Markalı konutçular Antalya’da keşfe çıktı

Markalı konutçular Antalya’da keşfe çıktı

Gayrimenkul sektöründeki gelişim sadece İstanbul gibi büyük kentlerle sınırlı kalmıyor. Anadolu’nun gelişen kentlerinde de markalı projeler üretilmeye başladı. Antalya da bu kentlerden biri. 1,3 milyon m2 alanda kentsel dönüşüm yapılacak olan kente ilk giden marka Sur Yapı oldu. Ağaoğlu’ndan Sinpaş’a kadar markalı üreticilerin merceğinde olan kentin önümüzdeki dönemin yıldızı olması bekleniyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehri olan Antalya, son yıllarda en yoğun göç alan kentler arasında başı çekiyor. Turizmin başkenti gayrimenkuldeki gelişimiyle de dikkat çekiyor. Yabancı yatırımcının ilgi gösterdiği kentte göçle birlikte yeni konut talebi de artıyor. Bu talebi karşılamak isteyen Oxo Const-ruction’dan Novron İnşaat’a, Turaçlar Group’tan Samut İnşaat’a kadar yerel inşaat şirketleri kentte projeler geliştiriyor.

Antalya, Ağaoğlu’ndan Sinpaş’a kadar markalı üreticilerin de merceğinde. Kentte geçtiğimiz haftalarda Sur Yapı’nın Antalya Kepez’deki 1,3 milyon metrekarelik alanda gerçekleştireceği dev kentsel dönüşüm projesi açıklanmıştı. Bu projenin kente daha da değer katması bekleniyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Gayrimenkul gelişimini mercek altına aldığımız Antalya’da, Alanya’dan Lara’ya, Belek’ten Kepez’e kadar farklı bölgelerde üretim, planlama ve satış aşamasında toplam 23 konut projesi bulunuyor.

EN İDEAL BÖLGELER
Antalya’da oturum için en ideal bölgeler Kepez ve Muratpaşa olarak biliniyor. Lüks konutların merkezi Konyaal-tı’ndaki Konaklar, markalı konutların merkezi Muratpaşa ilçesindeki Lara ve Fener bölgeleri dikkat çekiyor. Kentsel dönüşümün yoğunlaştığı yer Kepez olurken, en hızlı gelişen ve değerlenen ilçeler ise Döşemealtı ve Aksu olarak gösteriliyor.

Antalya’da geçtiğimiz yıla oranla bu yıl konutların metrekare fiyatları yüzde 9-10 artış gösterirken ortalama metrekare fiyatları bin 900 TL’ler seviyesine yükselmiş durumda. Kentsel yenileme çalışmalarının hız kazanması ile değerlenmenin sürmesi bekleniyor.

Sinpaş Holding CEO’su Ahmet Çelik, İstanbul dışında birçok kentle ilgilendiklerini, Antalya’nın da bu kentler arasında yer aldığını söylüyor. Çelik, turizmin başkentinin göç alması ve yabancı ilgisi nedeniyle öne çıkan bir kent olduğunu da vurguluyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ
Antalya, 8 milyar TL değerinde dev bir dönüşüm projesine ev sahipliği yapıyor. Sur Yapı’nın Antalya Kepez Sant-ral’de 1,3 milyon metrekarelik alanda gerçekleştireceği Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi’nin çevreci uygulamalarıyla Türkiye’ye örnek olması bekleniyor. Proje alanındaki her türlü atık yeniden kullanılmak üzere dönüştürüldü. Dönüşümün yapılacağı arazideki 11 bin ağaç peyzajda kullanılmak üzere kimliklendirilip korumaya alındı. Bölgede yaşayan sokak hayvanları için özel barınaklar kuruldu.

BALBEY PROJESİ GELİYOR
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye’nin en büyük ve sorunsuz kentsel dönüşüm projesini Kepez-Santral’de gerçekleştirdiklerini söylüyor. Türel, “İki mahallenin 40 yıla dayanan imar sorununu projeyle adım adım mutlu sona getiriyoruz. Belediyemize ait Antepe şirketiyle yürüttüğümüz, yeni nesil kentleşmenin en güzel örneği olan projede çalışmalarımız sürüyor.

Avrupa Birliği (AB) Ufuk 2020 programından da 5 milyon Euro hibe alan dev projemizde öncelikli olarak hak sahiplerine teslim edilecek konutların temelleri kazılıyor” diyor.

Türel, büyük çaplı bir yerleşim yeri projesinde ilk defa binalardan önce altyapının yapıldığını belirtiyor. Menderes Türel, kentsel dönüşüm projelerinin devamının geleceğini söylüyor. Türel, Antalya’nın en eski yerleşim yerlerinden Balbey’i kentteki ikinci Kaleiçi yapmak üzere dönüşüm çalışmalarına başladıklarını vurguluyor.

Bakanlar Kurulu kararı ile devlet projesi haline dönüştürülen Balbey’de, Balbey Kentsel Yenileme Ofisi hizmete açılmış durumda. Proje ile ortadaki sit alanı, tescilli yapılar tamamen tarihi yapıya uygun dönüşürken, çeperlerde de Antalya’nın modern yapıları olacak. Antalya’ya yeni bir Kaleiçi kazandıracak olan Balbey Projesi de şehrin merkezine tarihi ve estetiğiyle değer katacak. Güneş Mahallesi’ndeki Kepez Hal Alanı Kuzeyi Kentsel Dönüşüm Projesi ile yaklaşık 9,7 hektarlık alandaki gecekonduların yerine yeni konutlar yapılacak.

ODAK DÖNÜŞÜM
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, bir deprem ülkesi olan Türkiye’de topyekün kentsel dönüşüme odaklanılması gerektiğine dikkat çekiyor. Elmas, “Bütün veriler fay hatlarımızın kırılma sürelerinin dolduğunu gösteriyor. Deprem bir yıl sonra da olabilir, 10 yıl sonra da olabilir ama ülke olarak hazırlıklı olmalıyız. Topyekün kentsel dönüşüme odaklanıp bu büyüklükteki projelere destek olmalıyız” diye konuşuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi Antepe ve müşavir firma Sanpaş’ın destekleriyle 1,3 milyon metrekare alanın inşaata hazır hale geldiğini anlatan Altan Elmas, projenin Türkiye’ye örnek olmasını istediklerini, yeşil ve maviyle iç içe, Antalya’nın özüne uygun bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Elmas, yatırım değeri 8 milyar TL’yi bulan, sekiz yıl boyunca yıllık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak projenin sadece Antalya’dan değil, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, İzmir, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Konya, Afyon, Isparta, Denizli ve Mersin dahil 69 ilden 20 bine yakın ön talep aldığını vurguluyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap