Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

21- KESKİNOĞLU ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI FEVZİ KESKİNOĞLU
YATIRIMLARINI AKHİSAR’DA YAPIYOR
Tavukçuluk sektörü deni lince akla ilk gelen isimlerden biri . Sektörün duayenleri arasında yer alan Fevzi Keskinoğlu, çocukluk yaşlarından beri şirketin her kademesinde aktif olarak çalıştı. 2002 yılından bu yana yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor. Bütün yatırımlarını şirketinin merkezi olan Manisa Akhisar’a yapan Keskinoğlu, bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağladı. Sözleşmeli yetiştirici modeliyle bölgede direkt ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin insana gelir yaratıyor. Bu da faaliyet gösterdiği Akhisar ilçesi nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sine denk geliyor. 2017 yatırım bütçesi 15 milyon TL olan şirket, yüzde 15 büyüme gerçekleştirerek cirosunu 1 milyar 300 milyon TL’ye yükseltmeyi hedefliyor.

22- TİRYAKİOĞLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ AHMET TİRYAKİOĞLU
EN BÜYÜK ET BORSASINI KURUYOR
Gaziantep’te küçük bir mercimek işleme tesisiyle iş hayatına adım atan Tiryakioğlu Ailesi, bugün Türkiye’nin en büyük tarım işletmelerinden birisine sahip. Geçen yıl 1,1 milyar dolarlık ciroya imza atan Tiryaki Agro, Gaziantep, Mersin, Trabzon, Çorum ve Bandırma’daki tesislerinde üretim yapıyor. 30 ülkeye ihracat yapan şirketin yönetim kurulu üyesi olan Ahmet Tiryakioğlu, aynı zamanda Gaziantep Ticaret Borsası Başkanlığı görevini de yürütüyor. Ahmet Tiryakioğlu, Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı et borsası ve et halini Gaziantep’e kazandıracak girişimin öncüsü oldu. 30 bin metrekarelik Et Borsası ve Hali’nin temeli önümüzdeki ay atılacak.

23- ŞÖLEN YÖNETİM KURULU BAŞKANI İSMAİL ÇOBAN
EĞİTİME BÜYÜK DESTEK VERİYOR
Atıştırmalık, çocuk ürünleri, hediyelik ve ikramlık ürünler kategorilerinde 200’ün üzerinde ürünü 100’ü aşkın ülkenin raflarında tüketiciyle buluşan Şölen’in yönetim kurulu başkanlığını yürüten İsmail Çoban, Gaziantep’in en etkili iş insanlarından biri. 2016’yı 763 milyon TL ciro ile kapatan ve bu yıl 915 milyon TL ciro hedefleyen Şölen’de bugün yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor. Gaziantep ve İstanbul’daki fabrikalarda üretilen ürünlerin yüzde 60’ını ihraç eden Şölen’in yönetiminin yanı sıra Çoban’ın DEİK, Gaziantep Sanayi Odası ve TÜSİAD’da da üyelikleri bulunuyor. En yoğun desteği okullar yaptırarak eğitime veren Çoban, Gaziantep’e kattıklarıyla da dikkati çekiyor.

24- KILIÇ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ORHAN KILIÇ
SEKTÖRÜNÜN İHRACAT ŞAMPİYONU
Temelleri 1991’de Orhan Kılıç tarafından atılan Kılıç Holding, zaman içinde su ürünleri sektöründe Türkiye’nin lider firmalarından olmayı başardı. Yıllık 50 ton çipura üretimiyle adım attığı sektöründe bugün yıllık 50 bin ton balık, 150 bin ton balık yemi ve 413,5 milyon adet yavru balık üretimiyle çipura ve levrekte Avrupa birincisi konumunda. Şirket, üretiminin yüzde 70’lik kısmını 55 ülkeye ihraç ediyor. 2016’daki 140 milyon dolarlık ihracatını bu yıl yüzde 10-15 artırmayı hedefliyor. Kılıç Holding’in İtalya, Arnavutluk, Tunus, Moritanya ve Dominik’te yatırımları sürüyor. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesinde geçen yıl 188’inci olan şirket, 2016 performansıyla ilk 150’ye girmeyi planlıyor. Bu yıl 800 milyon TL ciro hedefliyor.

25- AHLATCI ŞİRKETLER GRUBU YKB. AHMET AHLATCI
ANADOLU’NUN ALTINCISI
Listeye bu yıl giren, Ahlatcı Şirketler Grubu’nun patronu Ahmet Ahlatcı, Anadolu’nun altıncısı olarak biliniyor. Anadolu’da temas etmediği kuyumcu yok gibi. Özellikle Türkiye pazarında spot altın piyasasında yüzde 20 pazar payına sahipken, bilezikte yüzde 35 ve alyans pazarında yüzde 25 pazar payına sahip. Ahlatcı Grubu’nun altın rafineri şirketinden gayrimenkule kadar farklı sektörlerde yatırımları bulunuyor. 2016 yılı cirosu 21 milyar TL. Milli Piyango ihalesi ile de ilgilenen grup 2015 yılında inşaat sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Çorum AVM tamamlandı, sırada Elazığ ve Konya AVM’leri var. Ahmet Ahlatcı, sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2016 yılında Çorum’da bin 548 kişilik bir öğrenci yurdunun inşaatını başlattı.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap