Gayrimenkulde trend yaşlı kasabaları oldu

Gayrimenkulde trend yaşlı kasabaları oldu

Yaşlanan nüfus, küçülen aileler, kentten kaçış isteği gibi faktörler gayrimenkulde yaşlı kasabaları konseptini ortaya çıkardı. Ant Yapı’dan Babacan Holding’e kadar birçok şirket 65 yaş üstü emeklilere yönelik yaşlı kasabaları inşa etmek için kolları sıvadı.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

Türkiye nüfusu giderek yaşlanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ‘İstatistiklerle Yaşlılar’ çalışmasının sonuçlarına göre, 2013 yılında 5,9 milyon kişi olan yaşlı nüfus (65 yaş üzeri), beş yılda yüzde 17 artış göstererek 2017’de 6,9 milyon kişi oldu.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise 2013 yılında yüzde 7,7 iken, 2017 yılında yüzde 8,5’e yükseldi. Nüfus projeksiyonlarına göre, yaşlı nüfus oranının 2023 yılında yüzde 10,2, 2030 yılında yüzde 12,9, 2040 yılında yüzde 16,3, 2060 yılında yüzde 22,6 ve 2080 yılında yüzde 25,6 olacağı tahmin ediliyor.

Nüfusun giderek yaşlanması, küçülen aile yapısıyla birlikte yaşlı bakım anlayışının değişmesi ve sağlıklı yaşlanan neslin kendi yaşıtlarıyla birlikte büyük kentlerden uzakta yaşıtlarıyla birlikte yaşama isteği gayrimenkulde yaşlı kasabaları konseptinin ortaya çıkmasına yol açtı.

Ant Yapı’dan Babacan Holding’e kadar yatırımcılar bu alana yönelik yatırımlar yapmaya başlarken bu trendin yaygınlaşması bekleniyor.

NASIL TREND OLDU?
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, dünyada trendin yaşlı kasabaları yönünde olduğunu ve bu trendin Türkiye’de de başladığını söylüyor. Silivri’de yer alan Halkbank ve Vakıfbank sosyal tesislerinin yaşlıların kullanımına uygun lüks tesisler haline getirildiğine dikkat çeken Maya, önümüzdeki dönemde bu tür tesislerin sayısında artış yaşanmasının da beklendiğini vurguluyor.

Yurtiçindeki 65 yaş üstü emeklilerin yanı sıra yurtdışında yaşayanlar da bu tesislerin hedef kitlesi konumunda. Yurtdışında yaşayan gurbetçilerin anne ve babalarını sayfiyede yaşatma isteği bu tesislere olan talebi artırıyor.

Bu trendin gelişmesinde çekirdek ailenin yaygınlaşmasının ve evlerin küçülmesiyle yaşlılarla birlikte oturmanın zorlaşmasının etkisinin büyük olduğu ifade ediliyor. Ayrıca sağlık turizminin çeşitlendirilmesi ve yaşlı endüstrisine yönelik sayısı giderek artan ürünlerin yaratılması da bu alanı büyütüyor.

GÖKTÜRK’TE BAŞLADI
Yaşam köyleri projesi dünyada uzun yıllardan bu yana var olan bir kavram. Ülkemizde de yaklaşık 30 yıl önce Türkiye İş Bankası tarafından Göktürk yolu üzerinde inşa edilen ve hala kullanılan Yaşamkent projesiyle bu trendin ilk örneği hayata geçirilmişti. İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evleri Vakfı’na ait Polo-nezköy’deki tesisler de yine bu çerçevenin içine dahil edilebilir.

Geçen yıl Etra Holding’in İstanbul Silivri Selimpaşa’da 100 dönüm üzerine inşa edilen Herdem Sağlıklı Yaşam Köyleri de bu trendin devamı niteliğinde. 614 birimin bulunduğu projede, her hane 7/24 sağlık hizmetinden ve genel ev temizliği paketinden aylık yaklaşık 600 TL fiyatla faydalanabiliyor. İsteyen kiralama yapmak yerine projeden satın alma da yapabiliyor.

İKİ PROJE YOLDA
Ant Yapı da yalnız yaşayan yaşlıların bakıcıların eline kalmadan yaşıtlarıyla bir arada olabilecekleri Antwell rezidans konseptini oluşturdu. Şirket, bu konsepti İstanbul’un ardından Bodrum’da inşaatı süren Anthaven projesine taşıyor.

Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, sağlıklı yaş almayı hedefleyenler için fizyoterapisti, psikoloğu, sağlık alanları olan bir yer inşa ettiklerini söylüyor. Okay, projenin ilk etabına 100 milyon Euro’luk yatırım yapıldığını ve 2020 yazında teslim edileceğini belirtiyor.

Emeklilere yönelik yaşlı yaşam kasabası planlayan şirketlerden biri de Babacan Holding. Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, Beylikdüzü Kavaklı sahilinde 100 bin m2 arazi üzerinde 400 milyon TL’lik yatırımla bir emekli yaşam kasabası planladıklarını söylüyor.

Babacan, 2020’de başlaması planlanan projeyi 2023’te tamamlayacaklarını ifade ediyor. Projede Avrupalı bir fon ile işbirliği yapmak üzere görüşmeler yürütülüyor.

YENİ DARÜLACEZE GELİYOR
Yaşlı yaşam kasabalarından biri de devlet tarafından yapılacak. İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bu yıl inşaatına başlanacak olan dev kompleks 250 milyon TL yatırımla hayata geçecek ve bin 500 kişiyi ağırlayacak. Yeni Darülaceze için düzenlenen yarışmayı AE Mimarlık kazandı.

Projeyi bilabedel hayata geçireceklerini ifade eden AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, Arnavutköy’e bağlı Yassıören Köyü’nde 160 bin metrekare alana yapılması planlanan dev kompleksin dünyada bir benzerinin olmadığını söylüyor.

Yaz sonunda inşaatı başlayacak projede, akıllı şehir konseptiyle uygulanıp sıfır karbon salı-nımı sağlanacak, yağmur suları arıtılarak avlu içindeki kanallara aktarılacak. Projenin ‘3Y’ diye tanımlanan, ‘yavaş, yatay, yaşanabilir’ şehir konsepti hayata geçirileceğine işaret eden Erkurtoğlu, projenin 2020’de teslim edileceğini vurguluyor.

MAKBULE Y. MAYA
TSKB GAYRİMENKUL DEĞERLEME GM.
“GURBETÇİ TALEBİYLE ORTAYA ÇIKTI”
“Yurtdışında yaşayan gurbetçiler anne ve babalarını havası temiz sayfiyelerde yaşatmak istiyorlar. Bu talebi gören yatırımcılar da 65 yaş üstü emekliler ile yurtdışında yaşayan Türklere yönelik bu tür tesisleri kurguluyorlar.

Bu trendin gelişmesinde sağlık turizminin çeşitlendirilmesi ve sayısı giderek artan yaşlı endüstrisine yönelik ürün yaratılması da etkili.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap