100 franchising

100 franchising

Türkiye’de 43 milyar dolarlık dev bir sektör haline gelen franchising sistemi, girişimcilerin tartışmasız en büyük yatırım alanı. Her geçen gün yeni bir şirketin dahil olduğu sistemin bu yılki ciro hedefi 50 milyar doları aşmak.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Ekonomist’in 2011’den bu yana düzenlediği Franchise 100 Araştırması, bu sisteme ilişkin en büyük araştırma niteliğine sahip. Yılda iki kez gerçekleştirdiğimiz araştırmada 2016’nın ilk ayağını geçen hafta tamamladık.
Araştırmamıza göre Türkiye’nin en büyük 100 franchise markası 12 bin 28 zincir işletmeye ulaştı.

Bu markalar 2016 yılında 3 bin 475 franchise şube açmayı planlıyor. Listede çiğköfteciler öne çıkarken emlak zincirleri, kahve mağazaları, eğitimciler ve mobilyacılar girişimcilere önemli fırsatlar sunuyor.

Son yıllarda en istikrarlı büyüyen sektörlerden biri franchisings Her yıl sisteme pek çok yeni marka katılırken, var olan şirketler de yeni şubelerle yaygınlığını artırıyor. Rakamlar da bu büyümeyi destekler nitelikte.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın

363

364365

366

367

 

 

 

370

368

369

 

 

 

 

 

371

 

 

UFRAD Başkanı Mustafa Aydın, markalaşmanın giderek önem kazandığı günümüz dünyasında franchising sistemine olan ilginin hızla arttığını söylüyor.

Franchising sistemini başarılı bir şekilde uygulayan şirketlerin kuvvetli bir marka yarattığına dikkat çeken Aydın, “Yani bu işin anayasasının birinci maddesinde kuvvetli bir marka yaratmak vardır. Kuvvetli bir marka yaratamamış bir firmanın kuvvetli bir franchising sistemi kurması neredeyse mümkün değildir” diyor.

Geçmişte franchising sistemiyle büyüyen markaların sayısı bir elin parmaklarını geçmezken, artık altyapısını oluşturan pek çok şirket bu sistemle büyümeyi tercih ediyor.

Türkiye’deki zincir işletmelerin sayısı 2 bin 500’e ulaşmış durumda. Üstelik eskiden yabancı markalar bu sistemde öne çıkarken, bugün pek çok yerli markanın franchise vererek büyümeyi tercih ettiğini görüyoruz. Bugün zincir işletmelerdeki yabancı firma oranı yüzde 29. Zincir işletmelere bağlı şube sayısı ise 60 bine ulaşmış durumda.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap