Semtlere şekil veren inşaat markaları

Semtlere şekil veren inşaat markaları

İstanbul’un inşaat sektöründeki gelişimine bakarsak, her semtin uzmanı olarak kabul edebilecek şirketleri görebiliriz. Bugün Boğaziçi’nin önemli semtlerinden olan İstinye’nin oluşmasında en önemli pay Seba İnşaat’a ait. Nişantaşı’nın yenilenmesinde Keten İnşaat en büyük rolü oynadı.

LEVENT GÖKMEN
Igokmen @ekonomist. com. tr

Bahçeşehir’den Ataşehir’e kadar birçok semtin oluşmasına da bazı inşaat şirketleri katkı sağladı. Türk müteahhitlerin 1980’li yıllarda mahalle arasında yap-satçılıkla başlayan inşaat çalışmaları bugün markalı projelerle devam ediyor.

Görsele tıklayın.
hb901980’li yıllarda mahalle aralarında tek tek binalar yapan müteahhitler, 1990’larda Bağdat Caddesi’nden Nişantaşı’na, Yeşilköy’den Florya’ya kadar şimdinin popüler semtlerinin yaratılmasında aktif rol aldılar. Köklü inşaat firmalarından bazıları belli bölgelerde uzmanlaştı ve pek çok projesini aynı bölgede inşa etti.

Bugün Îstinye denildiğinde Seba İnşaat’ın ağırlığı hissediliyor. Bölgedeki gecekondulaşmayı ıslah ederek arazi geliştiren şirket, Îstinye’de bine yakın konut inşaatı ile açık ara en büyük konut stokunu üretti.

Bahçeşehir’in oluşmasına büyük katkı sağlayan ilk hamle, Süzer Ailesi’nin çiftliğinde Emlak Konut’un projesini hayata geçiren Mesa-Nurol’dan gelmişti. Nişantaşı’nın yenilenmesinde en büyük rolü Keten Înşaat oynadı. Îs-tanbul’un en pahalı semtlerinden biri olan Bağdat Caddesi ise Aydoğan Înşaat’tan Tavukçuoğlu’na kadar butik proje üreten müteahhitlerin projeleriyle bugünkü kimliğini kazanmış durumda.

Înşaat şirketleri İstanbul’a yeni semtler kazandırmaya veya var olan semtleri dönüştürmeye bugün de devam ediyor. Bunlar içinde özellikle geçmişte Bağdat Caddesi’ni ortaya çıkaran şirketlerin bugün de bu bölgede dönüşüm yapmaları dikkat çekiyor.

İSTİNYE’Yİ DÖNÜŞTÜRDÜ
İstanbul’un merkezinde yer almasına karşın gecekondu yapılaşmasıyla bilinen Îstinye’nin lüks konutlarla tanışıp kabuk değiştirmesinde Seba Înşaat’ın büyük katkısı bulunuyor. Îstinye’de Seba Royal Konutları, Seba Vadi Konutları ve Seba Dream gibi projelerle 2005 yılından bu yana projeler geliştiren Seba Înşaat, bölgenin bugünkü kimliğine kavuşmasını sağladı. Seba’nın bölgede geliştirdiği projelerindeki toplam konut sayısı bine yaklaşıyor.

Seba Înşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Nedim Keçeli, Îstinye’de gecekonduları dönüştürerek ürettikleri lüks projelerle dönüşümde öncü olduklarını söylüyor. Derbent’te 60 dönüm üzerinde gecekondu dönüşüm çalışmalarına devam ettiklerini belirten Keçeli, önümüzdeki dönemde Ayazağa bölgesine yoğunlaşıp sanayiden dönüşüm yapacaklarını vurguluyor.

BAHÇEŞEHİR’İN TEMELİNİ ATTI
Bahçeşehir’in temeli, bu bölgede Emlak Konut’un ilk projesini hayata geçiren Mesa-Nurol tarafından atılmıştı. Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, 55 yılı aşan inşaat tecrübeleri ile Bahçeşehir’den Göktürk’e kadar İstanbul’a yeni semtler katmanın gururunu yaşadıklarını söylüyor. Mesa olarak gittikleri bölgelere değer kattıklarını ifade eden Boysanoğlu, günümüzde Büyükçekmece Sırtköy ile Kartal’da ürettikleri projelerle bu bölgelere de değer kattıklarını vurguluyor.

İstanbul’un Şanzelize Caddesi (Champs-Elysees) olarak anılan Nişantaşı’nda 30 yıldan bu yana projeler üreten Keten İnşaat, semtin bugünkü kimliğine kavuşmasında aktif rol aldı. İkinci kuşağın yönetime geçmesiyle kabuk değiştiren şirket bugün Keten Grup olarak yoluna devam ediyor. Keten Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten, bugün Cihangir, Etiler ve Bomonti’ye dönüşümle değer katıp modern yapılar ürettiklerini söylüyor.

CADDEYE DEĞER KATANLAR
İstanbul’un en pahalı semtlerinden biri olan Bağdat Caddesi, Aydo-ğan İnşaat’tan Tavukçuoğlu Gayrimenkula kadar butik proje üreten müteahhitlerin projeleriyle bugünkü kimliğini kazanmış durumda. Bu bölgede ilk konutları yapan bu şirketler, günümüzde de Bağdat Caddesi’nin yenilenmesinde aktif rol alıyorlar.

Bağdat Caddesi’nde 55 yıl önce konut üretmeye başlayan Sadıkoğlu İnşaat, 200’ün üzerinde bina ve bu binaların toplamında 3 bin 500’e yakın daire inşa etti. Sadıkoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Sadıkoğlu, ilk konut projelerini 1961 yılında Faruk Ayanoğlu Caddesi’nde hayata geçirdiklerini ve aynı binayı 1995 yılında yıkıp ikinci kez imar ettiklerini söylüyor.

1960’lı ve 1970’li yıllarda kırsal alandan şehre göçün hızlanmasıyla İstanbul nüfusunun çok hızlı bir şekilde artmaya başladığını hatırlatan Sadıkoğlu, bu nüfus artışından en çok etkilenen bölgenin Kadıköy olduğunu, kendilerinin de artan talebe yönelik konut ürettiklerini vurguluyor.

ÜÇÜNCÜ KUŞAK DEVREDE
Bağdat Caddesi’nin semt haline gelmesinde öne çıkan şirketlerin bazılarında bugün üçüncü kuşak devrede. Bu şirketlerden Tavukçuoğlu, Kadıköy ve Bağdat Caddesi civarında 50 yıldan bu yana 100’ün üzerinde proje üretti.

Tavukçuoğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ta-vukçuoğlu, inşaat teknolojilerini ve estetik trendleri geliştirdikleri gayrimenkul projelerine uygularken, Kadıköy ve Bağdat Caddesi’nin kendine has yeşil dokusunu korumaya özen gösterdiklerini söylüyor.

Geçmişte Bağdat Caddesi’de projeler üreten Merttaş Yapı ise bugün bölgenin çok pahalı hale gelmesin-
den dolayı dümeni Kartal, Maltepe ve Tuzla’ya çevirmiş vaziyette. Arsa maliyetlerinin yüzde 75-80’lere gelmesi nedeniyle daire fiyatlarının alım gücünün üzerine çıktığına dikkat çeken Merttaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Zikrullah Turan, “Bu nedenle Anadolu Yakası’nda konut stoku çoğaldı, satışlar yavaşladı. Bu durumu göz önüne alarak beyaz yakalıların ve gençlerin tercih ettiği Kartal, Maltepe ve özellikle Tuzla bölgelerinde konut yapmak için görüşüyoruz” diyor.

İŞ MERKEZLERİ DE ÜRETTİ
Fenerbahçe, Göztepe, Suadiye, Erenköy gibi Bağdat Caddesi’nin öne çıkan lokasyonlarında 30 yıldan bu yana konut üreten Aydoğan İnşaat, Kadıköy’de konut projelerinin yanı sıra iş merkezi projeleri de yaptı.

Bağdat Caddesi’nde 100 bin metrekarelik bir inşaat alanında 50’nin üzerinde konut projesi geliştirdiklerini belirten Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, “Bağdat Caddesi’nde devam eden projelerimizin yanı sıra, Kartal, Maltepe ve Tuzla’ya odaklandık. Aydoğanpark Tuzla projemizle büyük ses getirdik” diyor. Aydoğan, Bağdat Caddesi’nin marka kimliğini oluştururken gösterdikleri özeni konut inşa ettikleri diğer semtlere de taşıdıklarını söylüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap