Güneş batmayan bir grup olacağız

Güneş batmayan bir grup olacağız

Rusya’daki başarısıyla dünyanın en büyük 37’nci müteahhitlik şirketi olan Rönesans Holding, gözünü yeni pazarlara dikti. Holdingin Ortadoğu ve Afrika operasyonlarını yürüten Rönesans MEA CEO’su Cem Özoğuz, şirket alımlarıyla Kanada’dan Sahra Altı Afrika’ya uzanan bir büyüme stratejisi kurduklarını söylüyor. Özoğuz, “Üzerinde güneş batmayan bir grup olacağız” diyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Rusya ile Türkiye arasındaki uçak krizinin zamanla iki ülke arasındaki ticari ilişkileri durma noktasına getiren bir ambargoya dönüşmesi, işlerinin büyük bölümünü Rusya’da gerçekleştirilen bazı Türk şirketlerini de alternatif pazar arayışlarına itiyor.

Bugüne kadar Rusya’da hayata geçirdiği müteahhitlik işleriyle dünyanın en büyük 37’nci, Avrupa’nın en büyük 10’uncu müteahhitlik firması haline gelen Rönesans Holding de bu şirketlerden biri. 2016 ve sonrasında hızla yeni pazarlarda büyümeye odaklanan holdingin hedefinde Kanada’dan Sahra Altı Afrika’ya uzanan bir coğrafyada ‘üzerinde güneşin batmadığı bir grup” haline gelmek var.

Dünyada 20 ülkede faaliyetlerini sürdüren Rönesans Holding’in Ortadoğu ve Afrika’daki faaliyetlerini üstlenen Rönesans MEA İnşaat şirketi, bu hedefin başrol oyuncusu konumunda. Zira hem Ortadoğu ve Afrika hem de Karayipler ve Amerika kıtasındaki operasyonlar bu çatı altında yürütülüyor.

Rönesans MEA CEO’su Cem Özoğuz ile bir araya geldik ve şirketin yeni dönem büyüme planlarını konuştuk. Özoğuz’a sorularımız ve aldığımız yanıtlar şöyle:

Rönesans MEA, adı adeta Rusya ile özdeşleşen Rönesans Holding içinde nasıl bir öneme sahip?
Rönesans MEA, ilk ofisini 2008’de Libya’da açtı. 2011’de ülkede devrim olduğu sırada, yaklaşık 1,1 milyar dolarlık imzalı kontrat ile Libya’daki en büyük Türk şirketi haline gelmiştik. 2009’da Mısır sınırına yakın bir bölgede 88 günde tamamladığımız bir otel inşaatımız oldu. Bu işimiz bölgede çok ses getirdi. Ardından Afrika ve Ortadoğu’da genişlemeye ve büyümeye başladık.

Rönesans Holding’in gelecek planları içinde, Rusya ile yaşanan krizin ardından alternatif pazar arayışlarında bir artış oldu mu?
Biz Rönesans MEA’yı zaten bu krizden önce kurduk. Önemli olan bugünleri önceden görebilmek. Libya ile başladık, kısa sürede Irak, Katar, Nijerya, Mozambik diye devam ettik. Bu yılın başında Ballast Nedam adlı 130 yıllık bir Hollanda firmasını satın aldık. Bu firmanın Afrika pazarında çok ciddi bir know how’ı ve tanınırlığı var.

Bu bizim önümüze yeni bir dünya açtı. Örneğin bu sayede şu anda Karayipler’de bir hastane inşaatı yürütüyoruz. Ayrıca Surinam’da bir köprü işi ve Sri Lanka’da 90 milyon dolarlık bir su arıtma işi aldık. Yani Ballast Nedam ile birdenbire Afrika ile birlikte Amerika da radarımıza girdi. Bu kapsamda Kanada ve Kolombiya’daki fırsatlara bakıyoruz.

Yakın zamanda yeni şirket satın almaları gündeme gelebilir mi?
Evet, düşünüyoruz. Çünkü operasyon alanımız giderek genişliyor. Hatta şirketin ismini de buna uygun şekilde değiştirebiliriz. Güney Amerika’dan Sahra Altı Afrika’ya uzanan bir bölgede iş yapıyoruz. Üzerinde güneş batmayan bir grup haline geleceğiz.

Libya’daki işler iptal mi edildi yoksa beklemede mi?
Hayır iptal edilmedi, şu anda duruyor. Kısıtlı bir kadromuzu ekipmanlarımızı koruma amaçlı hala Libya’da tutuyoruz. Ancak herhangi bir çalışmamız şu aşamada yok. Umarım yakın zamanda anlaşmasını yaptığımız işleri hayata geçirebileceğimiz bir ortam oluşur. Şu an bir hükümet kuruldu ancak henüz faal hale gelmedi, onu bekliyoruz.

Libya dışında MEA bölgesinde hangi ülkeleri radarınıza aldınız?
Libya’dan sonra Katar’da bir üniversite inşaatı üstlendik. Ardından Irak’ta iki iş aldık. Bir tanesi Erbil’de bir tanesi de Divaniye şehrinde. Irak uzun vadede kalmayı planladığımız bir pazar. Şu an Irak’ta yaklaşık 400 milyon dolarlık imza bekleyen işimiz var. Irak’ın hem kuzeyinde hem de güneyinde faaliyette bulunacağız.

Afrika pazarında hangi bölgelere odaklanacaksınız?
Gabon’da 40 milyon dolarlık bir iş aldık. Bu rakam Rönesans için küçük bir iş gibi gelebilir ama biz bu işi Afrika’ya giriş işi olarak değerlendiriyoruz. Gabon’daki iş ile ilk kez Sahra Altı Afrika pazarına giriş yapmış olduk. Gabon’da Afrika pazarı ile ilgili çok şey öğrendik. Ardından Nijerya pazarına giriş yaptık. Kısa sürede çevre ülkelerde iş geliştirmeye başladık. Kıtayı öğrendik diyebilirim.

Türk müteahhitleri açısından Afrika kıtasında en önemli fırsatlar neler?
Fırsatlar çok büyük. Bir şirket şimdi girmese beş yıl sonra mecburen Afrika’ya girmek zorunda kalacak. Biz de doğru tohumları ektiğimizi düşünüyoruz. Geleceğin Afrika’da olduğunu düşünüyoruz. Rusya’dan sonra Afrika, bizim holding olarak en stratejik ikinci pazarımız olacak. Rusya’da başarılı olmamızı sağlayan stratejimizin aynısını şimdi Afrika’da uyguluyoruz.

Somut örnek vermek gerekirse, yatırımcı açısından hangi Afrika ülkesinde ne tür fırsatlar var?
Örneğin Mozambik büyük gaz kaynaklarına sahip bir ülke. Bizim açımızdan önemli bir ülke. Halihazırda Mozambik’te bir ülke için elçilik binası inşa ediyoruz. Etiyopya’da üç altyapı projesi için teklif verdik, sonucunu bekliyoruz. 180 milyon nüfuslu Nijerya bölgenin en önemli ülkelerinden.

Orada bir otel yaptık, açılışına 3-4 bin kişi geldi. Ülkede 36 eyalet var ve eyaletler birbiriyle yarışıyor. Şu anda bir yol inşası işini aldık. Bazı bölgelerde de hem AVM inşaatı hem de AVM’lere kiracı bulma konusunda yardım ediyoruz.

Şirket olarak Afrika gibi büyük bir pazarda operasyonlarınızı nasıl yürütüyorsunuz?
Biz aslında Afrika’da Kuzey Afrika’yı ayrı bir kültür, Sahra Altı Afrika’yı ayrı bir kültür olarak görüyoruz. Dolayısıyla Libya’daki tecrübemizi Kuzey Afrika’da Cezayir ve Fas’ta da kullanıyoruz. Şu an ekiplerimiz bu iki ülke arasında mekik dokuyor. Cezayir ve Fas’ta kısa zamanda büyük işler alacağız. O bölgede sadece grup olarak Mısır’da bir işimiz yok, şu an için de düşünmüyoruz.

Suriye’deki iç savaş sizin bölgedeki planlarınızı nasıl etkiledi?
İç savaştan önce Halep kentinde bir AVM inşaatına başlamak üzereydik. Suriye için bugünden bir şey söyleyebilmek çok güç. Biz özellikle Türkiye’ye yakın ülkelerde hangi şehirde iş yapacağımızı çok önemseriz. Mutlaka anlaşma yapmadan önce o şehri gider görür ve güvenlik koşullarını analiz ederiz. O yüzden mesela Irak’taki şehirleri çok bilerek seçtik. Bu yüzden en güvenli şantiyelerimiz şu an Irak’ta diyebiliriz.

“2016’DA 200 MİLYON DOLAR CİROYA ULAŞACAĞIZ”
Holdingiçerisinde Rönesans MEA’nın ciro payı nedir?
Şu an için holdingin toplam cirosunun yaklaşık yüzde 6’sını oluşturuyoruz. Geçen yıl itibariyle 100 milyon dolar olan ciromuzu her yıl ikiye katlayarak üç yıl içinde 500 milyon doları aşmayı planlıyoruz. 2016’daki hedefimiz 200 milyon dolarlık ciroya ulaşmak. Şu an sürekli yeni kontrat ve sözleşmelere imza atıyoruz.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap