Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

11- YIRCALI GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI RONAYIRCALI
ENERJİDE AFRİKA’YA UZANACAK
Balıkesir’de sanayinin en önemli temsilcilerinden biri olan Yırcalı Ailesi’nin üçüncü kuşak temsilcisi Rona Yırcalı, şirketinin yanı sıra Dünya Odaları Federasyonu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanlığı gibi görevleriyle STK’lar da hep etkin bir rol üstlendi. Bugünlerde ise başkanı olduğu Yırcalı Grubu’nu dev yatırımlara hazırlıyor. Oğulları Sırrı ve Sinan Yırcalı ile 2017 yılında 1 milyar TL’lik bir yatırıma başlamak üzere çalışan Rona Yırcalı, fabrika yatırımlarını bu yıl yurtdışına da taşıyacaklarını kaydediyor. 2016 yılını 1,7 milyar TL ciro ile kapatan Yırcalı Grubu, en son İzmir Tire’de yeni yem fabrikası yatırımına soyundu. Grup Afrika’ya da açılacak.

12- HOLDİNGYÖNETİM KURULU BAŞKANI HANEFİ ÖKSÜZ
TEKSTİLDEN SONRA KAĞITTA DA İDDİALI
Kahramanmaraş’tan çıkarak büyük üne kavuşan ve İngiliz Lee Cooper ile yaptığı anlaşmaya adını dünyaya duyuran Kipaş Holding’in yönetim kurulu başkanı Hanefi Öksüz, sanayinin duayen isimlerinden biri. Öksüz, 1990’ların başında Koç Holding’ten satın aldığı Bozkurt Mensucat ile hızlı bir çıkış yakalayarak bugün 30’a yakın üretim tesisi ve 3,2 milyar TL’lik ciroya ulaştı. Bu yıl 1,5 milyar TL’lik yatırıma imza atacak olan holding, son birkaç yılda kağıt üretiminde iddialı yatırımları hayata geçirdi. Kahramanmaraş’ta kurduğu fabrikanın ardından 2018’de Aydın-Söke’de 350 milyon dolarlık yeni fabrikayı devreye alacak. Hanefi Öksüz, başarılı girişimciliğinin yanında hayırseverliği ile de iş dünyasının seçkin bir ismi.

13- ÖZDİLEK HOLDİNG YÖNETİM BŞK. HÜSEYİN ÖZDİLEK
8 BİN 500 KİŞİYE İŞ VERİYOR
Hüseyin Özdilek, 1967 yılında 30 metrekarelik bir perakende mağazası olarak kurduğu şirketini bugün tekstilden inşaata kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren 1 milyar 625 milyon TL cirosu olan bir holding haline getirdi. Bursa’daki tesislerinde tekstil üretimi yapmanın yanı sıra Türkiye’nin farklı noktalarında AVM yatırımları da bulunan şirketin, aynı zamanda Bursa Yenişehir’de 3 bin başlık bir hayvancılık yatırımı da var. Bu yıl besicilik alanındaki yatırımın geliştirilip bin baş daha ilave edilmesi planlanıyor. Holding bünyesindeki 8 bin 500 çalışanın yüzde 20’si üniversite mezunu beyaz yakalılardan oluşuyor. Özdilek, yatırımlarına devam ederek beş yeni alışveriş merkezi açtı.

14- YILDIZLAR YATIRIM HOLDİNG YKB. FEHMİ YILDIZ
BÜYÜME HIZINI ARTIRACAK
Orman ürünleri, gübre, demir-çelik, kimya, inşaat, liman işletmeciliği, sigorta, enerji, deniz taşımacılığı ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Yıldızlar Yatırım Holding, geçen yıl hedeflerine paralel olarak yüzde 15 büyüdü ve cirosunu 3,2 milyar TL’ye yükseltti. Fehmi Yıldız, Kocaeli’nin en etkili iş insanlarından biri. Bugün holding çatısı altında 11 şirket ve 3 bine yaklaşan çalışanları olduğunu söyleyen Yıldız, “Önümüzdeki dönemde bu konudaki büyüme ivmemizi yeni yatırımlarımızla birlikte çok daha hızlı artırmayı planlıyoruz” diyor. Yıldız, Türkiye’nin üretim ve ihracat gücüne katkı ve istihdamın yanı sıra sosyal sorumluluk alanında da çalışmaların süreceğinin altını çiziyor.

15- İNCİ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI NEŞE GÖK
ÜÇÜNCÜ KUŞAKTAN GELEN İLK PATRON
Ege’nin önde gelen holdinglerinden biri olan İnci Holding’teki bayrak değişimiyle Perihan İnci’nin yerine yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Neşe Gök, geçen yılı 1,5 milyar TL ciro ile kapatan holdingin dümenindeki isim. Yönetim kurulu başkanlığı görevinde ailenin üçüncü kuşağını temsil eden ilk isim olan Gök, son sekiz yıldır da yönetim kurulu üyesiydi. İSO ve TİM’in ilk 500 şirket sıralamasında üç şirketiyle yer alan holdingin 2017 büyüme hedefi yüzde 13. İnci GS Yuasa’da 2021’e kadar 200 milyon TL’lik kapasite artırımı yapılacak. İnci Akü’de ise hedef beş yılda istihdamı iki, ihracatı dört katına çıkarmak. Neşe Gök, holdingteki görevinin yanı sıra, Peryön, 9 Eylül Rotary Kulübü, EGİAD Danışma Kurulu üyesi ve lisanslı bir melek yatırımcı.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap