipropilen) film üreticisidir. BOPP ambalajının verdiği imkanlar sayesinde

çeşitlerimizarttı. Yani büyümemizde Polinas’ın etkisi büyüktür.

• Sadece bizim değil 1980’lerden itibaren gıda sanayiinin kat ettiği mesafede, ihracat yapabilmesinde Polinas başroldedir. Yani hem bizim için hem Polinas’ın hizmet verdiği tüm şirketler için Polinas bir dönüm noktasıdır.

• Ana işimize odaklanma stratejimiz var. Diğer işlerimizi elden çıkardık. Polinas’ı da satmamızgerekirdiama kıyamadık. Tercihimiz hisseleri halka açmak oldu.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap