Nitelikli konutta büyük atağa kalktı

Nitelikli konutta büyük atağa kalktı

1999’daki büyük depremden bu yana yaralarını sarmaya çalışan Kocaeli’de büyükşehir belediyesinin imar çalışmalarına özel sektör de katıldı. Nitelikli konut atağının başladığı kentte planlama, üretim ve satış aşamasında 52 konut projesi bulunuyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

1999 yılında yaşanan İzmit depremi Türkiye için bir milat oldu. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği deprem, Türkiye çapındaki 7,5 milyon çürük yapıya projeksiyon tutulmasını sağladı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

2012 yılının sonunda çıkarılan Kentsel Dönüşüm Yasası ile bu yaraya neşter atılması planlandı. Her şey planlandığı gibi gitmese de çürük yapılar ve kentsel dönüşüm konusunda halkta bir bilinç oluşması sağlandı.

1999 depreminde en büyük yarayı alan İzmit’te de durum aynı… Deprem sonrasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan Kent Konut İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile 20 bin konutluk dev hamlenin adımları atıldı.

Kentin büyük bir kısmının yenilenmesi kapsamında, İzmitlileri sabit fiyat ve düşük faizle konut sahibi yapma planı çerçevesinde kentsel dönüşüm projesi hayata geçirildi.

O dönemde yapılan açıklamalarda kentte 50 bin konut açığı olduğuna ve konut hamlesine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekilmişti. Son 10 yılda hızla kabuk değiştiren Kocaeli’de Pekdemir İnşaat’tan Kavanlar İnşaat’a kadar markalı konut üreticilerince birbiri ardına projeler geliştirilmeye başlandı. Halihazırda Kocaeli’de planlama, üretim ve satış aşamasında 52 konut projesi bulunuyor.

ULAŞIM PROJELERİ YARADI
Önemli bir sanayi kenti olan Kocaeli, son dönemde yapılan ulaşım ve yatırım projeleriyle birlikte gayrimenkul yatırımlarında da daha fazla öne çıkıyor.

Endeksa CMO’su Aylin Daylan, deprem sonrası imar revizyonlarının tamamlanması ve İstanbul-Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü gibi ulaşım projeleriyle Bilişim Vadisi, Sağlık Kampüsü, Organize Sanayi Bölgesi gibi yatırım projelerinin kentin gelişmesini sağladığını söylüyor.

Kocaeli’nin doğal güzellikleriyle yabancı yatırımcının tercih ettiği bölgelerden biri olduğuna dikkat çeken Daylan, kentte son üç yılda yüzde 53’lük değer artışı yaşandığını, özellikle Karamürsel, Kandıra, Derince, Gebze, Başiskele ve Körfez bölgelerinin öne çıktığını vurguluyor.

KONUT FİYATLARI ARTIYOR
Endeksa.com verilerine göre, Kocaeli’de ortalama konut metrekare satış fiyatı bin 875 TL olurken, konut yatırımlarının geri dönüş süresi ise 22 yıl.

Özellikle gayrimenkul yatırımında öne çıkan bölgeler olan Gölcük’te ortalama konut metrekare satış fiyatı bin 425 TL, Karamürsel’de bin 825 TL, İzmit’te bin 850 TL, Gebze’de bin 850 TL. Yabancı yatırımcının ilgi odağı olan Başiskele’de ortalama konut metrekare satış fiyatı bin 875 TL, Kartepe’de ise bin 800 TL düzeyinde bulunuyor.

Aylin Daylan, önümüzdeki dönemde konut fiyatlarındaki artışın il genelinde devam etmesini öngördüklerini belirtiyor. Daylan, Osmangazi Köprüsü ile ulaşımı kolaylaşan Karamürsel ve Gölcük’te, İstanbul’a yakın olmasına karşın fiyatları komşu ilçelerin ortalamalarından düşük olan Derince ile Körfez’de ve Kandıra ve Başis-kele’de il genelinden daha yüksek oranda artış beklendiğini vurguluyor.

MAKBULE YÖNEL MAYA
TSKB GAYRİMENKUL DEĞERLEME GM.
İSTANBUL’UN BÜYÜMESİNDEN ETKİLENİYOR”
“Kocaeli, İstanbul o yöne doğru büyüdüğü için öne çıkıyor. Ayrıca kişi başına milli gelirin İstanbul’dan sonra en yüksek olduğu il. O bölgede kaliteli bir konut stoku yoktu. Son 10 yıldır tüm gruplara yönelik projeler geliştiriliyor.

Kocaeli’de konut fiyatlarında gelecekte çok artış olmaz ama stok kalitesi giderek yükselecektir. 1999’da depremden sonra en çok etkilenen bölgeydi. Bu nedenle konutların yenilenmesi de söz konusu.”

ÜÇ YÖNDE BÜYÜYOR
Kocaeli’de yer alan nitelikli konut projelerinin daha çok kentin kuzey, güney ve batı kısmında yer aldığı ve ilerleyişin de bu yönlerde ağırlık kazandığı görülüyor. Depremden sonra inşa edilen nitelikli konut projeleri daha çok kuzeye doğru ve deniz seviyesinden yüksek bölgelerde yer alıyor.

Konut projelerinin TEM yolu civarında gelişim gösterdiği görülüyor. Bu bölgelerin sağlam zemin, deniz, şehir ve doğa manzarası nedeniyle tercih edildiği ifade ediliyor. EVA Gayrimenkul Değerleme ‘den Uzmanı Şeyma Şehirli, Kocaeli’de nitelikli konut projelerinin kentsel dönüşümle çoğaldığına dikkat çekiyor.

Şehirli, “Kocaeli ili genelinde küçük ölçekli konut projeleri yerine daha ziyade büyük ölçekli nitelikliprojeler gelişim gösteriyor. Bu da proje geliştirilecek nitelikte büyük arsa arzı doğurduğu için, büyük ölçekli projeler İzmit’in merkezinden ziyade merkezden uzak bölgelerde yer alıyor” diyor.

İzmit’in yoğun sanayi yapılaşması nedeniyle hava kirliliğine maruz kaldığına da dikkat çeken Şeyma Şehirli, yolların yetersizliği nedeniyle trafik sorunu yaşandığını belirtiyor. Şehirli, kentte geliştirilen projelerin sanayi, ticaret, kamuda görev alan yöneticiler ve üst kademe çalışanlar tarafından tercih edildiğine de dikkat çekiyor.

MERT PEKDEMİR PEKDEMİR İNŞAAT GENEL MÜDÜRÜ
“NİTELİKLİ KONUTLAR ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
“Kocaeli’de sanayinin gelişmiş olması ve deprem sonrası kaliteli konut talebi kentte nitelikli konuta olan ilgiyi artırıyor.

Burada konut edinip yaşamak daha kolay. Şu anda Semt Kocaeli projemizin inşaatına ve satışlarına devam ediyoruz.

Bu yılın sonunda kente 10 dakika mesafedeki Yuvacık bölgesinde altı etaptan oluşan 2 bin konutluk bir proje için lansmana çıkacağız. Kocaeli’de nitelikli konutlar üretmeye devam edeceğiz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap