Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

31- KURMEL GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI NECATİ KURMEL
MADEN GRUBUNU BÜYÜTECEK
Kayserili işadamı Necati Kurmel, Kurmel Grubu ile şehrin ekonomisine önemli katkılar sunan, Anadolu’nun etkin iş adamları arasında yer alıyor. Gümüşhane ve Niğde’de Gümüştaş Madencilik’in altın-gümüş-kurşun-çinko sahaları ve ileri işlem tesisleri, külçe fabrikaları, Kayseri’de Saray Halı üretim tesisleri ve tarım hayvancılık çiftlikleri ve ileri işlem tesisleri bulunuyor. Ayrıca Adana’da Horzum Madencilik Yüksek tenörlü çinko üretiyor. Yine Adana Aladağlar’da Akmetal Madencilik ve kardeş şirketi Pınar Madencilik, aylık 25 bin ton krom konsantre üretimiyle Türkiye’nin en büyük krom konsantre işletmeleri unvanına sahip. Maden grubunda yüzde 20’lik üretim ve kapasite artırımı ve yeni saha alımları için plan yapılıyor.

32- ECE HOLDİNG YÖNETİMİ BAŞKANI ERDEM ÇENESİZ
ÇORUM’DAN TÜRKİYE’YE YAYILDI
Çorum’un başarılı iş adamlarından biri, hiç kuşkusuz Erdem Çenesiz.1965 yılında Çenesiz Ailesi tarafından temelleri atılan ve bugün 4 lokasyonda toplam yedi üretim tesisiyle faaliyet gösteren 326 milyon TL ciroya sahip Ece Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Ece Holding, 18 milyon dolarlık ihracat yapıyor Bu yılın sonunda toplam ciroyu 350 milyon TL’ye, ihracatı ise 20 milyon dolara çıkarma hedefi olan Çenesiz, vitrifiye seramik alanında modernizasyon yatırımları, makine imalat sektöründe ise kapasite artışı yatırımı yapıyor. Çenesiz, eğitim bursu desteklerinin yanı sıra AR-GE merkezinin diğer üreticilere hizmet vermesiyle bilgi desteği de oluşturuyor. Çenesiz, STK’larda da etkin rol oynuyor.

33- PAKPEN YÖNETİMİ BAŞKANI MEHMET TUZA
KONYA’YA KATKISI BÜYÜK
Toplam 7 fabrika ve 5 marka ile üretim yapan Pakpen, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin hem yüz ölçümü hem de ciro açısından en büyük şirketlerinden birini oluşturuyor. Pakpen’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mehmet Tuza ise Konya’nın en etkili iş insanlarından biri. 750’ye yakın kişiye istihdam sağlayan şirket 2016 yılında 409,3 milyon TL cirosu ile İSO 500’de 272’nci sırada yer aldı. 2017 yılında ise agresif bir büyüme öngörülmüyor Pakpen, 50’ye yakın ülkeye ihracat yapıyor. İhracat şirketin toplam cirosunun yüzde 25’ini oluşturuyor. Konya şehrine yaptığı katkılarla da bilinen Tuza, tüm iş ve yaşam deneyimlerini “Tuza’nın Penceresinden” kitabında topladı.

34- GURALLAR YKB. ESİN GÜRAL ARGAT
MALDİVLER’DE OTEL AÇACAK
Anadolu’nun en etkin 50 iş insanı araştırmamıza adını yazdıran iş kadınlarından biri olan Esin Güral Argat’ın bu başarısında, sadece Kütahya’daki çalışmaları değil, uzun yıllardan bu yana TÜSİAD’da yönetimde aldığı görevlerin etkisi de yüksek. Güral Ailesi’nin Kütahya’daki etkinliğini TÜSİAD şapkasıyla globale taşımayı başaran Esin Güral Argat, tesislerinde günde ortalama 2 bin ürün üreten Gürallar markasını 130 ülkeye taşıdı. Kadınların iş gücüne katılımını artırmak için çalışmalar yürüten Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) yönetim kurulu üyesi. 2016 yılında yüzde 15 büyüyen grup, 2017’de yüzde 20 büyüme hedefine kilitlendi. Alibey Hotels and Resorts Maldivler’i 2017’nin son çeyreğinde hizmete açacak.

35- SUNAR GRUP ŞEREF BAŞKANI NURİ ÇOMU
ÜSTÜN HİZMET MADALYASI ALDI
Nuri Çomu’nun 1974’te kurduğu Sunar Grup, 1 milyar 184 milyon TL’lik cirosu ile Türkiye’nin tarıma dayalı sanayisine katkı sağlıyor. Şirket bu yıl yüzde 6’lık büyüme hedefliyor. Yaklaşık 800 çalışanı bulunan grubun tarım işletmelerindeki mevsimlik işçileriyle bu sayı yıllık yaklaşık bin kişiye ulaşıyor. Uzak doğu’dan Amerika’ya kadar ihracat yapan grubun toplam grup cirosunun yaklaşık yüzde 30’u ihracattan geliyor. Sunar Grup Şirketleri Şeref Başkanı Nuri Çomu, yönetimi oğlu Hüseyin Nuri Çomu’ya devretti. Ancak işten elini çekmeyen Nuri Çomu, şirkete gelip işleri takip etmeyi sürdürüyor. Nuri Çomu, hizmetleri nedeniyle 2007 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü ile ödüllendirildi.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap