Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

36- SARAY HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAMİ ÖZDAĞ
KARAMAN’A YATIRIM YAPIYOR
Karamanlı işadamı Sami Özdağ, gıda ve enerji başta olmak üzere mobilya, teknoloji, ambalaj, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki yatırımlarıyla dünyanın birçok noktasında çözüm ve hizmet üretiyor. Bünyesindeki Saray Bisküvi, Milkman, Greeneco gibi kurumlarla hem ülkemizde hem de uluslararası arenada önemli şirketler arasına girmeyi başaran Saray Holding, yaklaşık 2 bin 100 kişiye istihdam sağlıyor. Holding 2016’da 516 milyon TL olan cirosunu bu yıl 780 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Sami Özdağ, Karaman Organize Sanayi Bölgesi’nin oluşması ve kurulmasında öncülük yaptı ve aktif rol aldı. Karaman’da bulunan Sekasar Vakfı ile başarılı gençlerin eğitimi için burs imkânı sağlanıyor.

37- BANVİT YÖNETİM KURULU ÖMER GÖRENER
SPORA DESTEK VERİYOR
Temeli 1968 yılında atılan Banvit’i 2008 yılından bu yana ikinci kuşak temsilcisi Ömer Görener yönetiyor. Şirketi büyüten ve yurtdışına açmayı başaran Görener, 2017 yılının başında şirketin hisselerinin yüzde 79,48’ini dünyanın en büyük gıda şirketlerinden olan Brezilya merkezli BRF S.A’nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH’a sattı. Banvit’in Bandırma, İzmir ve Elazığ’da üretim tesisleri bulunuyor. Türkiye’nin en büyük 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde yer alan Banvit, 2016’yı 1.9 milyar TL ciroyla kapattı ve 4 bin 571 kişiye istihdam sağladı. Görener, fabrikalarıyla bölgeyi kalkındırmanın yanı sıra spora da destek veren bir isim. 1994’te kurulan Banvit Basketbol Kulübü, mahalli liglerden Avrupa’ya uzanan bir başarı öyküsü yarattı.

38- ENDEL ŞİRKETLER GRUBU YKB. SAVAŞ ÖZAYDEMİR
KİREMİTTE DÜNYA LİGİNE GİRDİ
Endel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir’in en etkin iş adamlarından biri. Endüstriyel ürünler ve yapı malzemeleri olarak iki ana grupla faaliyet gösteren Endel, yapı malzemelerini Eskişehir’de üretiyor. Dünyanın sayılı kiremit üretim tesislerinden olan Endel Kiremit Üretim Tesisi Türkiye’nin en teknolojik fabrikası olarak gösteriliyor. Grubun Eskişehir’de bulunan beş üretim tesisinin yanında Gebze, Ankara ve Manisa’da da tesisleri bulunuyor Eskişehir Sanayi Odası ve Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu başkanı olan Özaydemir, şehrin sanayi ve kültür faaliyetlerinde katkı ve destek sağlıyor. Grubun 2016 cirosu 320 milyon TL idi. 2017 hedefi ise 360 milyon TL’yi buluyor.

39- SÖNMEZ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI CELAL SÖNMEZ
TÜRKİYE’DE İLK KEZ SUNİ İPEK ÜRETECEK
Türkiye ekonomisinin İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonraki en büyük kenti Bursa’nın köklü tekstilci ailelerinden Sönmez’lerin son kuşak temsilcisi Celal Sönmez, Sönmez Holding’i enerjiden turizme, otomotivden medyaya uzanan büyük bir yapıya kavuşturdu. Bugün 1 milyar TL’yi aşan cirosu ile Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden biri olan Sönmez Holding ekonomiye önemli katkılar sunmaya devam ediyor. Holding, bu yıl Türkiye’nin ilk suni ipek tesisini devreye alacak. Bu tesis, tamamı ithal edilen suni ipekte, yıllık 30 milyon dolarlık cari açığı kapatacak. 1995-2013 arasında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini de yürüten Sönmez, eğitime yaptığı katkılar ile dikkat çekiyor.

40- ÖZAK GLOBAL HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI AHMET AKBALIK
CİROYU 1 MİLYAR TL’YE ÇIKARACAK
Özak Global Holding, tekstil, turizm, inşaat, gayrimenkul yatırım ortaklığı ve tesis yönetimi olmak üzere toplam beş sektörde dokuz şirketiyle faaliyet gösteriyor. Özak Global Holding ve iştirakleri bünyesinde 5 bini aşkın çalışan istihdam ediliyor. 2016 cirosu 721 milyon TL olan holdingin 2017 ciro öngörüsü 1 milyar TL. Ahmet Akbalık, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekilliği, Türkiye Hazır G iyi m Sektör Başkanı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönet im Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliği gibi çeşitli görevler üstlendi. Halen Gayri menkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) yönetim kurulu üyeliği görevine devam ediyor. Aynı zamanda Makedonya Fahri Başkonsolosu görevini yürütüyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap