Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

5- GÜRAL GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAFİ GÜRAL
YARIM ASIRLIK ÇINAR
Seramik, cam, ambalaj gibi işlerinin yanı sıra son yıllarda özellikle turizm sektörüne yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Nafi Güral, Kütahya denince ilk akla gelen isimlerden biri. Babasının yanında ticareti öğrenen Nafi Güral, iş hayatında 53’üncü yılını kutluyor. Kardeşlerinden 2013 yılında ayrılan Nafi Güral ve çocukları, bu ayrılığın ardından NG Grubu çatısı altında Kütahya Seramik ve Kütahya Porselen’in yanı sıra turizmde de etkinliğini artırdı. Nafi Güral, sermayesinin en az yüzde 70 ve daha fazlasına sahip oldukları şirketleriyle 2017 yılında yüzde 8 oranında büyümeyi hedeflediklerini söylüyor 15 Temmuz gecesi aldıkları yatırım kararının firmalarının gurur abidesi olduğuna dikkat çeken Nafi Güral, “Takvimler 16 Temmuz’un ilk saatlerini gösterirken seramik yatırımı kararı aldık, 410 metre boyunda 110 metre enindeki fabrikanın inşaatına derhal başlayıp makineleri sipariş ettik. Montajı devam etmekte, nasip olursa 15 Temmuz’dan önce üretim başlayacak. Yetmedi, 16 Nisan öncesinde yeni bir seramik yatırımı anlaşması imzaladık, yatırım fiilen başladı. Sapanca’da yeni bir otel inşaatı için mimarlarımız çalışıyor. Ramazan bitmeden ruhsatını alıp inşaata başlamak istiyoruz “diyor. Nafi Güral, TOBB Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Kutsev Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Kütahya Tanıtım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Nafi Güral Eğitim Vakfı kurucusu. Adını taşıyan eğitim vakfı aracılığıyla yüzlerce öğrenciye burs veriyor.

6- KADOOĞLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI TARKAN KADOOĞLU
AKARYAKIT SEKTÖRÜNDE DEVLEŞİYOR
2013-2014 yıllarındaki TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği’nin ardından 2015 yılında TÜRKONFED Başkanı seçilen Cizreli iş adamı Tarkan Kadooğlu, iş dünyasının en önemli STK’larında kritik görevler üstlenmenin yanı sıra iş dünyasındaki başarılarıyla da adından söz ettirmeye devam ediyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Kadooğlu Holding, 2016’da yüzde 10 büyüyerek cirosunu 2,5 milyar TL’nin üstüne, doğrudan istihdamını da bin 350’nin üzerine taşıdı. 50 ülkeye ihracat yapan holding, bu yıl da hem ciro hem de istihdamda yüzde 10 büyüme hedefi koydu. Holding, petrol, LPG – otogaz, enerji, gıda ve inşaat/gayrimenkul sektörlerindeki 10 şirket ile faaliyet gösteriyor. 2016 sonu itibariyle toplam 406 istasyona ulaşan Kadoil markasına 35 milyon TL yatırımla Kadogaz markasını da ekleyecek olan Kadooğlu, şu an için faaliyette bulunan bir dağıtım şirketi satın almak için de görüşmeler sürdürüyor. Kadooğlu Yağ ise “Bizce” markası ile bitkisel yağ sektöründe Türkiye ve dünyada önemli bir marka haline geldi. Türkiye geneline yayılan bayi ağının yanı sıra yaklaşık 40 ayrı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Bitkisel margarin yatırımlarını ise 2016 yılı içinde tamamlayan holding, gerçekleştirdiği son yatırımlar ile birlikte bitkisel yağ üretim kapasitesini günlük 300 tondan 520 tona yükseltti. İş dünyası örgütlerinde aktif şekilde yer alan Kadooğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği döneminde Bölgeler arası Ortak Girişim Projesi’nin (BORGİP) oluşturulmasına öncülük etti.

7- ORHAN HOLDİNG ONURSAL BAŞKANI İBRAHİMORHAN
OTOMOTİVİN ‘ŞOVALYE’Sİ OLDU
Otomotiv yan sanayiinde 14 ülkedeki 31 fabrikada faaliyet göstererek çok önemli bir başarıya imza atan Orhan Holding’in kurucusu ve Onursal Başkanı olan İbrahim Orhan, Orhan Eğitim Vakfı ile de yüzlerce öğrenciye burs veriyor, okullar, yurtlar ve kütüphaneler inşa ediyor Orhan, Renault ve Citroen arabalarının üretimine verdiği katkı nedeniyle Fransız Hükümeti tarafından Şövalyelik Nişanı’na layık görülen bir isim. Otomotiv dışında tarım, sigorta, araç satış ve servisi alanlarında faaliyet gösteren holding 2017’de 30 milyon Euro yatırım yapacak. Bu yıl Fas’ta yeni bir fabrikayı hizmete açacak olan holding Türkiye’deki üretiminin yüzde 50’sini 20’den fazla ülkeye ihraç ediyor. İbrahim Orhan, halihazırda Orhan Eğitim Vakfı aracılığı ile 351 öğrenciye burs imkanı sağlıyor. Ayrıca Yenişehir’de İbrahim Orhan Meslek Yüksek Okulu ve iki adet öğrenci yurdu ile Bursa’da Necla Orhan İlköğretim Okulu’nu da eğitime kazandırdı. Doğduğu köy olan Yenişehir Barçın’a cami ve kütüphane de kazandırdı.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap