İstanbul’a yakınlığın meyvelerini topluyor

İstanbul’a yakınlığın meyvelerini topluyor

Tekirdağ, İstanbul’a yakınlığıyla öne çıkıyor. İstanbul’daki sanayi tesisleri bu ile taşınıyor. Çorlu ve Çerkezköy gibi bölgelerde çalışan kesimle birlikte yoğun göç alan kentte markalı konut atağı yaşanıyor. Kentte üretim ve satış aşamasında 37 konut projesi bulunuyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

Trakya’nın doğal güzellikleri ve sanayisiyle öne çıkan kentlerinden biri olan Tekirdağ, son yıllarda yoğun göç alıyor. Özellikle Çorlu ve Çerkezköy’deki sanayi tesislerinin varlığı kentin ekonomisini desteklerken beyaz yakalı nüfusun konut talebi giderek artıyor. Bu durum da kentte son 2-3 yılda markalı konut projelerinin sayısını artırdı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Halihazırda kent merkezinden yeni gelişim bölgelerine, Çorlu’dan Çerkezköy’e kadar farklı bölgelerde üretim ve satış aşamasında 37 konut projesi bulunuyor. Arbil İnşaat ve Mimarlık, Etkin Yapı, Mülk Yapı gibi yerel inşaat firmalarının yanı sıra Gül İnşaat, Ağaoğlu İmar Konut ve Ekşioğlu İnşaat gibi İstanbul firmalarının da aralarında yer aldığı çok sayıda inşaat şirketi Tekirdağ’da proje üretiyor.

YOĞUN GÖÇ ALIYOR
Arbil İnşaat ve Mimarlık’ın sahibi Alev Yılmaz, Tekirdağ’ın Türkiye’nin en rahat yaşanılabilen kentlerinden biri olması nedeniyle yoğun göç aldığını söylüyor. Yılmaz, nüfus artışının kentteki konut talebini artırdığına vurgu yapıyor. Alev Yılmaz, kentin önceden tarla vasfında olan Köse İlyas gibi yerlerinin imara açılmasıyla konut gelişiminin hızlandığına da dikkat çekiyor.

Tekirdağ’da dışarıdan gelen müteahhitlerin de projeler ürettiğini söyleyen Alev Yılmaz, şöyle devam ediyor: “Tekirdağ’ın merkezi eski yerleşim olduğu ve yeni yapılar için arsa bulunamadığı için İstanbul’a doğru olan bölüm daha çok gelişiyor. Kuzey Marmara Otoyolu da kentin gelişimini destekliyor. İstanbul’da iş yapan küçük müteahhitler de burada iş yapmaya başladı.”

ÖNE ÇIKAN BÖLGELER
Tekirdağ’da öne çıkan ilçeleri Süleymanpaşa, Şarköy, Çorlu ve Marmara Ereğlisi oluşturuyor. Şarköy ve Marmara Ereğlisi uzun zamandır İstanbul’a yakınlığı nedeniyle yazlık konut tercihinde ön sıralarda yer alıyor. Çorlu ise sanayi bölgesi olması nedeniyle konut talebinin yoğun olduğu bir ilçe. Son dönemde İstanbul’a yakın olan Saray, Çerkezköy, Kapaklı ve Ergene bölgeleri konut yatırımlarıyla öne çıkıyor.

Tekirdağ İstanbul’a yakınlığı, sanayi ve turizm merkezi olmasının yanı sıra üniversite ve okulları da barındırıyor. Bu nedenle son beş yıldır düzenli olarak yüzde 20-25 hızla Türkiye’nin net göç hızı en yüksek illerinden biri. Tüm bunlar bölgedeki konut talebini artıran faktörler oluyor.

FİYATLAR YÜKSELİYOR
Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com’un verilerine göre, Tekirdağ’da ortalama konut metrekare satış fiyatı bin 441 TL, ortalama konut fiyatı 168 bin TL olurken, yatırımın geri dönüş süresi 19 yıl. Tekirdağ’da konut fiyatları son dört yılda yüzde 56 oranında artış göstermiş durumda. Tekirdağ’daki arsa fiyatlarına bakıldığında ise Endeksa verilerine göre ortalama metrekare fiyatının 424 TL olduğu görülüyor.

Tekirdağ’da 1+1’den 6+1’e kadar pek çok farklı konut tipi mevcut. Endeksa verilerine göre, özellikle öğrenciler ve çalışan kesim tarafından tercih edilen 1+1’ler ortalama 112 bin TL, 2+1’ler 145 bin TL, 3+1’ler 196 bin TL ve 4+1’ler 259 bin TL’den satılıyor.

Tekirdağ, İstanbul’a yakınlığı, kara, hava, deniz ulaşımının olması, Çanakkale Köprüsü ile Avrupa ve Trakya üzerinden Ege Bölgesi’ne ulaşımın kolaylaşmasıyla daha entegre hale gelecek olması gibi nedenlerle öne çıkıyor. Yeni imar planlarının onaylanması, gayrimenkul değerlerinin sürekli artması nedeniyle yeni yatırımcı çekmesi, Çorlu ilçesinin il olma beklentisi gibi nedenlerle de hızla gelişiyor.

SANAYİ BÖLGESİ
İstanbul’da gelecek planlamaları doğrultusunda üretim ve sanayi alanları kısıtlanırken sanayi kuruluşları Tekirdağ ve Kocaeli illerine kayıyor. Tekirdağ’da son beş yıl içinde 11 adet Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kuruldu. 2015 yılında Türkiye’nin ilk transit konteynır limanı olan Asyaport, Tekirdağ’ın merkez ilçesi olan Süleymanpaşa’da hizmete girdi. Yeni açılan OSB’ler ve Asyaport’tan dolayı istihdam açığı oluşurken Tekirdağ’a göç başladı.

Denge Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Arslan, Tekirdağ’ın son 10 yılda arsa-tarla olarak bir yatırım bölgesi haline geldiğine dikkat çekiyor. Arslan, “Kent son 10 yılda yaşam alanı olarak neredeyse iki kat büyüdü. 1-2 yıl içinde kâr getiren ve hatta 10 yılda 10 katına çıkan gayrimenkul değerleri yatırımcıları çekmeye devam ediyor” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap