Anadolu 50

Anadolu 50

İş dünyasının Anadolu’dan çıkan önderlerini sıraladığımız “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” araştırmasının 2019 sonuçları belli oldu. Her biri bulundukları kentlerde şirketleriyle ciddi istihdam sağlıyor, vergi rekoru kırıyor ve yaptıkları sosyal yatırımlarla bölge ekonomisine güç veriyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Anadolu’ya yön veren 50 ismin yer aldığı listemizin zirvesi bu yıl da değişmedi. Gaziantep’ten doğan Sanko Holding’in onursal başkanı Abdülkadir Konukoğlu, yine listemizin zirvesinde yer aldı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

İkinci sırada Osmaniye’den dünyaya açılan demir-çelik devi Tosyalı Holding’in yönetim kurulu başkanı Fuat Tosyalı var. Üçüncü sırayı ise Bursalı Sütaş’ın yönetim kurulu başkanı Muharrem Yılmaz aldı.

Anadolu kentlerinin ekonomik ve sosyal kalkınmasına omuz veren iş insanlarına ışık tuttuğumuz “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” araştırmamızın 2019 sonuçları tamamlandı.

İstanbul, Ankara ve İzmir haricindeki kentlerde ekonomiye yön veren, istihdam yaratan, vergi rekortmeni olan isimleri bir araya getirdiğimiz listemizde büyük değişiklikler oldu. Bu yıl yedincisini gerçekleştirdiğimiz listemizde 12 iş insanı ilk defa yer aldı.

İş dünyasındaki etkilerinin yanı sıra sosyal hayata katkıları ve sivil toplum kuruluşlarındaki girişimleriyle listemizde yer alan bu isimlerin kurdukları şirketlerin ciro ve istihdam bilgilerine yer verdik.

“Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” araştırmamızda zirvedeki isimler bu yıl da değişmedi. Gaziantepli Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu zirvedeki yerini korudu. Aldığı kararlarla bir devin doğmasına öncülük eden Konukoğlu, Anadolu’da sanayileşmenin öncü ismi oldu.

Listemizin ikinci sırasında çelik üretiminde Türkiye’de olduğu kadar dünyada da tanınan bir isim olan Fuat Tosyalı var. Tosyalı, Osmaniye’den dünya devi bir demir-çelik şirketi çıkarmayı başardı. Üç kıtada 20’nin üzerinde tesisle yatırımlarını sürdüren Tosyalı, üretim gücü ve yatırımlarıyla Anadolu’nun en etkin iş insanlarından biri. Üçüncü sırada ise hayvancılığın marka ismi, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz yer alıyor.

Sütaş’ın Türkiye’nin en büyük şirketi olma yolculuğunu başlatan Muharrem Yılmaz, 3,2 milyar TL cirolu devi yeni yatırımlarla büyütmeyi planlıyor. İşte Anadolu’dan çıkıp bir çoğu Türkiye’nin en büyük şirketleri listesinde de yerini alan şirketlerin başarı yolcuğu ve patronlarının çıkış hikayeleri…

1- ABDULKADİR KONUKOĞLU/ SANKO HOLDİNG ONURSAL BŞK.
BU YIL DA ZİRVEDEN İNMEDİ

Anadolu’nun en hatırı sayılır isimlerinden biri olan Abdülkadir Konukoğlu, hazırladığımız listenin yine zirvesinde yer aldı. Anadolu’da sanayileşmenin önderlerinden Abdulkadir Konukoğlu, 1963 yılında iş hayatına atıldı. 1974 yılında ise genel müdürlük görevini üstlendi.

Babası Sani Konukoğlu’nun vefatı sonrasında 1994 yılında Sanko Grubu şirketlerinde başkanlık görevini üstlenen Abdulkadir Konukoğlu, grubu 1996 yılında Sanko Holding çatısı altında yapılandırdı. Grubun merkezini ise hep Gaziantep’te tuttu.

Aldığı kararlarla bir devin doğmasına öncülük eden Konukoğlu, 20 yıl başkanlık yaptığı Sanko Holding’teki görevlerini 2016 yılında kardeşi Zeki Konukoğlu’na devretti. 2018 yılında 8 milyar TL ciroya ulaşan grubun onursal başkanı olan Konukoğlu, ağırlıklı mesaisini eğitim ve STK’lara harcıyor.

2- FUAT TOSYALI / TOSYALI HOLDİNG YÖNETİM KR. BŞK.
HEDEF 4 MİLYAR DOLAR

İskenderun’da başlayan yolculuğu Osmaniye, Karadağ ve Cezayir’in ardından Senegal ile devam ettiren Tosyalı Holding’in yönetim kurulu başkanı Fuat Tosyalı, 3,6 milyar dolar cirolu bir deve kaptanlık ediyor. Üç kıtada 20’nin üzerinde tesis ile yatırımlarını sürdüren Tosyalı, üretim gücü ve yatırımlarıyla Anadolu’nun en etkin iş insanlarından biri.

Bu yıl 4 milyar dolar ciroya ulaşmayı hedefleyen Tosyalı, farklı coğrafyalarda devreye aldığı yatırımlarla 2020’de 15 bin kişiye istihdam sağlamayı planlıyor. Varlık Fonu’nda da iş dünyasını temsil eden Tosyalı, grubun büyümesini sadece Türkiye’deki değil, dünyadaki yeni yatırım fırsatlarını doğru okumasına bağlıyor.

Türk yatırımcı olarak gittikleri her ülkenin ekonomik ve sosyal hayatına dokunmayı başardıklarını dile getiren Tosyalı, sosyal fayda yaratmayı iş modelinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerini söylüyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap