Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

2-TOSYALI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI FUAT TOSYALI
HEDEF ÜÇ KITADA 10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
İskenderun’da 9 metrekarelik bir soba dükkanından bugün 4 milyar dolar cirolu bir dev çıkaran Tosyalı Holding’in patronu Fuat Tosyalı, aldığı önemli yatırım kararları ve sosyal sorumluluk işleriyle Anadolu’nun en etkin iş insanlarından biri. Demir-çelik sektöründe Osmaniye’den Cezayir’e uzanan önemli yatırımları hayata geçiren Tosyalı, üç kıtada 6 bin olan istihdamı yeni yatırımlarla üç yıl içinde 10 bine taşımak üzere çalışmalarını sürdürüyor Aktif iş yaşamında sosyal sorumluluk çalışmalarına da ayrı bir önem veren Fuat Tosyalı, Türkiye’nin en çok sosyal sorumluluk çalışmalarına imza atan isimlerinin başında geliyor. Grup olarak 120 milyon TL’yi aşan sosyal sorumluluk yatırımlarıyla dikkat çeken Tosyalı, bu rakamla Capital’in Gönlü Zenginler Listesi’nin dördüncü sırasında yer alıyor. “Sosyal sorumluluk bizim için en az ticari başarımız kadar önem taşıyor” diyen Tosyalı, sadece İskenderun ile sınırlı olmadıklarını ve bu alana yüklü bir bütçe ayırarak çalışmalara sınır koymadıklarını kaydediyor. Bu noktada önceliği kendi bölgelerine verdiklerini aktaran Fuat Tosyalı, sağlık merkezinden fen lisesine, sevgi evlerinden camii ve spor salonlarına kadar bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda çok sayıda kalıcı eser oluşturduklarını ifade ediyor. Sosyal sorumluluk projeleri içinde sporun ayrı bir yeri bulunduğunu anlatan Tosyalı, “Bu konuda ilk adımı 2012’de Osmaniye Kapalı Spor Salonu ile attık. 3 bin kişilik kapasitesiyle bölgeye hizmet veriyor” diyor.

3- SÜTAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUHARREM YILMAZ
BÖLGESEL KALKINMAYA OMUZ VERDİ
Bursa’dan çıkıp bölgesel bir marka olma yolunda önemli adımlar atan Sütaş’ın yönetim kurulu başkanı Muharrem Yılmaz, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından birine önderlik ediyor 2,6 milyar TL ciro ve 4 bin 900 çalışanlı Sütaş’ı Bursa’nın ötesine taşıyan Yılmaz, kurduğu çiftlikten sofraya entegre iş modelini yeni yatırımlarla güçlendirmeye devam ediyor. Bursa-Karacabey, Aksaray ve İzmir-Tire’de entegre tesis yatırımları olan grup, bu iş modelini taşıyacağı yeni adresler için gelecek beş yıl içinde 250 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyor. Bu kapsamda hayata geçirilecek Bingöl’deki entegre tesisle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hayvancılığın gelişimine önemli katkılar sunmayı ve böylece bölgesel kalkınmada önemli bir rol üstlenmeyi hedefliyor. Muharrem Yılmaz kaptanlığındaki markanın yatırım hamlesi Türkiye ile sınırlı değil. 2016 yılı sonunda 13 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Sütaş’ın 2012’de Makedonya-Üsküp’te yatırımlarına başladığını söyleyen Muharrem Yılmaz, 2013’te Romanya-Bükreş’te süt ve süt ürünleri tesisleri satın alarak ürünlerini Balkan ve Avrupa ülkelerine taşıdıklarını anlatıyor. Yılmaz, başta Avrupa olmak üzere ihracat adımlarını hızlandıracaklarını söylüyor. Başta 27 bin 500 süt üreticisi, bin 550 dağıtıcı ve 700 iş ortağıyla on binlerce kişiye dolaylı istihdam sağladıklarını ifade eden Muharrem Yılmaz, bu geniş aile ile yurtdışında daha da güçleneceklerini aktarıyor.

4- ER-BAKIR YÖNETİM KURULU ÜYESİ MÜJDAT KEÇECİ
SANAYİLEŞMEYİ GÜÇLENDİRECEK PROJELER ÜRETİYOR
Müjdat Keçeci, Anadolu’nun öne çıkan sanayi şehirlerinden olan ve tekstilin başkenti olarak anılan Denizli’nin en etkin isimlerinden biri . Gelirlerinin yüzde 30’unu sanayiden elde eden kentteki hızlı dönüşümde önemli bir paya sahip. 30 yılı aşkın bir süredir Er-Bakırda üst düzey yöneticilik yapmasının yanı sıra üç dönemdir Denizli Sanayi Odası Başkanlığı’nı da yürütüyor. Müjdat Keçeci, Anadolu’nun etkin isimleri arasındaki yerini yürüttüğü projelerle koruyor. Tekstildeki yatırımların ağırlığına karşılık son dönemde makine ve mermer sanayiinin de öne çıktığı kentte Makine İhtisas OSB’yi hayata geçirmek üzere ekibiyle çalışan Keçeci, açılması planlanan Çardak OSB ile kente yeni yatırımları çekmek üzere yoğun mesai yürütüyor Kentte 375 milyon dolarlık ihracat yapan makinecilerin kümelenmesiyle ihracatlarını 500 milyon dolarlara çıkarabileceklerini belirten Müjdat Keçeci, mermercilerin de bu modelle ihracatlarını 400 milyon dolara çıkarabileceklerini ifade diyor. Keçeci, Türkiye’nin en çok ihracat yapan 8’inci ili olan ve geçen yıl 3 milyar 36 milyon dolar ihracat yapan Denizli’de toplam 200 bin kişinin istihdam edildiğinidile getiriyor. Diğer taraftan yaklaşık 1,3 milyar dolar cirolu Er-Bakır’da 30 yılı geride bırakan Keçeci, Abalıoğlu ve Erikoğlu ailelerinin hissedar olduğu grupta kurumsallaşmanın da önemli temsilcilerinden biri olarak gösteriliyor

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap